gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Abbas: “Hamas, 67 sınırları karşılığında şiddeti durduracak”
Abbas: “Hamas, 67 sınırları karşılığında şiddeti durduracak”
Mahmut Abbas ve Halit Meşal
Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, Hamas Lideri Halit Meşal’in İsrail’e karşı direnişin şiddet içermemesini kabul ettiğini açıkladı. Kuruluşunun 24. yılını kutlayan Hamas’ın Başbakanı İsmail Haniye ise silahlı direnişin tek yol olduğunu söylerken, askeri kanat 1365 İsrailliyi öldürdüklerini açıkladı

Euronews televizyon kanalına konuşan Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas, Hamas Lideri Halit Meşal ile  İsrail’e direnişin şiddet içermemesi ve ‘Filistin Devleti’nin 1967 sınırlarına dayandırılması konularında uzlaşmaya vardıklarını açıkladı. Meşal ile görüşmesinde, İsrail ile olası bir anlaşma için ana hatları belirttiklerini söyleyen Abbas, Meşal’in Mayıs 2012’de seçimlerin yapılmasını da kabul ettiğini belirtti.

Meşal şiddet karşıtı bir duruş sergilese de, Hamas Başbakanı İsmail Haniye Gazze’de yaptığı konuşmada, “çok yakında Kudüs’ü ve El Aksa Cami’yi kurtaracak bir Arap ordusunun kurulması” yönünde çağrı yaptı.

Hamas ve El Fetih temsilcilerinin Kahire’de Mısır arabuluculuğunda uzlaşma maddeleri ve önümüzdeki mayıs ayındaki genel seçimler hakkında görüşmelere başlaması bekleniyor.

HAMAS’IN 24. YIL KUTLAMALARI

Gazze’yi kontrol altında tutan ve İsrail, ABD ve AB tarafından terörist grup olarak tanımlanan Hamas, 14 Aralık’ta kuruluşunun 24. yılını Gazze’deki el-Katibe parkında kutladı. 100 bin Hamas taraftarı Mısır, Libya, Tunus ve Yemen’deki Arap Baharı isyanlarını destekleyen sloganlar attılar.

Hamas’ın üst düzey lideri İsmail Haniye kalabalığa yaptığı konuşmada Akdeniz’den Ürdün Nehri’ne kadar olan tüm toprakları özgürleştirmenin ve işgalcileri kovmanın tek yolunun silahlı direniş ve silahlı mücadele olduğunu söyledi.

İZZEDDİN EL KASSAM’DAN ACI BİLANÇO

Hamas’ın silahlı kanadı olan İzzeddin el Kassam Tugayları e-posta ile yaptıkları açıklamada kuruldukları 14 Aralık 1987’den bu yana 87’si intihar bombası olmak üzere 1117 saldırıda bulunduklarını, İsrail hedeflerine 11.093 roket attıklarını ve bunların sonucunda 1365 İsrailliyi öldürdüklerini,  militanlarından da 1848 tanesinin öldüğünü söylediler.

Rakamları konfirme etmeyen İsrail, şiddeti kutlayan Hamas’ı kınadı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü Mark Regev Hamas’ın vicdanı olmayan, ölüm saçan bir terör örgütü olduğunu ve bu açıklamalarının kimseyi şaşırtmadığını bildirdi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008