gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Doğu Kudüs’de Arap kadınlara ‘İsrail ordu dövüş sanatı’ dersi
Doğu Kudüs’de Arap kadınlara ‘İsrail ordu dövüş sanatı’ dersi

Çoğunluğunu Arap nüfusun oluşturduğu Kudüs’ün Wadi Kasabası’nda İsrailli Krav Maga (İsrail ordusunun yakın dövüş sanatı) uzmanı kadın öğretmenler Arap kadınlara kendini savunmayı öğretiyor.

Arap kadınların yakın dövüş sanatının esaslarını öğrenmekteki amacı, ihtiyaç olduğunda maruz kalabilecekleri erkek şiddetine karşı kendilerini korumak.

‘Kendini savunma’ kursunu veren iki kadın öğretmen ve ‘saldırgan erkek’ rolünü oynayan erkek hoca hepsi Yahudi İsrailli.

Kursun hocalarından Seline, “Bu kadınların hiçbiri hem sosyal hem de psikolojik yönden kendi sınırlarını korumayı öğrenmemişler, bizim burada öğrettiğimiz sadece saldırı karşısındaki savunma rutinleri değil, onlara kendine güveni de öğretiyoruz,” dedi.

Arap kadınlar çoğu kez yolda yalnız yürüdüklerinde akrabaları tarafından zorla arkadaşlık teklifi ile taciz ediliyorlar.

Yalnız karanlıkta yürüyen bir kadın erkekler tarafından saldırıya uğradığında, ilk suçlanan saldırgandan ziyade kadının kendisi ve onu yalnız bırakan ailesi oluyor!

En azından Kudüs’ün Wadi Kasabası’nın Arap kadınları için bu kültürel dengesizliği Krav Maga değiştirecek gibi.

Kurs öğrencilerinden 37 yaşındaki 3 çocuk annesi Sahra, “ Başta sadece seyretmek için geldim, daha sonra aktif öğrenci oldum. Öğrendiklerimden dolayı çok mutluyum, kocam beni bu kursu almam için de destekledi, ama kardeşlerim ve babam asla bilmemeli!” diye konuştu.

5 haftalık kursun organizatörü ve kadınlara yönelik şiddete karşı kurulmuş İsrail’in Halev kadın örgütü kurucu üyesi Yudit yaptığı açıklamada, özellikle doğu kültürlerinde kadınların çok teslimiyetçi bir şekilde yetiştirildiklerini, taciz vakalarının yüzde 80’inde kurbanın saldırganını tanıdığına dikkat çekerek, kursun bu konuda da kadınlara ne yapmaları gerektiği konusunda eğitim verdiğini söyledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008