gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Mısır seçimlerinde İslamcı partiler önde
Mısır seçimlerinde İslamcı partiler önde
Mısır’da yapılan ikinci tur seçimlerde İslamcı partiler yüzde 70 oy alırken, askeri yönetimin görevden çekilip sivil ve seçilmiş bir hükümetin başa gelmesi için yapılan protestolar devam ediyor

Mısır’da yapılan ikinci tur seçimlerinde, Müslüman Kardeşler yüzde 39 ile başı çekerken Selefiler yüzde 31, liberaller ise yüzde 22 oy aldı. 28 Kasım’da yapılan ilk tur seçimlerinde buna yakın sonuç elde eden İslamcı partiler anayasayı yapacak ve kurucu meclis özelliği taşıyacak olan Halk Meclisi’ne yüzde 70 gibi bir çoğunlukla gelecek gibi görünüyorlar. Laik Wafd Partisi ise oyların yüzde 22’sini aldı. Sürpriz bir çıkış yapan Selefiler, Müslüman Kardeşler’e göre daha katı dini kuralları savunuyor.

14 ve15 Aralık tarihinde yapılan çok aşamalı seçimin ikincisinde, nüfusun yüzde 67’si yani 12 milyondan fazla kişi sandık başına gitti. Seçimlerin üçüncü ve son etabı ise ocak ayında yapılacak.

Mısır’da hükümet binasının önünde üç haftadır devam eden oturma eylemine katılan yüzlerce protestocudan biri seçimlerden hemen sonra askerler tarafından alıkonulup dövüldüğünden beri artan şiddet olaylarında on kişi öldü, 441 kişi yaralandı. 

Yönetimdeki askerlerin görevden çekilip otoriteyi sivil yönetime devretmesi gerektiğini savunan demokrasi yanlısı eylemcilere, seçimlerde kazandığı zaferi tehlikeye atmamak için İslamcı kesimden destek gelmiyor. Eylemciler ise İslamcıları siyasi fırsatçı olmakla suçluyor.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008