gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail ‘Nazi’ kelimesini yasaklamalı mı?
İsrail ‘Nazi’ kelimesini yasaklamalı mı?
İsrail’de ‘Nazi’ kelimesi ve sembolleri artık eğitim dışında bir amaçla kullanılamayacak. Aşırı sağcı ultra-Ortodoks cemaatin hükümete karşı protestolarında duyarsızca kullandığı Nazi benzetmeleri, Holokost kurtulanlarını rahatsız etti

İsrail’de kabine bakanları tarafından Nazi karşılaştırmalarını yasa dışı kabul eden bir yasa tasarısı kabul edildi. Yasa tasarısına göre ‘Nazi’ kelimesinin ve Holokost’la ilgili diğer sembollerin eğitim dışındaki amaçlar için kullanılması cezaya tabi olacak.  Geçtiğimiz ay Kudüs’te ultra-Ortodoks cemaat mensupları hükümeti protesto amacı ile Nazi kampı tutsakları gibi giyinip, kıyafetlerine sarı renkte Davud’un yıldızı amblemi iliştirmişlerdi.  Dokunaklı semboller 200 bin Holokost kurtulanının yaşadığı ülkedeki halkı öfkelendirmişti. 

İstekleri kadınlarla erkeklerin kamu alanlarında ayrı tutulması olan ultra-Ortodoks cemaat bunu dile getirmek yerine, protesto yoluna gitmişti. Protesto sırasında katılımcılar hükümet ve polis memurlarını Hitler’in parti mensuplarına benzetmişlerdi. Teklif edilen kanun sadece ‘Nazi’ kelimesini yasaklamakla kalmıyor, Nazilerle ilgili fotoğraflar, heykeller, gamalı haç ve diğer semboller de yasak kapsamına giriyor. 

Yasa tasarısını sunan Ulusal Birlik Partisi’nden Uri Ariel, BBC’ye verdiği demeçte, son yıllarda Nazilerle ilgili sembol ve sözcük kullanımının alaycı bir biçimde sömürüldüğünü ve bunun Holokost kurtulanlarını, onların ailelerini ve birçok Yahudiyi rahatsız ettiğini belirtti. II. Dünya Savaşı’ndaki vahşet ve Nazi Partisi’yle ilgili karşılaştırmalar yapmak altı aylık hapis cezasına ve 25 bin dolar para cezasına sebep olabilecek.  Bazı eleştirmenler ise bu yasa tasarısının ifade ve konuşma özgürlüğüne karşı olduğunu savunuyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008