gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
El Fetih - Hamas çekişmesi
El Fetih - Hamas çekişmesi
Filistinli taraflar arasında yükselen tansiyon, aralık ayında Kahire’de bir araya gelen Abbas ve Meşal’in düşmanlığın sona erdiği uzlaşma söylemlerine ters düşüyor

Geçen hafta El Fetih mensubu görevlilere, Hamas kontrolündeki Gazze’ye giriş izni verilmemesi üzerine, Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas, El Fetih’in Hamas ile imzaladığı uzlaşma anlaşmasını yeniden gözden geçireceğini açıkladı.

El Fetih merkezi komitesi bildirgesinde, Hamas’ın bu hareketinin Kahire’de imzalanan birlik hükümeti kurulmasını ve 4 Mayıs 2012’de meclis seçimleri yapılmasını öngören uzlaşma anlaşmasına uymayacağını gösterdiğini söyledi. El Fetih’in üç yüksek rütbeli yetkilisinin Gazze girişinde Hamas güvenlik memurları tarafından durdurulduğu ve geri dönmeye mecbur bırakıldıkları açıklandı. El Fetih, “Hamas’ın tavrı uygunsuz ve küçük düşürücü” diyerek olayı eleştirdi.

Hamas ise El Fetih’i Mısır’ın arabuluculuğu ile yapılan ve Filistin ulusal hareketini bölen dört yıllık rekabeti sona erdirecek anlaşmadan dönmekle suçladı. Hamas ayrıca, Abbas’ın Ürdün’de İsrail ile yaptığı barış görüşmelerine Filistin birlik hükümetinden daha çok önem verdiğini söyledi. Hamas, “Eğer El Fetih Siyonist düşman ile müzakerelere dönmek için uzlaşmadan geri adım atma kararı aldıysa bu kararın sonuçlarına katlanmalı ve Filistin halkı ile Mısır önünde tüm sorumluluğu üstlenmelidir” dedi.

Hamas içişleri bakanlığı yetkilisi, El Fetih yetkililerinin Gazze’ye ziyaretlerine izin verilmediğini yalanladı ve El Fetih’i uzlaşmadan vazgeçmek için bahane uydurmakla suçladı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008