gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail Başbakanlığı’ndan The New York Times’a mektup
İsrail Başbakanı Netanyahu’nun üst düzey danışmanlarından Ron Dermer, New York Times’a, İsrail Başbakanı’nın makale yazmayı reddetmesinin nedenlerini açıklayan bir mektup yazdı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, New York Times’ın ‘op-ed’ (görüşleriniz) bölümü için makale yazması teklifini nazikçe reddetti. Netanyahu’nun üst düzey danışmanlarından Ron Dermer, New York Times’ın son zamanlarda İsrail karşıtı bir tutum sergilemesinin buna sebep olduğunu belirtti.

New York Times’a, Netanyahu’nun neden makale göndermeyi reddettiğini açıklayan bir mektup yazan Ron Dermer, mayıs ayında Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas’ın çarpıtılmış tarihi bilgilerle dolu makalesinin yayınlanmasının bu duruma örnek teşkil ettiğini söyledi.

Makalesinde 1947 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İngiliz mandası Filistin topraklarının Yahudi ve Arap olmak üzere iki devlete ayrılması teklifinden bahseden Abbas, “Genel kurulda öneri yapmış ve ‘olumlu’ cevap verilmişti. Ancak hemen sonrasında Siyonist güçler, Yahudi çoğunluğu sağlamak amacıyla Filistinli Arapları kovmaya başladılar. Bu sebeple, Arap orduları müdahalede bulundu. Sonrasında ise savaşlar ve daha fazla ihraçlar oldu” diye yazmıştı. Dermer mektubunda, “Filistinliler, Yahudiler tarafından kabul edilen BM’nin bu planını reddetti ve daha sonra yeni kurulan Yahudi Devleti’ni yok etmek için beş Arap devletinin katıldığı bir savaş başlattı. Bu en temel gerçek. Makale yayınlanmadan önce denetlenmesi gerekirdi” dedi.

Bazı köşe yazarlarının, İsrail’in attığı olumlu adımları sürekli görmezden geldiğini söyleyen Dermer, bir köşe yazarının, Netanyahu’nun ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmanın ardından gördüğü geniş destek için “İsrail lobisi tarafından satın alınan ve ödenen” yorumunu yapacak kadar alçaldığını belirtti.

Dermer, “Seçici gözükmemek adına, yaptığım incelemede son üç ay içerisinde New York Times ve Herald Tribune’de ‘Op-ed’ bölümlerinde İsrail ile ilgili 20 makale yayınlandığını ve bu makalelerin tam 19 tanesinin ‘negatif’ olduğunu gördüm” diye yazdı. Dermer mektubunu, “İsrail hakkında ‘pozitif’ makale kıtlığı çektiğinizi düşünmüyorum. Eylül ayında, ABD Temsilciler Meclisi Çoğunluk Grubu lideri ve Azınlık Partileri denetçisinin, Filistinlilerin BM’deki eylemlerini kınamak ve Obama yönetimiyle İsrail’in, ön koşul olmadan doğrudan müzakere çağrılarını desteklemek amacıyla gazetenize makale gönderdiğini öğrendim. Dermer mektubunu yandaşlığın yoğun olduğu bir dönemde, her iki tarafı da destekleyen makale yayınlamanın gazeteniz tarafından kabul göreceğini düşünürdüm” diyerek sonlandırdı.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008