gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yahudi-Müslüman dernek buluşması
Yahudi-Müslüman dernek buluşması
125’den fazla etkinliğin yer aldığı organizasyonda, 26 ülkeden 250’den fazla Müslüman ve Yahudi derneği bir araya geldi

Kuzey Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan binlerce Müslüman ve Yahudi geçtiğimiz hafta sonu Etnik Anlayış Vakfı’nın (Foundation of Ethnic Understanding, FFEU) düzenlediği 4’üncü yıllık haftasonu toplantısına katıldı. FFEU, Dünya Yahudi Kongresi (World Jewish Congress, WJC) ve Kuzey Amerika Müslüman Derneği’nin (Islamic Society of North America) katkıları ile 2008’den beri dünya çapında benzer toplantılar düzenliyor.

Yıllık haftasonu toplantısı, yüzlerce Sinagog ve Cami’yi, kültür merkezlerini, Müslüman ve Yahudi üniversite öğrencilerini, öğrenci gruplarını ve iki cemaatin sosyal derneklerini bir araya getirdi. Bu toplantılar, Amerika, Avrupa ve dünyanın birçok yerindeki Yahudi ve Müslümanın arkadaşlık ve güven bağlarını güçlendirmesine yardımcı oldu.

WJC Başkan Yardımcısı ve Etnik Anlayış Vakfı Başkanı Mark Schneier, FFEU’nun Yahudi ve Müslümanlar arasında bu eşi olmayan uluslararası toplantılarla gurur duyduğunu söyledi. Yahudi ve Müslümanlar arasında oluşturmaya çalıştığı iletişim, uzlaşma, işbirliği anlayışı temelli küresel akımı bu yıllık toplantıların daha güçlendirdiğini belirtti.

Müslüman Yahudi Konferansı (Muslim Jewish Conference, MJC) Genel Sekreteri Ilja Sichrovsky, FFEU’nun sanal ortam toplantılarında dünyanın her yerinden Yahudi ve Müslüman gençleri buluşturduğunu ve MJC’nin de gelecek neslin Müslüman ve Yahudilerinin birbirleri hakkında değil birbirleri ile konuşma fırsatı yarattıklarını söyledi. Sichrovsky, MJC’nin düzenlediği yıllık konferanslar ve FFEU’nun sanal ortam toplantıları Müslüman-Yahudi ilişkilerinin şans verildiğinde barış içinde devam edebildiğini gösteren çok güzel iki örnek olduğunu söyledi.

FFEU Şubat 2012’de Avrupalı Müslüman ve Yahudi Liderleri bir araya getirirken, Mart 2012’de de Latin Amerikalı Müslüman ve Yahudi Liderlerini Washington’da ağırlayacak.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008