gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
70 yıl sonra babaya ‘Kadiş Duası’
70 yıl sonra babaya ‘Kadiş Duası’
Wulff ve Yossi Peled
72 yaşındaki İsrailli Bakan Yossi Peled, hiç tanıma şansını bulamadığı babası için geçtiğimiz hafta ilk kez ‘Kadiş Duası’nı Wannsee’de okudu

Netanyahu Hükümeti’nin bir bakanı olan ve henüz iki yaşındayken Holokost’ta hayatta kalabilmesi için ailesi tarafından Hıristiyan bir ailenin himayesine bırakılan Yossi Peled,tanıma fırsatını bulmadığı babasına ‘Kadiş’ okudu.

Yossi Peled’in pek fazla bilinmeyen geçmişine ilişkin gerçekler geçtiğimiz hafta 20 Ocak Cuma günü Berlin’de, Avrupa Yahudiliği’nin yok edilmesine ilişkin nihai çözüm kararının alınmasının 70. yılı vesilesi ile Wannsee’de gerçekleşen bir tören sonrasında ortaya çıktı.

İsrailli ve Alman üst düzey yetkililerin katılımı ilegerçekleşen törenin ardından İsrail’e dönen Yossi Peled gazetecilere yaptığı açıklamada; Avrupa’da aile soyadının Mendelevich olduğunu söyledi ve “İnsanlık dışı Naziler tarafından Yahudilerin yok edilmesi kararının verildiği mekan olan Wannsee’de gerçekleşecek törene katılmak üzere davet aldığımda, bugüne dek mezarı başında dua etme fırsatından yoksun bırakıldığım için, babamı ‘Kadiş Duası’ ile anmanın tam zamanı diye düşündüm” şeklinde konuştu.

Peled’in babası ve tüm ailesi 1939 yılında yaşadıkları Polonya’dan kaçtıkları Belçika’da yakalanıp kamplara gönderildi. Yakalanmalarından önce annesi, Yossi ile iki kızkardeşini Hıristiyan bir ailenin korumasına bıraktı. Holokost’ta anne dışında tüm aileAuschwitz’de yaşamını yitirdi.

Savaşın son bulmasıyla, çocuklarını Hıristiyan aileye teslim etmesinden altı yıl sonra, anne çocuklarını geri aldı. Yıllar sonraYahudi kimliklerini keşfeden çocuklar anneleri ile birlikte İsrail’e göç ettiler.

İsrail Savunma Ordusu’nda 30 yıl görev yapan Yossi Peled, yıllardır üyesi olduğu Knesset’in bir temsilcisi olarak hazır bulunduğu ve altı milyonYahudinin öldürülme kararının verildiği mekanda gerçekleşen törende bir konuşma yaptı. “Adım Yossi Peled. İsrail Hükümeti’nin bir bakanı, Savunma Ordusu’nun emekli birgeneraliyim. Bugün, burada sizin karşınızda duran Yossi Peled değil. İnsanlık tarihinin en zorlu dakikalarına tanık olmuş bu mekan, bugün JepkeMendelevich’i (asıl adı) konuk ediyor” dedi.

“O günden bu güne 70 yıl geçmiş olabilir. Fakat ne 70 ne de 700 yıl, karşı karşıya kaldığımız bu vahşeti unutmamıza yeterli olacaktır. Hafızamda ölüme yürüyen milyonları görüyorum her zaman. Onlardan biri kendisini tanıma, mezarı başında dua etme, her oğulun babasının ardından okuması gereken Kadiş’i okuma ayrıcalığını bulamadığım babamdır” sözlerinin ardından Yossi Peled, babasının ve Holokost’ta hayatları söndürülen milyonların anısına Kadiş Duası’nı söyledi.

Ülkesine döndüğünde; “Benim açımdan çemberin kapandığını söyleyemem. Çünkü bu hiçbir zaman kapanmayacak bir çemberdir. Ancak hiç şüphe yok ki Wannsee’de yaşadığım, yaşamımın en duygusal anlarından biriydi” ifadesini kullandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008