gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İki devletli çözüme destek arttı
İki devletli çözüme destek arttı
İsrail’de son dönemde yapılan bir araştırma İsrailli ve Filistinlilerin iki devletli çözüme verdikleri desteğin arttığını gösteriyor

İbrani Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre İsrailli ve Filistinliler arasında iki devletli çözüme destek büyüyor. Yapılan araştırmada ‘Clinton Parametreleri’ olarak anılan iki devletli barış planını, İsraillilerin yüzde 58’inin, Filistinlilerin ise yüzde 50’sinin desteklediği ortaya çıktı. 2003’te yapılan ilk araştırmada bu oranlar İsrailliler için yüzde 49, Filistinliler için ise yüzde 39’du.

Clinton Parametreleri 2000 yılındaki Camp David görüşmeleri sırasında ABD eski Başkanı Bill Clinton tarafından ortaya konulan iki devletli çözüme yönelik bir barış planıydı. Bu plana göre Kudüs’ün ikiye bölünmesi, Ağlama Duvarı ve Yahudi Mahallesi dışında Eski Şehir ile Doğu Kudüs’ün Filistinliler tarafına verilmesi ve kurulacak ‘Filistin Devleti’nin başkenti olması öngörülüyordu. Clinton ayrıca, İsrail’in Batı Şeria’nın yüzde 94-96’sından (bazı büyük yerleşimlerin İsrail tarafında kalması koşulu ile) ve Gazze’nin tamamından çekilmesini ön görüyordu. İsrail’in Batı Şeria’da tuttuğu toprak karşılığında, İsrail’in Filistinliler tarafına eşit miktarda toprak vermesi belirtilmişti.

Diğer şartlar arasında Filistinli mültecilerin İsrail’e dönüş hakkından feragat etmesi, isteyenlerin kurulacak ‘Filistin Devleti’nde veya bulundukları ülkelere yerleştirilmeleri, yeni ‘Filistin Devleti’nin silahsız bir devlet olması, İsrail’in bazı askeri üslerine yer vermesi ve son olarak her türlü silahlı çatışmanın ve hak iddiasının sonlandırılması bulunuyordu.

Araştırmaya göre bu şartlardan silahlı çatışmanın sona erdirilmesi (İsraillilerin yüzde 70’i, Filistinlilerin yüzde 63’ü) ve toprak değişimi (İsraillilerin yüzde 51’i, Filistinlilerin yüzde 63’ü) destek görürken Kudüs’ün durumu ile ilgili şartlara destek İsraillilerde yüzde 38, Filistinlilerde yüzde 40 seviyesinde.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008