gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İlginç bir shakespeare uyarlaması
İlginç bir shakespeare uyarlaması

Ralph Fiennes’in başrolünü üstlenip ilk kez kamera arkasına geçtiği, ilk yönetmenlik denemesi “Koryalanus Faciası / Coriolanus”ta zorlu bir işe soyunuyor.

Shakespeare’in az bilinen trajedyalarından olan “Coriolanus” M.Ö. 4. yüzyılda Eski Roma’da yaşayan ve öldükten sonra mitleşen komutan Koryalanus’ün intikam öyküsünü anlatır. Eseri sinemaya uyarlayan John Logan’ın yaklaşımı, bir kahramanın yansılma hikâyesi, halk ve iktidar odakları arasındaki çekişme ve bir intikam hikâyesi şeklinde.Coriolanus rolünde Ralph Fiennes üstün bir oyunculuk performansı sergilerken, can düşmanını canlandıran Gerard Butler, acılı annesini oynayan Vanessa Redgave görkemli oyuncu kadrosunun tamamlıyorlar.

İlk yönetmenlik denemesini yapan Ralph Fiennes, sağlam sinematografisiyle dikkati çekiyor, ilerisi için umut vaat ediyor. Yine ilk filmini yapan Belçikalı bir yönetmen Michael R. Roskam’ın “Jacky”si 14. Randevu Festivali’nin en başarılı filmleri arasındaydı. Bir suç hikâyesi anlatan “öfkeli” Jacky görselliğiyle içeriği uyumlu hale getiren sinematografisiyle, stilize oyunculuğuyla, Amerikan film-noir’ları kalitesindeydi. Gangsterler, fedailer, muhbirler ve polislerle dolu bu estetize filmin karakter yaratma konusunda oldukça başarılıydı. Karakterlerin psikolojik derinliğine inen müthiş senaryosuyla, zekice anlatılan hikâyesiyle, senaryoyu da yazan yönetmen Michael R. Roskam’ın gerçek bir olaydan esinlenen metniyle öne çıkan film övgüyü hak ediyor. Roskam filmini “kader ve masumiyet üzerine bir trajedi” olarak tanımlıyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008