gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yenilgi kaygısı İran’ı savaş oyunlarına itti
Yenilgi kaygısı İran’ı savaş oyunlarına itti

Haftanın Sayıları

4ABD Merkez Bankası kısa süreli faiz oranlarıyla ilgili planlarını detaylandırmaya başladı. Planlar dört kerede halka duyurulacak

30.000.000.000 $ABD askerlerinin Afganistan’dan ayrılması üzerine 2014 yılında bölgeden geri çekilmesi gereken askeri araç ve donanımın değeri.

Jamaika’da sol parti iktidarda

Jamaika’da ülke genelinde yapılan seçimlerde büyük başarı elde eden Halk Milliyetçi Partisi, muhalefetten iktidar partisine terfi etti. Dört senelik aradan sonra Parti Lideri Portia Simpson-Miller yeniden başbakan oldu.

Burma’da halk özgürlük için mücadele ediyor

İngiltere’nin boyunduruğundan kurtulup bağımsızlığını ilan etmesinin 64. yıldönümü şerefine Burma’da yüzlerce mahkûm serbest bırakıldı, bazı mahkûmların da hapis süreleri kısaltıldı. 1955’ten beri ilk defa İngiltere Dışişleri Bakanı Burma’yı ziyaret etti. Ancak Amerikalı yetkililer, demokrasi yolunda ilerleme olmasına rağmen Burma’ya yaptırımların kaldırılması konusunda tereddüt ediyorlar.

Nijerya’da halk ayaklandı

Nijerya hükümetinin yüksek maliyetli yardımı iptal etmesi üzerine petrol fiyatları ikiye katlandı. Bu nedenle halk isyan çıkardı. İşçi sendikaları da hükümeti tehdit edince Nijerya Başkanı Goodluck Jonathan kabinesi acil toplantı yaptı. 

Pakistan’da kanlı saldırı meydana geldi

Yeni yıl kutlamalarının ardından Pakistan’ın kuzeybatısında iki bombalı saldırı meydana geldi. İslamabad merkezli Pak Barış Organizasyonu geçen yıl 1996 terör eyleminin meydana geldiğini, olaylarda 2391 kişinin hayatını kaybettiğini ve 4300 kişinin yaralandığını belirtildi. Bu sayının diğer yıllara oranla daha az olduğu bildirildi.

İNEN

Bu yılı zararda kapatan banka sayısı, geçen yıllara göre azalarak 92’ye indi.

ÇIKAN

Rusya’da çok partili sisteme geçmeyi isteyenlerin oranı % 61’e yükseldi.

Yenilgi kaygısı İran’ı savaş oyunlarına itti

Gün geçtikçe yalnızlaşan İran, İran Körfezi yakınlarında on günlük bir deniz tatbikatı gerçekleştirdi. Yeni denizaltı füzesinin testini gerçekleştiren İran, tatbikatın ‘ABD’nin alaycı tavırlarına ve her işine burnunu sokmasına karşılık misilleme’ olduğunu bildirdi.

ABD, dünya petrol pazarında nükleer çalışmalarını durdurmayan İran’ın önünü kesmeye çalışıyor. İran yaptığı askeri testlerle caydırıcı unsurlar bulunuyor. Karşılıklı restleşmelere  rağmen İran, nükleer program konusunda yeniden görüşmelere başlamak istediğini bildirdi. Ancak İran’a güvenmeyen ABD, İran’ın en önemli rakibi Suudi Arabistan ile geçen hafta 30 milyar dolarlık silah anlaşmasına imza attı.

Haftanın Müzik Starı

Senegalli ünlü şarkıcı Youssou N’dour, 26 Şubat’ta gerçekleşecek başkanlık seçimlerinde adaylığını koyduğunu ve bir süreliğine müziğe ara verdiğini açıkladı. N’dour, şiddeti reddettiğini ancak Senegallilerin sabırsızlıkla değişim istediğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008