gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hitler’in doğum gününü kutlama ısrarı
Hitler’in doğum gününü kutlama ısrarı
Berlin operası Nazi liderine ilham veren Wagner’in eserinin gösterim tarihini değiştirmek için şartları zorladı

Berlin’in en büyük operası Deutsche Oper, Adolf Hitler’in en sevdiği Wagner operasını Nazi liderinin doğumgününde sergileme planından geriye dönüş yapmaya zorlandı.

Hitler, Richard Wagner’in eserlerine hayrandı ve bestecinin 1842 tarihli eseri Rienzi’nin tüm zamanlarının en favorisi olduğunu ve politikasına ilham kaynağı olduğunu söylerdi. Eser, bir ortaçağ İtalyan halk kahramanı olan Cola di Rienzi’nin soyluluğa karşı başkaldırış hikâyesini anlatıyor. Nazi lideri bu eseri o kadar çok sevmiş ki 50. yaş günü için kendisine eserin metninin verilmesini istemiş. Tarihçilerin dediğine göre 1945 yılında Berlin’deki sığınağında intihar ettiğinde bile bu belge yanındaydı.

Deutsche Oper Almanya’nın ikinci büyük opera binası. İkinci Dünya Savaşı’nda bombalandı fakat sonradan yeniden inşa edildi. Üçüncü Reich zamanında Nazi kültürü için bir burç görevi gördü ve Hitler’in propaganda vekili Joseph Goebbels tarafından kullanıldı.

Deutsche Oper’in hâlihazırdaki müdürü Christoph Seuferle, Rienzi’nin yeniden ortaya çıkmasını planlamakla kalmamış, aynı zamanda galayı 20 Nisan’a yani Hitler’in doğumgünü için programlamıştı. Seuferle’nin açılış performansının tarihini aylar öncesinden ayarladığı raporlandı. Bu olay, opera binasının kuruluşunun 100. yılının kutlamalarının bir parçası olarak tasarlandı. Fakat Die Welt Gazetesi’nin bir makalesinde belirttiği üzere, “Führer’in doğumgününün yıldönümünde Hitler’in en sevdiği operanın Goebbels’in favori opera binasında sahnelenmesi: kötü fikir”.

Seuferle, opera çalışanlarından ve çalışma arkadaşlarından gelen itirazlar üzerine planlarını yeniden gözden geçirmek zorunda kaldı. Deutsche Oper, Rienzi’nin galasını bir gün sonra, 21 Nisan’da sergilemeye karar verdi. Deutsche Oper’den gelen açıklamaya göre, “Ekip kendi içindeki tartışmalar sırasında kişisel sebeplerden ötürü operanın galasının o akşam yapılmasını zor veya imkânsız bulduklarını belirtti,” dendi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008