gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Çocuğumuz ile kordon bağımızı kesebildik mi?
Çocuğumuz ile kordon bağımızı kesebildik mi?
Psikolog Dr. Neslihan Zabcı ile doğum esnasında doktorların fiziksel olarak kestikleri ama uzun yıllar boyunca annelerin ve çocukların arasında kesilemeyen psikolojik kordon bağının önemi ve bunun etkilerini konuştuk

Dr. Neslihan Zabcı, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden mezun oldu, yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Klinik Psikoloji Bölümü’nde tamamladıktan sonra, Paris V Üniversitesi’nden (La Sorbonne) ‘Çocuk ve Ergenin Ruhsal İşleyişinin Projektif Testlerle Değerlendirilmesi’ konusunda uzmanlık diploması aldı. Halen kurucusu olduğu Nesil Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve yetişkinlerle klinik çalışmalarına devam ediyor.

Çoğu ailede çocukların temel ihtiyaçları uzun yıllarca ebeveynleri tarafından karşılanıyor. Tabii ki bunu tüm anne ve babalar içgüdüsel olarak ve korumacılık adı altında yapıyorlar. Sizce bu durumun çocukların bireyselleşmesinde ve bağlarını kesmesinde nasıl bir rolü var?

Temel ihtiyaçların giderilmesi öncelikle yaşa göre belirlenebilecek bir konudur. Özellikle 4 yaşından itibaren bir çocuk, tamamı ile kendi yemek yemeli, giyinmeli,  tuvalet ihtiyaçlarını kendi gidermeye kademeli olarak başlamalı. Eksik durumlarda az bir destek ve yönlendirme yapılabilinir. Anne bu davranışları desteklemediği zaman çocuk dış dünya ile karşılaşınca sudan çıkmış balığa döner ve eli ayağı dolanır. Altı yaşında bir çocuğun artık tam olarak tüm öz bakım ihtiyaçlarını (banyo yapmak, giyinmek, yemek yemek, tuvalet temizliği) kendisinin tek başına gidermesi gerekir. Annelik içgüdüsü ile bakım ihtiyaçlarını giderme görevi, maalesef ki çocuğun ruhsal gelişim yolunda kendine olan özgüvenini oluşturmasının önüne geçiyor. Sonuç daha fazla anneye bağımlılığa dönüşüyor.

Kanımca çoğu annenin zorlanmakta olduğu bir konuya parmak basacağız. Anne ve çocuğu 9 ay süresince bağlı tutan, çocuğa yaşam veren bu kordonu sizce psikolojik olarak kesmeli miyiz ve kesebiliyor muyuz?

Bu konu kesinlikle çok hassas ve önemli bir konu ancak bu bağın kesinlikle sağlıklı bir biçimde kesilmesi gerekir. Bu bağın kesilmesinin farklı aşamaları ve farklı etkenleri vardır. İlk üç ay bebek, “Annem ve ben bir bütünüz” gibi görür ve ona bağlanamaz çünkü anne kendisinin bir uzantısıdır. Ancak üçüncü aydan sonra etrafındakileri farkına varır ve anneyi de farklı biri olarak algılar. Dördüncü aydan itibaren anneye bağlanmaya başlar. Bu ayrışmanın birinci aşamasıdır. Dördüncü aylarda anne gittiği zaman ağlamaya başlar. Bu aylarda anne çocuğa yapışıp hiç bir işle ilgilenmeyerek veya evde sürekli çocuğun başında onu kaygı ile gözetlemesi, ilerleyen yıllarda çocuk oyun oynarken bile çocuktan önce oyuna müdahale etmesi ya da hiç yalnız oynamasına izin vermemesi bu bağı kesmekte zorluklara neden olur.

Anne ile bebek arasındaki en büyük bağ olan emzirme sürecinin bu psikolojik kordon bağının kesimindeki önemi nedir?

Tıp doktorlarınca emzirmenin iki yaşına kadar devam etmesi önerilse de biz psikologlar bunu çok uzun bir süre olarak görüyoruz. Çünkü çocuklar yürüme ile beraber anneden uzaklaşıp keşfetme ve ikici ayrışma dönemine adım atarlar. Bu yıllarda keşif dönemine giren çocuklar halen emziriliyorsa, ana merkezleri olan anne bedeninden ve onun yarattığı müthiş hazlardan uzaklaşamazlar dolayısı ile dış dünyaya olan yatırımları gelişemez.

Bu durumda emzirme kordon bağını kesmede ilk unsurlardan birini teşkil ediyor. Peki, emzirme ve dolayısı ile bu bağın kesimi hangi aylarda başlamalı?

Memeden soğuma dönemi kademeli olarak, altıncı ay civarında katı gıdalara geçişin başlaması ile olmalı. Psikolojideki tüm diğer konular içinde değişiklikler hep kademeli olarak çocukların hayatına sokulmalı. Tabii ki sembiotik dönemde (ilk 3 ay süresince) bedenlerin iç içe olduğu bu aylarda böyle bir ayrışma için erken olur. Ancak 4-6 ay arası çocuk artık dış dünya ile ilgilenmeye başlar. Ve anneden ilk ayrışma süreci başlar.

Ayrışmanın diğer yaşlardaki süreçleri nasıl devam eder?

Yuva önemli bir ayrışma ve bireyselleşme sürecidir. Yuvaya alışma süreci de kademeli olmalıdır. Ancak yuvaya alışma sürecinde de zorluk çeken çocukların aslında anneleri ile kesemedikleri bağların etkisi çok büyüktür. Özellikle kaygılı anneler çocuk yuvaya gitmeye hazır olsa da halen kapıda bekler. “Ya beni isterse, ya ağlarsa, hemen burada olmalıyım” düşüncesi ile aslında farkında olmadan tüm kaygısını çocuğa yansıtır. Bu tarz anneler genelde daha korumacı ve aşırı kaygılı annelerdir ve ayrışma sürecini zorlaştırırlar.

Bu tarz kaygılı annelerin çocuklarına istemeden de olsa verdikleri zararlar var mıdır?

“Benim varlığım çocuğum için daha güvenli” diye düşünen anneler, aslında çocuk için hiç bir ayrılık süresine izin vermeyerek çocuklarını ayrılıklara hassas kılıyorlar. Tabii ki bunu bilinç dışı yapıyorlar. Anne her durumda çocuk için karar verip onun adına adımlar atarak çocuğun kendi başına karar verebilme yetisinin gelişmesine engel oluyor. Ve bu çocuklar annesiz yaşamakta zorlanıyor. Bir çocuk “Ben bir başkası olmadan da yapabilirim, bir şeyler becerebilirim ve ben de bir bireyim” düşüncesinin temelini ilk olarak annesinin kendisine tanıdığı alan içerisinde atabilir.

Annelerin bu tarz davranışları çocukların sosyal hayatını nasıl etkiliyor?

Bu durumda yetişen çocuklar daha pasif ve takipçi ve lider özellikleri zayıf çocuklar olabilirler. Çocuğun hep bir adım gerisinde olmak, ona alan bırakmak çok daha fazla çocuğu güçlendiren bir durumdur.

Ayrışma sürecinde tüm rol çocukta mıdır? Anne ne kadar etkindir?

Ayrışamayan çocuk yoktur, ayrılamayan anne vardır! Tabii ki burada annenin de ruh sağlığı çok önemlidir. Çocuğun davranışları annenin ruh hali ile ilintilidir. Anne ne zaman hazırsa çocuk o zaman ayrılabiliyor.

Çocuklarla bağımızı zamanında kesmezsek sonuçları ne olabilir?

Bu çocuklar hayatta yalnız kaldıklarında tek başlarına yetemeyebilirler, tek başlarına ödev yapamayabilirler, sorumluluk alamayabilirler. Üzücü olan ise, ileriki yıllarda bu tarz çocuklara bazı psikolojik sıfatlar takılıp ve öğrenme bozuklukları teşhisleri konulmasıdır. Adeta anneler bu tarz çocukların ‘yedek benlikleri’ oluyorlar ve anne yanında olmadığı için ders çalışamıyorlar veya yalnız oldukları için başaramıyorlar.

Özetlersek, çocuğa ne mesajı vermeliyiz ki ayırma sürecini daha kolay atlatsın ve bağını sağlıklı bir şekilde kesebilsin?

“Beni sevenler var, ama bu kişiler her an benimle değiller. Ara sıra gelirler ve giderler. Ve tekrar gelirler.” Çocukları ayrılığa hazırlamak iki zıt ucu olan bir konu. Bir tarafta çok var olan anneler, öteki tarafta hiç var olmayan anneler var. Ruhsal olarak var olmayan annelerin çocukları da anneye daha sıkı bağlanabiliyor. Her an annem gidecek korkusu çocukları daha çok anneye bağlıyor. Çocuklar saat tutmaz, onları kandıramazsınız. Ruhsal olarak orada değilseniz anlarlar ve geçirdiğiniz zaman asla onlara yetmez. Çalışan anne eve gelince çocuğu ile öyle bir sarılır ki ve öyle bir keyifli zaman geçirir ki çocuk anneye ve sevgisine doyar. Öteki tarafta tüm gün çocuk ile yoğunluk içinde beraber olan ve şikayet eden bir annenin çocuğu ise annenin bu ruh halini anlayacak ve çocukla olmak istememesini hissedecektir.

Annelere ne önerirsiniz?

En önemlisi, annenin çocuğun alanını kabul etmesi ve ona o alanda yaşamasına izin vermesidir. Kıyafet seçiminden, oyun seçimine, yemek seçimine müdahale etmemesi, oyunda önde koşmaması ve en önemlisi çocukların nesnelere yatırım yapmasına izin vermesi gerekir. Anahtar ipucu: Anne değişince, çocuk değişir. Dolayısı ile anneler önce kendilerine şu soruyu sorabilmeliler; “Acaba benim mi bir ayrılık kaygım var? Acaba bu ayrılık benim için neden zor?” Eğer durum bu ise, önce durumu kabul etmeli sonra belki de bir uzmandan destek almaları gerekebilir.

İki hafta sonra, Psikolog Dr. Neslihan Zabcı “Kordon bağını kesmede en önemli rollerden birini oynayan babanın/üçüncü kişinin önemi” konusunu konuşmaya devam edeceğiz.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Raquel Aşkaner Habib
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008