gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Işık Festivali... Hanuka Bayramı geldi
Işık Festivali... Hanuka Bayramı geldi
Ve bir mucize gerçekleşti, o azıcık yağ sekiz gün bize yetti...

Kimimiz dolaplarımızdan Hanukiyalarımızı çıkartıp, kimimiz çocuklarımızla hazırladığımız Hanukiyalarımızı tamamlayıp coşku, sevinç, ümit ve mucizeyi temsil eden sekiz adet mumu, Hanuka’nın tatlı melodilerini mırıldanırken yakmaya başlıyoruz. Hanerot halalu anu madlikin… Bu bayram, Suriye-Yunan Kralı Antiokhus ve ordularının, Makabiler tarafından bozguna uğratılıp, II. Bet-Amikdaş’ın putperestlerden kurtarılmasını ve tekrar Tanrı’ya adanmasını simgeler. Bet-Amikdaş putlardan ve simgelerden temizlendikten sonra, Tapınak’taki Ebedi Işık’ı yakmak için sadece bir küçük kap kutsiyeti bozulmamış yağ bulundu. Bu yağ, Menora’yı yalnızca bir gün boyunca yakmaya yetecek miktardaydı. Mucize eseri, o küçük kap yağ, tam sekiz gün boyunca yanmaya devam etti ve Koen’ler o arada yeni kutsal yağ hazırlayabildiler. Kahraman Makabilerin zaferini temsil eden bu bayramı, çocukların en sevdiği oyuncak olan ‘sevivon’ ile, bol reçelli ponçikler ve içimizi ısıtan Hanukiyalarımızın ışıkları ile kutlamak her yıl, hepimize nasip olsun!

Bizlerin evlerinde Hanuka ışıkları yanarken,  henüz bayram heyecanını yaşarken, aynı günlerde birçok sokakta ve evde süslenen devasal çam ağaçları ışıl ışıl… Yaldızlı yıldızlar her bir ağacın tepesinde, her vitrin kırmızı, beyaz ve altın renkleri ile süslenmiş… Hediye almak şart oldu, hele hele yılbaşı partisi yapmak ise Allah’ın emri, bir de hindi ikram modası!

Peki, iyi güzel de, ne kutluyoruz bütün ay boyunca? Ne anlatıyoruz çocuklarımıza? Neden çam ağacı süslüyoruz? Neden hediye alıyoruz? Noel Baba kim? Bu renklerin simgesi ne? Amacı ne tüm bu kutlamaların? Bunları hiç sorguladık mı? Yoksa bir heves gibi modayı mı takip ediyoruz?

Biz Noel’i kutlamıyoruz, Miladi takvimin kullanıldığı Türkiye’mizde, acısı ve tatlısı ile, başarıları ve hüsranları, paylaşımları ve hatıraları, kayıpları ve kazançları, geri de bıraktığımız 365 günü uğurluyoruz. Ve 31 Aralık saat 24.00 olduğunda yeni bir 365 gün için yeni hedefler koyuyor, yeni dilekler diliyoruz. Peki, o zaman gelin geri dönüp düşünelim; şu geçen 365 günde hangi hedeflerimize ulaştık, neler yaşadık ve yaşattık? Ne zaman ve kimlere yanlış yaptık? Kimlerin kalbini kırdık? Kimleri mutlu ettik? Ve gelecek yıl için neler istiyoruz, hedefliyoruz?

Hepinize yeni yılda hedeflerinize ulaşmanızı diliyorum. Bu yolda ilerlerken mutluluğu, sağlığı, şansı, dostluğu, kahkahaları, cesareti, en önemlisi de sevgiyi tüm sevdiklerinizle beraber yanınızda taşıyabilmenizi dilerim.

Sevgi ile kalın, sevgiyi paylaşın...

ÇOCUKLARLA NOSTALJİK BİR YILBAŞI GECESİ YAŞAMAK İÇİN

Eskisi gibi geleneksel bir yılbaşı gecesi şimdilerde pek mümkün olmasa da çocuklarınıza geçmişi yaşatabileceğiniz bir kaç fikir:

Kestaneler fırına, tüm mezeler masaya, tüm aile bireyleri etrafına!

Tombala ile şansınızı yoklayın! Monopoly ile zengin olun!

Sessiz sinema ile hem eğlenin, hem de içinizdeki tiyatrocuyu keşfedin. Kameranızı yanına almayı sakın unutmayın!

Yılların Tombala heyecanını hiçbir şeye değişmem diyebilirim. Ama yeni çıkan aile oyunlarını da deneyin; Tabu XL – Jenga – Twister.

Karaoke... Bir mikrofon ve bir CD çalar içinizdeki yeteneği keşfetmeye yeterli olabilir.

ŞİMDİ FAALİYET ZAMANI

Çilek ve Çırakları Mutfakta – Yılbaşı Çikolataları: 24-25 Aralık tarihlerinde Santral İstanbul’da, 4-8 yaş grubu çocuklara yılbaşı hediyesi olarak çikolata yapma fırsatı! www.santralatolye.com

İstanbul Modern’de ‘Seramik Evler, Mahallerler’ atölyesinde 25 Aralık Pazar günü minikler kendi mahallelerini yaratacak. www.istanbulmodern.org

Hanuka Partisi:25 Aralık Pazar günü, 11.00-14.00 ve 15.00-18.00 saatleri arasında Swissotel Chalet Wonderland’de YSK Hanuka Aile Brunch’ı için rezervasyonunuzu yapmayı unutmayın! Siz keyifle kahvenizi yudumlarken çocuklarınızda neşe ile buz pateninin keyfini çıkartıp, Hanuka faaliyetlerini tamamlayacaklar. Bilgi için: (0212) 274 99 31

Sapphire’de Balmumu Heykel Müzesi: Türkiye’nin ilk yerleşik balmumu heykel müzesi Sapphire Çarşı’da açıldı. Atatürk, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon, Sanat ve siyaset alanında tarihin dev isimleri artık Sapphire Çarşı’da (B4 Katı) Bilgi için: (0212) 268 80 80

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi: ‘Kitap Günleri 8’ - 28 Aralık Çarşamba günü saat 13.00’te, müze içerisindeki The Seed salonunda, 11-14 yaş grubu çocuklara yönelik düzenlenecek ücretsiz etkinlikte, yazar Aslı Der’in ‘Kayıp Rüyacı’ adlı kitabı çocuklarla buluşacak. Bilgi ve rezervasyon: (0212) 277 22 00/137-134.

TİYATRODAN SEÇMELER

BP Yol Güvenliği Çocuk Tiyatrosu 4-8 yaş arası miniklere ‘Konuşan Trafik’ adlı yeni oyununu sergiliyor. 24 ve 31 Aralık 2011 tarihlerinde saat 11.00′de Profilo Alışveriş Merkezi Salon 2 de.

Dandi ile Fondi, Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde tüm aralık ayı boyuca miniklerle buluşuyor. Bilgi için: (0212) 260 02 16

Çirkin Ördek Yavrusu Müzikali, Şişli Kenter Tiyatrosu’nda aralık ayından 23 Nisan’a kadar her Cumartesi ve Pazar perdelerini minikler için açacak. Bilgi için: www.biletix.com

‘Disney Live! Mickey’nin Çılgın Yolculuğu’ ORA ARENA’DA… Mickey Mouse, Minnie Mouse, Donald Duck, Goofy, Sindirella, Tigger, Oyuncak Hikâyesi’nden Woody, Buzz Işıkyılı ve Jessiegibi bir sürü tanıdık karakter 19 Ocak – 5 Şubat 2012 tarihleri arasında minikleri bekliyor… Biletler biletix’te. Bilgi için: www.istanbulcocuktiyatrosu.com,tel: (0212) 347 98 07.

KİTAP KURDUNDAN TAVSİYELER

Yağmur Ormanı: Bir yaşından itibaren tüm çocuklar için üç boyutlu yeni bir dünya! (Pearson Yayıncılık)

Babasının Başka Evi Var: Annesi ve babası Fatoş’a neden ayrıldıklarını anlatabilecekler mi? 4 + yaş çocuklar için (Can Çocuk Yayınları)

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Raquel Aşkaner HABİB Zamane Çocukları
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008