gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Hamas Gazze işgal altında değil diyor, BM reddediyor
Hamas Gazze işgal altında değil diyor, BM reddediyor
Birleşmiş Milletler’in Gazze’yi işgal altında olarak adlandırması, bölgeyi kontrol eden Hamas liderinin “Gazze işgal altında değil” sözleriyle çelişiyor

Cenevre merkezli UN Watch, Israil’in Gazze topraklarından 2005 yılında tamamen çekildiğini ve Gazze’nin Hamas tarafından bağımsızca yönetildiğini belirtti. UN Watch, Birleşmiş Milletler’e Gazze’den işgal altındaki topraklar olarak bahsetmenin yanlış olduğunu, Hamas’ın kontrol ettiği bölgelerin sorumluluğunu almasının önemini hatırlattı.

UN Watch Grup Başkanı Hillel Neuer, Birleşmiş Milletler’in Gazze’yi işgal altında olarak adlandırmasının Filistinlilere yardım sağlamadığını ve bölgedeki yöneticilerin davranışlarından sorumlu tutulmamasının sadece Filistin halkını kaybetmeye mahkûm ettiğini söyledi. Neuer’e göre, Birleşmiş Milletler’in bu uygulamayı sürdürmesi, Filistin topraklarında sağlıklı bir öz yönetim kültürünün gelişmesini önlüyor. 3 Ocak 2012 tarihinde, Hamas liderlerinden Mahmud Zahhar, Gazze’nin İsrail işgalinde olmadığını onayladı.

Amerikan Üniversitesi Hukuk Dergisi yazarlarından Elizabeth Samson, Cenevre Kongresi’nin ve diğer uluslararası hukuk maddelerinin belirttiği üzere bir toprağın işgal altında sayılması için düşman ordu varlığı ve kontrolü olması gerektiğini vurguladı. Samson’a göre, Gazze bağımsız yönetiminin Birleşmiş Milletler tarafından tanınması, İsrail ve Filistin halkının bölgede barış içinde yaşamaları için gerekli altyapıyı oluşturabilir.

Birleşmiş Milletler ise bu konudaki resmi politikasını değiştirmiyor. 22 Eylül 2011 tarihli BM raporu, Gazze’yi halen ‘İşgal altındaki Gazze Bölgesi’ olarak değerlendiriyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008