gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Suriye tasarısını Rusya ve Çin veto etti
Suriye tasarısını Rusya ve Çin veto etti

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Suriye ile ilgili hazırlanan karar tasarısını Rusya ve Çin veto etti. Tasarı Suriye’deki şiddetin derhal sona ermesi çağrısında bulunuyordu.

BM Güvenlik Kurulu’nda Suriye’deki insan haklarının ihlalini kınayan tasarıyı Rusya ve Çin veto etti; bu nedenle tasarı kabul edilmedi.

On beş üyeli Güvenlik Kurul toplantısında Türkiye’nin de aralarında olduğu on üç ülke, tasarının kabulü için evet oyu verirken, insan hakları konulu bu tasarının Rusya ve Çin tarafından reddedilmesi dünya kamuoyunu şaşırttı.

Haftanın Sayıları

1.700.000.000.000 Japonya’daki deprem faciasından sonra nükleer güce veda etmesi Almanya’ya 1,7 trilyon Euro’ya mal oldu.

3.800.000 İnternet sitelerinde copyright başvurusunda bulunabilecek şirketlere karşı alınan tedbirler arasında Wikipedia 3,8 milyon İngilizce sayfayı bloke etti.

Mısır’da futbol maçı dehşet yarattı

Mısır hükümeti Port Said’de yapılan futbol maçında taraftarlar arasında meydana gelen çatışmada 74 kişinin ölmesi üzerine acil toplantı düzenledi. Polisin maç sonrası yaşanan çatışmayı ve vahşeti durduramaması büyük eleştiri aldı.

NATO Afganistan’ı boşaltmaya hazırlanıyor

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta NATO güçlerinin 2013 ortalarına kadar Afganistan’ı tamamıyla boşaltacağını bildirdi. Afganistan topraklarından NATO askerlerinin çekilmesinin 18 ay öne alınmasının sebebi olarak ABD Başkanı Obama’nın seçim ile ilgili hesaplamaları olduğu öne sürüldü.

UAEK’dan Japonya’ya destek

Uluslararası Atom Enerji Kurumu, Fukuşima faciası sonrası Japonya’nın yeniden nükleer reaktör çalışmalarına başlaması için destek verdi. Japonya’daki 54 reaktörden sadece üçü aktif durumda. Hükümetin bu konudaki çalışmalarına karşılık halk direnişe geçti.

Avustralya’da hükümete protesto

Avustralyalı Aborijinler Avustralya bayrağını ateşe verdiler. Bu saldırı bir gün önce Avustralya Başbakanı Julia Gillard’ın bir restoran çıkışı Aborijinler tarafından saldırıya uğraması ardından gerçekleşti. Aborjinler, milli gün kutlamalarında da Başbakan’ı protesto etmişlerdi.

İNEN

ABD’de sağlık harcamalarındaki yüzde 4’lük artış son 50 yıla göre en düşük oran olarak görüldü.

ÇIKAN

ABD’de Cumhuriyetçi aday Mitt Romney Nevada’da yüzde 42 oyla zafer kazandı.

Haftanın Politikacısı

İtalya Başbakanı Mario Monti İtalya’nın yeniden yapılanmasında büyük başarı gösterdi. Merkel ve Sarkozy’ye gönderdiği mesajda yardım stratejileri dışında ülkelerin büyüme politikalarının da geliştirilmesi için projeler yapılması gerektiğini savundu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008