gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Pekin Yahudilerine Limmud
Pekin Yahudilerine Limmud
Bu yıl Çin’in başkenti Pekin’de ilk kez düzenlenecek Limmud Festivali’nin ülke Yahudileri açısından tarihi bir etkinlik niteliğinde olacağı öngörülüyor.

Sanatsal ve kültürel etkinliklerden oluşacak festivalin Aralık ayında, tanıtım özelliğindeki mini festivalin 3 Haziran’da gerçekleşeceği belirtildi. American Jewish Joint Distribution Committee’nin (JDC) bir mensubu olan etkinliğin düzenleyicisi Simon Caplan; “Geçtiğimiz yıl ilk kez Pekin’e gidip oradaki Yahudi nüfusunu gördüğümde onlara yeterince eğilmediğimiz duygusuna kapıldım. Orada Limmud’un düzenlenmesi Yahudi toplumuna sunulmuş bir hediye anlamını taşıyacak” demekte.

Simon Caplan, İngiltere’de 30 yıl önce temeli atılan Limmud etkinliği dikkate alınarak Asya Yahudiliğine bir çeşit aidiyet duygusunun kazandırılmasını hedeflemekte. Çin’in de bu hedefin ilk adımı olacağına inanmakta.

Organizatörlerin bir diğeri olan ABD’li Jonathan Dworkin altı yıldır Pekin’de yaşamakta.  “Neden Pekin?” sorusunu Dworkin; “Yahudi etkinliklerinden haberdar olmak isteyen ve bir cemaat oluşumunu arzu eden Yahudi topluluklarından bundan yoksun oldukları eleştirilerini duydum” demekte.

Günümüzde Pekin’deki Yahudi nüfusu giderek çoğalmakta. Gerçekleşecek Limmud’da masaya yatırılacak konular, ‘Çin-İsrail ilişkileri’, ‘her tarafında domuz tüketilen bir ülkede nasıl kaşer beslenilebilinir?’, ‘Çin stereotipi veYahudiler’ olacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008