gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yatırımcılara önemli uyarı
Yatırımcılara önemli uyarı
David Stockman
ABD tarihinin en büyük vergi indirimi çalışmasının mimarı David Stockman yatırımcıya çok önemli bir uyarıda bulunuyor. Stockman’a göre bu koşullar altında nakit dışında bir şey tutmak hata.

ABD tarihinin en kapsamlı vergi indirimi planının mimarı olarak kabul edilen David Stockman, kariyerinin büyük bir bölümünü politika ve para arasında geçirmiş biri. Beyaz Saray’ın bütçe direktörü olarak görev yapmış olan Stockman bütçe açığı konusunda protestoların başladığı dönemde istifa etti.
Stockman’ın yatırımcılara önemli uyarıları var; bu karışık dönemde yatırım stratejisi oluştururken likitte kalmasının önemine dikkat çekiyor. Stockman, portföyü zenginleştirmek için biraz altının eklenebileceğini ama nakit dışında bir şeyi tutmanın bu dönemde çok da akıllıca bir iş olmayacağına dikkat çekiyor.
Stockman’a göre ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomiyi ayakta tutmak için piyasalara pompaladığı para acıyı hafifletse de hisse senedi ve tahvil piyasasında tehlikeli bir balona neden oluyor.
ABD ekonomisi ile ilgili olarak neden negatif olduğu sorusuna ülke ekonominsin borçlar konusunda doygunluğa ulaştığına dikkat çekti. Mevcut ekonominin desteklenebilir organik gelir sağlamadığına vurgu yapan ‘Reagan’ döneminin muhteşem çocuğu, sürdürülebilir bir tüketim ve gelir döngüsü olmadığına dikkat çekti. Rakamlardaki iyileşmenin sınırlı kalacağını da belirten Stockman, yatırım tarafındaki eksikliğin bunun en temel nedeni olacağını vurguladı.
Para basılmasının bir süre sonra güveni ortadan kaldıracağını ve insanların kendi hazinesinin kağıtlarını almamaya başlayacaklarını savunan Stockman, 2008’deki Lehman krizinden daha da kötü bir dönemin geleceğini açığa satışın geri geleceğini ve hayal bile edilemeyecek bir dönemin gelebileceğine dikkat çekti.
Böyle bir dönemde hisse senetlerine dokunmanın yanlış olacağını belirten Stockman, kısa vadeli hazine kağıtlarına bakılabileceğini ama asıl olarak nakitte kalmanın doğru olacağını belirtirken çok umutlu olmadığının da altını çizdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008