gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Artık ‘polis’ olmak istemiyorum!
Artık ‘polis’ olmak istemiyorum!

Her akşamsütü saat 16.00 civarı evde değilsem klasik bir telefon konuşması yaptığımı fark ettim.

“Alo, oğlum, aşkım nasılsın? Nasıl geçti okulun?”

“İyiyim anne, ne oldu?”

“Ne yapıyorsun oğlum?”

“Hiççççç.... film seyrediyorum anne!”

“Peki canım lütfen birazdan dersine otur ki ben gelince keyif yapalım. Yemek yeriz, tamam mı? Oğlummm orda mısın?”

“Tamammmm annneeeee....”

Eminim ki sizler de buna benzer muhabbetlere giriyor, belki de eve gelince derse oturmamış, halen film seyreden, oyun oynayan çocuklarla karşılaşınca birden çılgına dönüyorsunuz. Klasik muhabbet olan “Dersini yaptın mı? Ne dersin var?” gibi sorular yerine,  “Oğlum-kızım bugün okulda eğlendin mi? Kiminle ne oynadın? Seni üzen ya da mutlu eden bir konu oldu mu? Ne hissettin?” “Benim günüm ..... geçti ve başıma geleni anlatsam bak şimdi...” gibi cümlelerle sohbetimize devam etsek kim bilir ne olur? Anne olmak hep ne yapacağını söylemek midir? Bazen kendimi evde polis gibi hissediyorum. Ve bu hissi de hiç sevmiyorum.

Düşünsenize biri her gün size aynı soruyu sorup dursa ne hissedersiniz? Bizim anne olarak görevimiz çocuklarımıza bekçilik mi yapmak yoksa sorumluluk almayı mı öğretmek? Görevlerini mütemadiyen hatırlatırsak onlar bu hatırlama ve sorumluluk alma işini nasıl öğrensinler? Belki de hatırlatma yapmazsak, yanlış ya da eksik olarak okula gideceklerinden mi endişeleniyoruz? Bu şekilde okula gitse ne olur? Hocası ile kendisi yüzleşse ne olur? Bazen hata yapmalarına, bazen de eksik kalmalarına müsaade etsek ve sonuçları ile kendileri yüzleşseler, kim bilir belki de bir daha ki sefere daha farkında olurlar. Bence denemeye değer! Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

MSA’da Küçük Gurmeler

17 Mart saat 16:00’da Mutfak Sanatları Akademisi’nde, 5-9 yaş arasındaki küçük gurmeler, deneyimli şefler eşliğinde hünerlerini sergileyecekler. (Bilgi için: www.biletix.com veya www.msa.com.tr)

Konser Zamanı

Çocuklarınızla birlikte bu keyifli konseri kaçırmayın! Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, 10 Mart saat 14.00’te CRR Konser Salonu’nda ‘Fazıl Say Çocuklarla’ başlıklı konserinde, çocukları klasik müzik yolculuğuna çıkaracak.

Atölye Zamanı

Kid’s Lab çocuklara kimyayı sevdirmek için İstanbul Modern’de zararsız maddelerle interaktif deneyler ve projeler yapılmasına olanak sağlıyor. 15 Haziran’a kadar her ay iki hafta boyunca ziyarete açık olacak.  www.istanbulmodern.org

İstanbul Modern’de tüm mart ayı boyunca minikler rüzgâr gücü ile çalışan yel değirmenlerini tanıyacak ve maketlerini yapacaklar.

(0212 3334 73 41)

Beyaz Perdeden Seçmeler

Aslan Max’ın Maceraları ‘Kral’ın Doğuşu’ adlı filmi ile 9 Mart’ta miniklerle buluşuyor.

 Kitap kurdu

‘Küçük Filozoflar’ serisini tüm meraklı çocuklara tavsiye ederim. Kant, Descartes, Sokrates, Lao-Tzu, Marx, Einstein ve başka filozoflar… Onlar da bir zamanlar çocuktu ve cevaplarını merak ettikleri sorular vardı. Bu kitapları okuyan çocuklar da kendi sorularının peşinden gidecek…

Çocuklara terapi masalları: Anne babanın boşanması, sünnet, yeni kardeşin gelişi, okulun ilk günü... Bunlar yetişkinler için sıradan olaylar gibi algılanabilir. Ne var ki çocuklar için ileride sorunlara yol açabilecek travmalar yaratabilir. Bu tip dönemleri hasarsız atlatmak için yardım almak gerekebilir. Uzman klinik psikolog İnci Vural’ınkaleme aldığı ‘Mutlu Büyüyorum’ dizisi, renkli ve eğlenceli anlatımıyla hem anne babalar hem de çocuklar için terapi niteliğinde.

Okul öncesi faaliyet dergisi: Mickey ve arkadaşları ile eğlenceli, eğitici zaman geçirme keyfini çocuklarınıza hediye edin! (3-6 yaş)

Facebook'ta Paylaş
Yazar Raquel Aşkaner HABİB Zamane Çocukları
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008