gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Dolar düşüyor
Dolar düşüyor
Dolar/TL paritesi, Yunanistan belirsizliğin sona ereceği beklentisiyle, 2 Eylül'den beri ilk kez 1,73'e indi.

Yunanistan'a sağlanacak yeni yardım paketine ilişkin belirsizliğin Brüksel'de yapılacak Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısıyla birlikte sonra ereceği beklentinin risk iştahını ve gelişmekte olan ülke para birimlerine ilgiyi artırmasıyla dolar/TL 2 Eylül 2011'den beri en düşük seviyesini gördü.

Dolar/TL Yunanistan yardım paketinin onaylanacağı beklentileriyle 1,74 seviyesinin altına indi. Bankalararası piyasada dolar 1,7310 TL'ye kadar geriledi.

Traderlar, "Test edilen 1,74 seviyesi son dönemde en önemli teknik seviyelerden biriydi. Daha önce altı kez test edilmiş ancak kırılamamıştı. Dolar/TL'de uzun süredir işlem gördüğümüz 1,7400-1,7750 bandının aşağı yönlü kırılmasıyla 1,71'li seviyeler de hedefte artık. Daha fazla düşüş için yine de yurtdışı başta olmak üzere dışarıda AB krizi ve dünya ekonomisi ile ilgili yeni gelişmeler içerde ise TCMB takip edilecek," dedi ve ekledi:

"TCMB'ye olan güven artıyor. Bunun da desteğini ara ara görebiliyoruz. TL bazen gelişmekte olan ülkelere göre olumlu yönde ayrışıyor. Bugün için bakarsak olumlu ya da olumsuz büyük bir farklılık yok ancak yıl başından bugüne bakarsak bunu daha iyi görebiliriz."

Dolar/TL daha önce 27 Ekim'de, 4 ve 7 Kasım'da, 8 ve 9 Kasım'da 1,74 seviyesine aşağı yönlü yaklaşmış ancak hiçbirinde bu seviyeyi ve/veya altını test edememişti.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, ülkesine sağlanacak yeni yardım paketine ilişkin teknik konuların halen görüşüldüğünü, ancak belirsizliğin Brüksel'de yapılacak Euro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısıyla sona ermesini beklediğini söyledi. Venizelos yaptığı yazılı açıklamada, “Ne Yunanistan ne de Euro Bölgesi’nin çıkarına olan uzun süreli belirsizliğin bugün sona ermesini bekliyoruz," dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008