gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sanatta Kısa Kısa Pera Müzesi’nde iki yeni sergiyle geçmişe yolculuk
Pera Müzesi’nde iki yeni sergiyle geçmişe yolculuk

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, 21 Ocak  - 1 Nisan tarihleri arasında, Türk-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı kapsamında iki ülkenin kültürel, diplomatik ve ticari ilişkilerini anlatan ‘Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar’ ile 19. ve 20. yüzyılda İstanbul’da faaliyet gösteren fotoğraf ustalarının karelerinden oluşan ‘Konstantiniyye’den İstanbul’a Boğaziçi Anadolu yakası fotoğrafları’ adlı iki yeni sergiyi ağırlıyor.

Türk – Hollanda ilişkilerinin 400. Yılı kapsamında, iki ülkenin 17. ve 18. yüzyıldaki kültürel, diplomatik ve ticari ilişkilerini anlatan, Amsterdam Müzesi işbirliğiyle ve Rijksmuseum katkılarıyla hazırlanan ‘Sultanlar, Tüccarlar, Ressamlar: Türk-Hollanda İlişkilerinin Başlangıcı’ sergisinde, yağlıboya ve suluboya resimler, gravür ve kitaplardan oluşan 80’i aşkın eser Pera Müzesi’nde bir araya getiriliyor

‘Konstantiniyye’den İstanbul’a - XIX. Yüzyıl Ortalarından XX. Yüzyıla Boğaziçi’nin Anadolu Yakası Fotoğrafları’ sergisi ise Suna ve İnan Kıraç Fotoğraf Koleksiyonu ile bazı özel koleksiyonlardan derlenerek bir devrin İstanbulu’nu eşsiz kıyıları, çarpıcı yapıları, gündelik hayatı ve ilginç kişikleriyle gözler önüne seriyor. www.peramuzesi.org.tr

Yontu Dünyamızdan -7

Almelek Sanat Galerisi, 11 Şubat -  6 Mart tarihleri arasında yontu sanatının çağdaş ve yakın kuşak ustalarının yer aldığı  ‘Yontu Dünyamızdan–7’ adlı heykel sergisine ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar resim sanatına olduğu kadar heykele de yakın duran Almelek Sanat Galerisi, bu serinin ilk sergisini 1992 yılında ağırlamıştı. Bu sene 7.si düzenlenen sergide Zerrin Bölükbaşı, Tamer Başoğlu, Şermin Güner, Cem Sağbil ve Malik Bulut’un eserlerini görebilirsiniz.

Tel: 0212 265 38 51

Fulya Sanat’ta bir prömiyer ve Othello Balesi

Shakespeare’in aynı adlı tragedyasından uyarlanan ve opera-bale literatürünün en çok sahnelenen eserlerinden biri olan Othello, 1 Şubat Çarşamba akşamı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından Fulya Sanat’ta sahnelenecek. Ünlü besteci ve piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, viyolonsel sanatçısı Marie Hallynck ve klarnet sanatçısı Ronald van Spaendonck’u bir araya getiren Ensemble Kheops’tan Trio Gecesi ise, 2 Şubat Perşembe akşamı aynı mekânda müzikseverlerle buluşacak. Brüksel Kraliyet Konservatuarı’nda uzun yıllar ders veren Dürrüoğlu’nun, Çello ve Piyano için ‘Emotions Fugitives III’ eserinin Türkiye prömiyerinin de yapılacağı gecede, Glinka, Bruch ve Beethoven’ın eserleri üçlü tarafından yorumlanacak.

Tuluyhan Uğurlu ile Sevginin Başyapıtları

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde müzik ve görüntülerle aşkı ve sevgiyi anlatacak. Caddebostan Kültür Merkezinde gerçekleşecek konseri MADO, Kahve Dünyası ve Simit Sarayı özel ikramlarıyla destekleyecekler. Biletler Biletix ve CKM gişesinde (Tel:  0216 467 25 68) 

İzzet Keribar ve Mario Levi Atölye Maçka’da

Şubat ayı ile birlikte Atölye Maçka’da yeni seminerler başlıyor. İzzet Keribar ile fotoğraf atölyesi 6 Şubat’ta, Mario Levi ile yazım atölyesi 10 Şubat’ta, Ali Canip Olgunlu ile Tasavvuf 7 Şubat’ta, Pınar Yeşilada ile heykel atölyesi de 13 Şubat’ta meraklılarıyla buluşacak. Heykel atölyesi dışındaki atölyeler 12 hafta sürecek.

Bilgi için

www.atolyemacka.com

Leonard Cohen’in yeni albümü çıkıyor

Ozan şarkıcı Leonard Cohen’in ‘Old İdeas’ adlı son albümü piyasada.  Sonu Müzik etiketiyle yayınlanacak albümde on parça bulunuyor. Sekiz yıllık bir aradan sonra Cohen aşk ve endişe temalı şarkılarla karşımızda. ‘Going Home’ ve ‘Darkness’ en çok ilgi göreceği tahmin edilen parçalardan ikisi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tuna SAYLAĞ Sanatta kısa kısa tunasaylag@gmail.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008