gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İspanya yeni başbakanını seçti
İspanya yeni başbakanını seçti

Haftanın sayıları

384 metre Kolombiya’nın Medellin bölgesindeki 384 metre uzunluğunda olan dış mekân yürüyen merdiveni ile en tepeye 35 dakikada çıkılıyor.

50.000.000.000$ 2011 yılında ABD’de meydana gelen on iki doğal felaketin sebep olduğu maddi zarar.

Yunanistan’da grev bitmiyor

Yunanistan Sağlık Bakanı Andreas Loverdos, ilaç fiyatlarını düşürerek 2012 yılında 90 milyon euroluk tasarruf yapmayı planladıklarını açıklamasının ardından sağlık çalışanları ve eczacılar, hükümete karşı protesto gösterileri düzenledi.

Sağlık çalışanları, hükümetin sağlık alanındaki kesintilerine tepki olarak 48 saat süreyle işi bıraktı. Hastalar için yalnız acil servis çalıştı.

Japonya’da şok karar

Japonya bir hamleyle 45 yıllık kararından vazgeçerek silah malzemesi ve teknolojileri ihracatı yapmaya başlayacağını açıkladı. Bu karar ile Japonya, bu konuda ticaret yapan diğer ülkelerde iletişime geçeceğini, ancak ambargo koyulan ülkelerle işbirliği içinde olmayacağını bildirdi.

Güney Kore’den Kuzey’e barış teklifi

Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-il’in ölümünden sonra yerine gelen yeni lider ile iki ülke arasındaki ilişkilerde iyileştirme olabileceği mesajını verdi. Kore Yarımadası bu samimi havayla çalkalanırken, Güney Kore provokasyonlara asla taviz vermeyeceğini açıkladı.

İNEN

 Sarkozy ile Merkel’in bitmeyen buluşmaları sonucunda Euro %3 değer kaybetti.

ÇIKAN

ABD’li aktör Ryan Gosling protestoları ile yılın en cesur sanatçısı oldu.

Haftanın Sözü

“Suriye’deki krizi diyalog ve karşılıklı anlayış yoluyla çözmeye çalışıyoruz.”                        Muhammed el-Fatih Naserey, Arap Ligi Elçisi

İspanya yeni başbakanını seçti

2011 yılında yüzde 23’e yakın işsizlik oranı ve yüksek miktardaki borcu nedeniyle ekonomik krizle savaşan İspanya, yeni yıla yeni başbakanını seçerek girdi. Sekiz yıldır muhalefette olan İspanya’nın muhafazakâr Halkçı Partisi yeniden başa geçti. Başbakan olarak da Mariano Rajoy göreve atandı.

İspanya’nın yeni Başbakanı Mariano Rajoy, maliye bakanlığını ikiye bölerek yeni bir dönem başlattı. Büyümeden sorumlu De Guindos ile hesap açıklarından sorumlu Hazine Bakanı Cristobal Montoro yeni görevlerine başladı.

İlk işi görev tanımları olan Rajoy, İspanya’nın bütçe açığını 2020 itibariyle yüzde 0,4’e düşüreceğini söyledi. Rajoy politikaları İspanya’nın yeni yapılacak Avrupa Para Anlaşması’na hazır olduğunun göstergesi. Bu konuda kendisine Genelkurmay Başkanı Jorge Moragas ile eski diplomat Alvaro Nadal yol gösterecek.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008