gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ortaköy Sinagogu’nda DYD ile birlikte Tu Bişvat kutlaması
Ortaköy Sinagogu’nda DYD ile birlikte Tu Bişvat kutlaması
8 Şubat Çarşamba akşamı Tu Bişvat Bayramı Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu’da Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla her sene olduğu gibi kalabalık ve coşku içinde kutlandı

Dostluk Yurdu Derneği ile birlikte düzenlenen etkinliğe Cemaat Başkanı Sami Herman, Aşkenaz Cemaati Başkanı Binyamin Poluman’ın yanı sıra tüm dernek, kurum ve sinagog başkanları, üyeleri ile kalabalık bir yahid topluluğu katıldı. Kutlama Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Haham Akaal Rav. Nafi Haleva’nın ‘Tu Bişvat kutlamalarına hoş geldiniz’ sözleri ile başladı. Rav Haleva Tanrı’ya şükrederek duyduğu minnettarlığı hazırladığı bir kliple sundu. Ardından başından geçen bir olayı gelen misafirlerle paylaştı: “Yıllar önce okulda iken 4. sınıflardaki bir derse girmek için sınıfın kapısında teneffüsün bitmesini bekliyordum. Öğrencilerimden birinin sırasında defterindeki sayfaları teker teker koparıp çöpe attığını gördüm. Oğlum sen ne yapıyorsun burada diye onu uyardım. Öğrencim ise ‘Bu defterin kabını beğenmedim, çöpe atıyorum. Babam nasıl olsa bana yenisini alır, diye cevap verdi. ‘Oğlum bunu alamayan nice çocuk var’ diye onu uyardım. İşte bizler, elimizde olanlar için Tanrı’ya şükretmeliyiz. Bu yüzden her sene ilk mahsulü yerken beraha okuruz. Her gün tekrar yeni bir güne başladığımız için minnet duygularımızı şükrederek dile getiririz. Bu gece de ilkbaharın müjdecisi olan Tu Bişvat Bayramı’nı soframızdaki yiyecekleri tek tek elimize alıp berahalarımızı okuyup, yiyerek kutlayacağız. Bu güzel sofrayı düzenleyen Dostluk Yurdu Hanımlar Kolu Başkanı Rozi Seloni ve yardımcılarına, Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Hanımlar Kolu Başkanı Berrin Yaeş’e ve sevgili eşim Leyla Haleva’ya teşekkür ederim.”

Gece, Hazan Natan Siliki ve haham Cako Sarfati’nin Teilim kitabındaki kutsal şiirleri okumalarıyla devam etti. Daha sonra sözü Hahambaşı Rav İsak Haleva aldı. Hahambaşı, “Hasat günü bağların, bahçelerin, tarlaların olgunlaşan ürünlerin kesildiği, toplandığı, biçildiği gündür. Bütün bunlar için bir beraha yeterlidir. Zaten bütün yediklerimizin hepsi topraktan çıkmıyor mu?” sorusu ile gelenleri şaşırttı. Herkes gelecek cevabı beklerken Hahambaşı sözüne devam etti: “Portakal, elma ağaçta yetişir, aets duasını okuruz. Muz da ağaçta yetişir.” Rav Haleva ancak sadece muz için adama duasının okunduğuna değindi. İlk yenen meyve olan buğday ve arpa için temsilen eline bir bisküvi alıp hep birlikte ona özgü bir dua okudu. Sözlerine “Yüce Tanrım meyvelere güzel kokular verdin. Limona, portakala, etroga. Bu güzel kokular için de sana dua ediyoruz,” diyerek devam etti. Ardından  sinagogda bulunan herkes eline limon, portakal alıp meyvenin kokusunu hissedip duasını yaptı.

Zeytin sırası geldiğinde Rav Nafi Haleva zeytin dalının, barışı simgelediğinden bahsetti. Ağaçtan çıkan meyveler için şükür duasını Cemaat Başkanı Sami Herman okudu. Tüm dünyaya barışın gelmesi dileklerinde bulunuldu. Rav Haleva Tora’da süt ve balın aktığı ülke diye geçen cümlede balın hurma olduğuna dikkati çekti. Hurma duasını Maccabiat Onursal Başkanı Mordo Elnekave okudu. Masada oturanlar ellerine kuru üzüm alarak dualarını okudular. Hazan Selim İyigör şarap, incir, nar, badem, fındık, portakal dualarını söyledi. Şir Aşirim’den şarkılarla elma için dua okundu. Yosi Kalaora ise leblebi ile yaptığı dualarla devam etti.

Ardından sözü Ortaköy Sinagogu Başkanı Albert Elvaşvili aldı. Cemaat ve derneklerin birlikte yaptıkları çalışmalara değindi. “Dostluk Yurdu Derneği ile birlikte düzenlediğimiz bu bayram kutlamasında aslında cemaat ve derneklerin birlikte uyum için de nasıl çalışıldığını hep birlikte görmüş olduk,” dedi. Dostluk Yurdu Başkanı İzi Doenyas’ı tevaya davet etti. İzi Doenyas Ortaköy Cemaati’nin derneklerine yaptığı desteklerinin hiçbir zaman eksik olmadığına değindi ve şöyle devam etti: “Tüm bayramlarda bize gösterdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim.” Başkan Elvaşvili, “Bu gecede katkısı olan Dostluk Yurdu Başkan ve yiyecekleri hazırlayan Dostluk Yurdu Hanımlarına, süslemeyi yapan Ortaköy Hanımlarına, sanatçı Moşe Kohen’e, Alberto Modiano’ya, Roni Video’ya, Gaydar Music’e, Sami Savaryego ve orkestrasına, solist Eran Şoef’e ve İzi Eli’ye teşekkür ederim,” dedi. Her mezmurdan sonra yenen meyvenin ardından ses sanatçısı Moşe Kohen şarkılar söyledi. Bayramı kutlamak için gelen ses sanatçısı Linet, sinagogdaki coşku ve mutluluğa katıldı ve Moşe Kohen’le birlikte Sarit Hadad’ın bir parçasını seslendirdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester BÜYÜKABOLAFYA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008