gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İhtiyarlara Yardım Derneği’nde devir teslim töreni
İhtiyarlara Yardım Derneği’nde devir teslim töreni
13 Şubat Pazartesi akşamı İhtiyarlara Yardım Derneği 2010-2012 dönemi başkan ve yönetim kurulu, dernekte düzenlenen akşam yemeği ve plaket töreni ile bayrağı yeni döneme devretti

‘Her gün gelen başkan Mayer’den, ‘pansiyonerlerin biricik oğlu Ceri’ye bayrak teslimi.

Konukların araçlarının dışarıda İYD tarafından sunulan vale hizmetiyle karşılanmasından yemeklere, Janet Mayer’in tüm konuklara verdiği hatıra hediyesinden her konukla tek tek ilgilenmelerine kadar en ufak ayrıntının dikkatle hazırlandığı geceye geçmeden evvel tören öncesi atmosferi yaşayalım.

Pansiyonerlerin her günden farklı olarak birbirinden şık oldukları bu özel gece pansiyonerler katında düzenlenen kokteyl ile başladı. Kokteylde Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Cemaat Başkanı Sami Herman’ın yanı sıra cemaatin çeşitli dernek ve kurumlarının geçmiş dönem ve yeni başkanları hazır bulundular. Kokteyl sonrası alkışlarla yeni başkan Ceri Lebehar görevi kendisine teslim eden Janet Mayer’in duvarda örtülü fotoğrafını açarken, Hanımlar Kolu yeni Başkanı Beki Muaraf ise görevi teslim aldığı İda Kohen’in duvardaki resminin örtüsünü alkışlarla indirdi. Bu geleneksel kutlamanın ardından ana salona geçilerek derneğin özel sunumu olan masalarda konuklar yerini aldı.

Törenin başlangıcında Barınyurt Başkanı Selim Nahmias zor bir dönemde her iki kurumun birleşme temellerinin atılmasında gösterdiği uyum, birliktelik ve davranış tarzına teşekkür amacı ile Janet Mayer’e bir plaket sundu. Her iki başkanın kardeşliğin devamı temennisinin ardından ise İYD’nin 2012-2014 yılı yeni yönetim kurulu sahneye davet edilip devir teslim törenine başlandı. Yemek esnasında ön masadaki Hahambaşı İsak Haleva ve Onursal Başkan Bensiyon Pinto’nun hemen arka masalarındaki pansiyonerlerle ettiği muhabbet hem keyifli dakikalar geçirilmesine hem de pansiyonerlere moral aşılanmasına da vesile oldu. İhtiyarlara Yardım Derneği yeni yönetim kurulu üyeleri Selim Namer, Anna Kalaora, Luna Kohen, Davit Gümüştaş, Moiz Romano, Beki Muaraf, Viki Özromano, Nedim Cömert ve Başkan Ceri Lebehar sahneye davet edilip onurlandırıldılar. Yeni yönetim kurulu başkan ve üyeleri yıllarca katkıda bulundukları dernekte pansiyonerlere daha iyi bir yaşam adına var güçleriyle ile çalışacaklarına dair söz verdiler.  Bu sözün ardından ise Janet Mayer derneğin anahtar ve çekicini alkışlarla yeni başkana devretti.

 Ceri Lebehar  

Yeni Başkan Ceri Lebehar yaptığı konuşmada emanetleri en güzel şekilde saklayacaklarına söz verirken yaşlılara son dönemlerinde mutlu bir hayat geçirmeleri için elinden geleni yapacaklarını belirtti. 50 pansiyoner ve 30 çalışandan oluşan İhtiyarlara yardım Derneği’nin çok güçlü bir zincirin önemli bir halkası olduğunu vurgulayan Başkan Ceri Lebehar, bolca emek, biraz yaratıcılık ve çok özveri ile çalışacaklarının da sözünü verdi. Başkan konuşmasının sonunda Barınyurt ile tek çatıda birleşecekleri bu dönemde cemaate en faydalı olacak çalışmaları yapacaklarını belirtip, geçtiğimiz iki yılın özet gösterimi için yerini barkovizyona bıraktı.

Lebehar’ın konuşmasının ardından Rozet Hubeş’in seslendirdiği ve konuklara duygusal anlar yaşatan barkovizyon gösterisine geçildi. ‘Historia de Un Amor’ şarkısı ile başlayan 2010-2012 tanıtım filmi iyi veya kötü bir hayat hikâyesi olan ama kalpleri altın gibi olan yaşlılarımızın hayatlarını kolaylaştırmanın asil görevimiz olduğunu tüm konuklara tekrardan hatırlattı. Barkovizyon sunumunda Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin, yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Geçmişte çok güçlüyken, tüm gücüyle çalışmış olanlara karşı minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakma hakkı yoktur,” sözü de okundu. Sunumun devamında ise Janet Mayer’in “Gönüllü olmak demek, kendi dertlerimizi unutup bize umut bağlayanlar için çare olmaktır,” sözü hatırlatıldı. Barkovizyonun son bölümünde ise 2010-2012 yılları arasında dernekte yapılan yenilikler konuklarla paylaşıldı. Yeni güvenlik, yeni yangın merdivenleri, otoparta vale parking dönemi, yaşlılar için merdiven asansörü, kuaför salonu ve yenilenen catering mutfağı yeniliklerin sadece bir bölümüydü. Bunun yanında yeni müdür, 24 saat doktoru ve hemşireleri ile hizmet veren revir, her gün pansiyonerlerle ilgilenen psikolog ve terapi odası ise yine yeniliklerin diğer bir bölümüydü. Son dönemde alınan sanayi tipi yeni çamaşır makineleri ve pansiyonerlerin en büyük güvencesi ‘eş pansiyoner projesi’ ise yine eski yönetimin başarılarındandı. Dr. Henry Sullivan’ın “Başka bir insanın mutluluk, güven ve huzuru sizinki kadar önemli ise burada sevgi vardır” sözü bir anlamda İhtiyarlara Yardım Derneği’ndeki atmosferi özetlemekteydi. Birçok pansiyonerin Janet Mayer için “O derneğimizin ikinci hanım başkanıydı. Onu hep derneğe her gün gelen başkan olarak hatırlayacağım,” sözü kendisinin nasıl özverili bir çalışma yaptığının en önemli kanıtıydı. Pansiyonerlerin görüntülerine de yer verilen sunumda tüm pansiyonerlerimizin gelecekten umutlu olması ve yöneticilerine son derece güvenmesi gelecek için herkese umut verdi.

 Janet Mayer

Sunumun ardından sözü alan Janet Mayer “33 yıl evvel bu derneğe girdiğimde yaşadığım heyecanı halen kalbimde yaşıyorum,” diyerek duygularını konuklarla paylaştı. Mayer konuşmasında asıl amaçlarının her zaman pansiyonerlerinin sevgi ve dualarını alabilip, onları mutlu görebilmek olduğunu belirtti. Başkan bu bağlamda gönüllülerin en büyük amacının ise derneğin daha uygar ve modern bir seviyeye gelmesi olduğunu ekledi. Mayer sevgi atmosferinin tüm cemaati sarmasını dilerken Tanrı’dan cemaatimiz için geçtiğimiz her yolu aydınlık tutmasını diledi ve konuşmasını ünlü bir edebiyatçının “Mutluluğa giden bir yol yoktur, mutluluk bir yoldur. Zaman hiçbir kimse için beklemez,” sözleri ile tamamladı. Tüm cemaate sağlık ve mutluluk dileyen eski başkan pansiyonerlerden Lili Vitas ve İzak Hason’u da sahneye davet ederek kendilerine ömür boyu sağlık ve mutluluk diledi.          

Konuşmanın ardından Janet Mayer tarafından geçmiş dönemde İhtiyarlara Yardım Derneği için katkıda bulunmuş herkese plaket verildi. Sırası ile önce derneğin servis personellerini temsilen birer kişi, ardından komisyonları temsilen başkanları, son olarak da geçmiş dönem başkanları plaket alırken, bugün aramızda olmayan değerli Moiz Aziz gibi onursal başkan ve üyelerimiz de anıldı. Başkanın en büyük teşekkürlerinden biri ise gösterdiği sabır, anlayış ve destek için eşi Beto Mayer içindi. Bu sayede geçmiş dönem sloganı olan “Sevgi ile yeni ufuklara ulaşmak” yolculuğuna yeni yönetimle devam etmiş oldu.    

Son teşekkür ise pansiyonerlerin deyimiyle yeni başkan “biricik oğulları” Ceri Lebehar’a edilirken Hanımlar Komisyonu eski başkanı da yeni başkanı onurlandırdı. Hanımlar Kolu eski Başkanı İda Kohen konuşmasında Mevlana’nın önemli sözü olan “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşır” sözünü hatırlattı. Hanımlar Başkanı gönüllü çalışanlarımızın yolunun açık ve aydınlık olmasını temenni etti. Kohen konuşmasını “Melekleri kıskandıracak kadar mutluluk sizinle olsun,” sözleri ile tamamladı.

Törenin son bölümünde ise sırayla Kurumlar Başkanı, Cemaat Onursal Başkanı ve Cemaat Başkanı plaketle onurlandırıldılar.

Gecenin son sözünü ise yine kendine has esprili üslubu ile Hahambaşı Rav İsak Haleva aldı. Kendisine de her zaman pansiyonerle gösterdiği yakın ilgi ve ziyaretlerine teşekkür amacı ile plaket takdim edildi.

Hayat nedir? Hayat kimi sevdiğimiz, kimi üzdüğümüzdür. İçimizde sevgiyi taşımak, büyütmek ve yaşatmaktır. Yaşama kendimizden ne katarsak yaşamdan onu alırız. Unutmayın, kalplerde yaşayanlar asla ölmezler… Emeği geçen herkesi tebrik ederken yeni başkan ve yönetime de zorlu görevlerinde başarılar dileriz.  

Hahambaşı Rav İsak Haleva:

“Sevgi en büyük anahtardır”

Rav Haleva konuşmasında öncelikle “kendini bu kadar komisyon ve üye ile TBMM’de hissettiğini” espri ile açıklarken ardından da asıl önemli olanın bu büyük orkestrayı doğru bir şekilde idare etmek olduğunu belirtti. Nasıl ki sopa olmadan orkestra şefi orkestrayı idare edemez, komisyonlar da başkanlarının büyük emekleri ile ilerler diyen Rav Haleva yaşlıları idare etmenin zorluğu yanında ‘sevgi’nin en büyük anahtar olduğunu vurguladı. Rav Haleva içinde sevgi ile paranın gücüne dayanmadan yaşlarımızla ilgilenen herkesle gurur duyduğunu belirtti. Konuyu atalarımızdan bir örnekle süsleyen Hahambaşı dualarımızda Avraam, Yitzak, Yaakov’un anılıp yardımlaşmayı bize öğreten Avraam ile de sonlanmasını da yine aynı şekilde yorumladı. Tüm zorluklara rağmen bu dinamizmde Tanrı yardımı ile zorlukların üstesinden gelineceğini belirten Hahambaşı sözlerinin sonunda her başkanın bir sonrakine gösterdiği yol ve sonsuz destekten ötürü de herkese teşekkür etti. Hahambaşı konuşmasını salondaki herkesin sevgililer gününü kutlayarak noktaladı.

Cemaat Başkanı Sami Herman:

“Zamana uyum sağlamak gerek”

Cemaat Başkanı Sami Herman yaptığı konuşmada İhtiyarlara Yardım Derneği devir –teslim töreninin kendine öz anlamlı ve duygu yüklü bir tören olduğunu belirtti. Herman konuşmasında buradaki her şeyin başlangıç noktasının insanın içindeki sevgi olduğunu vurgularken takım ruhunu teşvik etmenin, çalışanlara da kadir ve takdim göstermenin başka insanlarda çalışma arzusu aşılamak adına öneminden bahsetti. Konuşmasında eski başkanın “Her gün gelen başkan” olarak anılmasının önemine değinen Herman bu kurumda 40 yıl çalıştıktan sonra pansiyoner olmayı seçen Louise Behar’ı da toplumsal yardımlaşmanın en güzel örneği olarak takdim etti. On Emir’deki anne- babaya saygı kavramının geniş anlamda yaşlılarımız demek olduğunu hatırlatan başkan son olarak ta yenilik ve değişimlere açık olmanın önemini salonla paylaştı. Zaman değişiyorsa zamana uyum sağlamak gerektiğini belirten Başkan Sami Herman, bu konuda da destek veren her iki kurum başkanına tekrardan teşekkür etti.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Mois Gabay mois_gabay84@yahoo.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008