gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Vatikan arşivlerini açığa çıkarıyor
Vatikan arşivlerini açığa çıkarıyor
Papa 12.Pius
Vatikan geçtiğimiz hafta, Yahudilerin Holokost’ta yok edilmelerine kayıtsız kaldığı tartışmaları ile sık sık gündeme gelen Papa XII. Pius ile ilgili bazı belgeleri sergiledi ve yakında tüm arşivin açılacağını bildirdi

Açığa çıkarılan belgeler, yüzyılların tarihini içeren Vatikan arşivine ait olup Papa XII.Pius’un İkinci Dünya Savaşı sürecindeYahudilerle ilgili yaklaşımına ilişkin bilgiler içermekte.

Belgelerden biri 1942’de bir Yahudi din adamının kaleme aldığı mektup. Mektupta din adamı, bulundukları kampa giysi gönderdiği için Roma Katolik Kilisesi’ne teşekkür etmekte. Bir diğer belgede Yahudi tutuklular , 1944’te desteğinden dolayı Papa XII. Pius’a şükranlarını ifadeetmekte. Mektupta; “Papa’nın gönderdiği cömert hediyeler, fiziksel durumumuza, tinsel ve moral açıdan çökmüş halimize hassasiyetinin ifadesiydi” denmekte ve 1942’de Polonya’ya sürülmekten Papa sayesinde kurtarıldıkları belirtilmekte.

Bu belgelerin ziyaretçilere açıldığı sergiyi gezen Vatikan Hükümet SekreteriTarcisio Bertone, Papa XII.Pius ile ilgili belgelerin etkileyici olduğunu söyledi.Bu belgeleri tarihi gerçeğin ortaya çıkması yönündeki çabanın örnekleri olarak niteleyen Bertone, Papa XII.Pius döneminde savaş esirleri ile ilgili iki milyondan fazla belge bulunduğunu ifade etti.

Vatikan Arşivleri Müdürü Sergio Pagano, XII.Pius dönemi ile ilgili tüm arşivin bir veya iki yıl içinde insanların hizmetine ve bilgisine sunulabileceğini söyledi.

Bilindiği gibi günümüz Katolik aleminin temsilcisi, Almanya doğumlu Papa XVI.Benedikt, Papa XII. Pius’un azizlik mertebesine ulaştırılması yönünde çalışmalar yapmakta. Ancak Yahudi kuruluşları XII.Pius’u Nazi vahşetine suskun kalmakla suçluyorlar. Katolik Kilisesi ise Papa Pius’un Hıristiyan kuruluşlarında gizlenen Yahudilerin yaşamını kurtardığını belirterek, Holokost dönemindeki suskunluğunu Yahudilerin içinde bulunduğu durumun daha da kötüleşmesini önlemek amacını taşıdığını ileri sürmekte.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008