gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Cemaatte yenilenmenin en güzel örneği MATAN BASETER-BARINYURT
Cemaatte yenilenmenin en güzel örneği MATAN BASETER-BARINYURT
Cemaatimizin yenilenme çalışmaları kapsamında çatısını İhtiyarlara Yardım Derneği ile paylaşmaya hazırlanan Matan Baseter- Barınyurt Başkanı Selim Nahmias ile kurumun çalışmaları ve Şişli Beth İsrael Sinagogu bünyesinde açtıkları kaşer restoran hakkında konuştuk

28 yıldır cemaatte çeşitli görevler üstlenen Selim Nahmias, son dört senedir sürdürdüğü Matan Baseter -Barınyurt başkanlığını diğer çalışmalarından çok daha farklı gördüğünü, zira bu görevde bizzat kişinin hayatına temas ettiğini, kişinin hayatının daha kaliteli olması için emek sarf ettiğini belirtti. Nahmias bu görevinde kişilerin evlerini ziyaret ediyor, bire bir görüşüyor,  sağlık sorunlarına çareler üretmeye çalışıyor, günlük zorluklarını gidermeye çalışıyor. Yaklaşık 205 aileye destek verme çalıştıklarının altını çizen Nahmias, kurumun tüm çalışanları ve gönüllülerinin aynı düşüncede olduklarını vurguluyor. “Tüm yorgunluklar, destek alan kişilerin yüzünde oluşan küçük bir gülümseme ifadesiyle mutluluğa dönüşüyor. Kişilerin dualarının hayatımızı etkilediğine inanıyorum”.

Selim Nahmias derneğin amaçlarını şöyle anlattı: Matan Baseter – Barınyurt, Neve Şalom Vakfı’na bağlı olarak hizmet veren bir dernek.  Barınyurt toplumuzda kimsesi olmayan, zihinsel engelli, maddi imkânları olmayan kişilerin barındığı ve iki binadan oluşur. Matan Baseter ise yönetim kurulunun en önemli çalışmalarından biridir. Her ay ihtiyaçlılarımıza maddi, yakacak, gıda desteği, giysi, sağlık yardımlarının yanı sıra yeni evlenecek çiftlere çeyiz yardımı yapar. Bunun yanı sıra ailelere yaşam desteği ve yaşam koçluğu yaparız, evlerindeki eskimiş eşyaları yenileriz. Tüm bayramlarda ailelere sıcak yemek göndeririz.  Her ailemize gönderdiğimiz aylık gıda paketlerinin içinde süt ürünlerinin yanı sıra kaşer et de bulunur. Pesah’ta matsa, matsa unu ve kaşer şarap göndeririz.  Bunları bağışseverlerimizin desteği ile yapabiliyoruz.

Matan  Baseter’in en büyük kazanç kapısı La Casa Catering İktisadi Teşekkülü’dür.  8 senedir hizmet veren La Casa Catering kurumumuz için çok önemli. La Casa Catering hakkında bazı toplum bireylerinden şikâyet alıyoruz.  Herkesin haklı olduğu noktalar olsa da,  kurumumuzun kar etmeden hizmet verme şansı yok zira, kurumumuzdan destek bekleyen aileler var.

La Casa Catering çalışmaları farklılıklar içeriyor şöyle ki; Türkiye’nin en büyük yemek şirketlerinden ve Türk Hava Yolları’yla ortaklığı olan Do&Co’ya  kaşer yemek veriyor. Do&Co ile çalışmak için kurumsal olmak gerekiyor. Çünkü çok ciddi bir denetim altında, gıda tüzüğüne uygun bir şekilde  kaşer yemek  imalatı yapmakla yükümlüyüz.  Yemeklerimiz uluslararası arenada sunulduğundan, itinalı çalışma gerektiren bir durum.  

Neve Şalom Sinagogu çatısı altında yapılan her türlü kutlamada hizmet veriyoruz. Bu çalışmalarda, başarımızla kendimizi ispatladığımızı düşünüyorum.

La Casa Catering özel ev davetlerinde de hizmet veriyor mu? Minimum kişi sayısı var mı?

Evlere verdiğimiz hizmette minimum kişisi sayısı var. Gidilecek yerin mutfağının şekline, davetin büyüklüğüne göre her türlü hizmeti veriyoruz. Gerektiğinde servis takımlarından,  buzdolabına ve fırına kadar gerekli malzemeleri taşıyoruz.

Bu hizmeti herhangi bir yerde de verebiliyor musunuz?

La Casa Catering, bugün her istenilen yere teçhizatlarını taşıyarak hizmet verebilecek kapasiteye ulaştı.  Minimum kişi sayısı var,  ancak maksimum sayısı yok.  

Son dönemde hem profesyonelleşme, hem de kaşer yemek maliyetlerini aşağıya çekmek için mümkün olduğu kadar fazla çalışma sistemine gitmeyi amaçladık. Bu doğrultuda büyük topluma da hizmet vermeye başladık. Birçok bankaların genel müdürlerinin özel davetlerinden, vaftiz törenlerine kadar servis veriyoruz ve tebrik alıyoruz. Takdir edilmekten  büyük mutluluk duyuyoruz.

 Türk Musevi Cemaatini temsil eden organizasyonlarda da  görev alıyoruz.  İftar yemeği  gibi önem taşıyan organizasyonlarda hata yapma şansımız yok.  Ağustos ayında Arkeoloji Müzesi’nde Azınlık Vakıfları’nca düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı 750 kişilik iftar yemeğini hazırladık. Sadece yemek değil, masa düzeninden ışığına kadar her şeyi üstlendik.   Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından mutfağımız denetlendi. İftar yemeğinden sonra takdir mektupları ve teşekkürler aldık. 

Bu yıl La Casa Catering’in görevlerine yeni görevler eklendi, toplumumuzda restoran düzeyinde özellikle kaşer yemek isteyen kişilerin hizmet alabileceği yer eksiliğini gidermek amacıyla Şişli Beth İsrael Sinagogu bünyesinde oluşturulan mekânda yemek hizmeti veriyorsunuz...

Yaklaşık bir ay önce hizmete başladığımız bu mekânda, farklı olarak kâr amacını ikinci plana bırakarak, kaşer yemek isteyen dindaşlarımıza hizmet etmek istedik. Çok uygun fiyatlarla, her öğlen yemek servisi veriyoruz.  Bir kişi maksimum 15 TL’ye giriş,  ana yemek, salata ve tatlı yiyebiliyor.  Bu fiyat 10 TL’ye kadar da düşürebilir.  Kişilerin taleplerinin bizleri zorladığını da belirtmek istiyorum.  Böyle bir restoranın açılmasının çok istemesine rağmen maalesef beklediğimiz kadar ilginin olmadığını görüyoruz. 

Bölgede bulunan dindaşlara böyle bir hizmetin başlatıldığı haberi verildi mi?

Kaşer yemek arayanların bu bilgiye sahip olduğunu biliyorum. Sinagoglarda duyurusu yapıldı.  Duyurular ve kişileri oraya çekme konusunda açıklarımız olabilir. Bunları gidermeye çalışıyoruz.  Gelen talepler doğrultusunda pazar günleri, döner ve et çeşitlerini içeren bir mönü hazırladık.  Hafta ortası gelen sayısı ortalaması 20-25 kişi, pazar günleri ise 20 kişi. Bu durumda kâr etmemiz mümkün değil, yaptığımız diğer işlerle bu açığı kapatmaya çalışıyoruz. Ancak, kurum olarak zarar etme lüksümüz yok.

Şişli’de dışarıya yemek servisiniz var mı?

Yakın zamanda telefon sistemimiz devreye girdi. Dolayısıyla çok yakında dışarıdan gelen talepleri de karşılayacağız. Ayrıca hazırlanacak İnternet sitemizde haftalık yemek mönülerini de görebilecek. Şu anda her gün her türlü ızgara et çeşidimiz mevcut.

Sinagog çatısı altında Şabat dualarında seudaları ve limud (mevlut yemekleri) yemeklerini de hazırlıyoruz. 

Caddebostan Bet-El Sinagogu yönetimi ile yapmış olduğumuz anlaşma neticesinde, her türlü organizasyonlarının yemekleri tarafımızca yapılıyor. Bu vesileyle Hemdat İsrael Sinagogu Vakfı Başkanı Mayir Saranga’ya ve Yönetim Kurulu üyelerinde de teşekkür etmek istiyorum.  Hiçbir konuda desteklerini esirgemiyorlar, sürekli dirsek teması içindeyiz.

Kemerburgaz, Yeniköy Sinagogu gibi bazı ibadethanemizin Şabat seudalarını veriyoruz.  Bunun dışında birçok şirkete de kaşer öğle yemeği sağlıyoruz. 

Başta Ceni Franko olmak üzere La CasaCatering’in gelişmesinde ve çalışmalarında emeği geçen tüm hanımlara teşekkür ediyorum.

Türk Musevi Cemaati’nde bir ilk olarak Dostluk Yurdu Derneği ile Yıldırımspor Kulübü aynı çatı altında faaliyet göstermeye başladılar. İkinci bir girişimin Barınyurt-İhtiyarlara Yardım Derneği arasında olacağını biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Tek bir cümle ile “yarın çok geç, bunun çoktan yapılması gerekiyordu” diyorum. Günümüz ekonomik koşulları göze alındığında her iki kurumda bulunan pansiyoner sayısı ele alındığında, böyle bir birleşmede cemaatimiz büyük bir kazanç sağlamış olacak. Her iki tarafından yönetim kurullarının toplanarak bir an önce bir çatı altına birleşmemiz için gerekli işlemleri yapması gerektiğini düşünüyorum. İYD ile görüşmeleri sürdürüyoruz, çok kısa zamanda da toplumumuza bunun nasıl olacağı konusunda bilgi aktaracağız.  Şunu söyleyebilirim ki, her iki kurumun da yöneticileri bu konuda çok olumlu yaklaşımlarda bulunuyorlar. 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008