gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Kalp yetmezliğine karşı İsrail’in önemli buluşu
Kalp yetmezliğine karşı İsrail’in önemli buluşu
Kronik kalp yetmezliği olan hastalara yerleştiren cihaz, kalbin kanı pompalamasına yardımcı olurken, kalp kaslarına egzersiz yaptırarak güçlendiriyor

Dünya çapında kronik kalp yetmezliği ile mücadele eden 26 milyon insan için elektrik stimulasyon ile zayıflamış kalp kaslarına gerektiğinde daha fazla kan pompalayabilen bir cihaz geliştirildi. ‘Impulse Dynamics’ adlı İsrailli şirket tarafından üretilen Optimizer III cihazı, elektrik stimulasyon ile zayıflamış kalp kaslarına gerektiğinde daha fazla kan pompalayabilmesi için yardımcı olurken kalp kaslarını egzersiz ile güçlendiriyor.

Bu hastalıkla mücadele eden hastaların kalp kasları kanı yeteri kadar pompalayamadığı için, normal medikal tedavi nefes darlığı ve halsizlik şikâyetlerini geçirmekte başarısız kalıyordu.

Bir kalp pili boyundaki cihaz, küçük bir cerrahi müdahale ile yerleştiriliyor ve kalbin kanı pompalamasına yardımcı olmakla birlikte kalp kaslarına egzersiz yaptırarak güçlenmelerini sağlıyor.

Şirketin CEO’su Irit Yaniv, günümüzde kullanılan medikal tedavilerin ve kalp pillerinin semptomları azaltmaya yönelik olduğunu ve hastalığı iyileştiremediğini, şimdiye kadar hiçbir yöntemin kalp kasını hedeflemediğini ve hedeflemenin de ötesinde kalp kasına egzersiz yaptırmadığını anlattı.

ABD’deki hastanelerde kullanılabilmesi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (Food and Drug Administration, FDA) onayı bekleyen Optimizer III, şimdiden Avrupa ve Doğu Asya’daki hastanelerde başarısını kanıtladı. Aynı şirket, Tip 2 diyabet hastaları için de mide iç duvarının kasını aynı yöntemle uyaran ve benzer bir teknoloji kullanan ‘Metacure’ adlı cihazı geliştirdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008