gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İlena Ros-Lehtinen İstanbul’da akrabalarıyla tanıştı
İlena Ros-Lehtinen İstanbul’da  akrabalarıyla tanıştı
ABD Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen milletvekillerinden, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ileana Ros-Lehtinen, resmi bir heyetle 36 saatliğine geldiği İstanbul’da, en keyifli toplantısını, ilk kez karşılaştığı anne tarafının ailesiyle gerçekleştirdi.

Lehtinen’in anne tarafından dedesi Çelebi Adato, 1913 yılında Kırklareli’nden Küba’ya göç etmiş, annesi Amanda ve kendisi Havana’da doğmuş, daha sonra Ileana çocuk yaştayken ailesiyle birlikte Miami’ye göç etmişler.

Merkezi Washington’da bulunan Sivil Toplum Kuruluşu Amerikan Türk Koalisyonu (Turkish Coalition of America, “TCA”) tarafından Ritz Carlton Oteli’nde organize edilen buluşma, çok sıcak, neşeli, aynı zamanda da heyecanlı ve duygu dolu geçti.

Annesinin birinci kuzenleri ve onların çocukları ve torunlarından oluşan yaklaşık 20 kişilik aile bireyleriyle tanışan ve onlarla kucaklaşan Ros-Lehtinen, ilk defa geldiği Türkiye’de, ilk kez tanıştığı aile bireyleri sayesinde keyifli anlar yaşadı.

TCA Başkanı Lincoln McCurdy ve Türkiye’den sorumlu Başkan Vekili Başak Kızıldemir’in de katıldığı buluşmada, önce McCurdy, sonra da aile bireyleri tarafından, gerek Erol Haker’in Kırklareli’li Adato ailesi ile ilgili yazdığı kitaptan, gerekse de yanlarında getirdikleri resimlerden faydalanarak, Ros-Lehtinen’e aile bireyleri ve akrabalık durumlarıyla ilgili detaylı bilgiler verildi. Buluşmaya gelen kuzenlerinin çocukları ve torunlarıyla da teker teker sohbet eden Amerikalı Temsilci, heyecanlı hali ve neşeli tavırlarıyla dikkat çekti.

Toplantıya katılan Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman ve Hahambaşılık Müşavirleri’nden Adil Anjel tarafından cemaat hakkında da kısa bilgiler verilen Ileana Ros-Lehtinen, aile bireyleriyle resimler çektirdikten ve kendileriyle Washington veya İstanbul’da tekrar buluşma dileklerini belirttikten sonra, yoğun programına devam etmek üzere salondan ayrıldı.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008