gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ohad Moscowitzile kısa kısa…
Ohad Moscowitzile kısa kısa…
Hanuka Bayramı vesilesiyle Aşkenaz Cemaati ve Neve Şalom Vakfı’nın her yıl birlikte düzenledikleri geleneksel Hanuka Konseri bu sene de yoğun ilgi çekeceğe benziyor… Hanuka kutlamaları kapsamında, Neve Şalom’da bir konser verecek olan Ohad Moscowitz ile İstanbul ziyaretinden önce kısa bir söyleşi yapma fırsatı bulduk.

İstanbul Musevi Cemaati’nin ilk kez dinleyeceği bir isimsiniz, daha önceden sizi tanıma şansı bulamayanlar için kendinizi kısaca anlatabilir misiniz?

Belçika’da dünyaya geldim ve orada büyüdüm. Müzikle erken yaşta tanıştım. Evlendikten hemen sonra İsrail’e yerleştim ve müzik kariyerime başladım. Ken Burgess tarafından aranje edilen ilk single’ım “Heaven Shaw”un ardından yapımcı David Fedida ile çalışmaya başladım. 2005 yılında İsrail’de “Yılın Adamı” ödülüne layık görüldüm.. Dünyanın çeşitli yerlerinde (Madison Square Garden, New York Lincoln Center ve Londra Wembley’de) konserler verdim. 2010 yılında Gershon Friishtadt ile birlikte “Müziğim” adını verdiğim ve eski ve yeni şarkıları harmanladığım albümümü çıkarttım. Şu sıralar yeni albümümün kayıt aşamasındayım.

Yaptığınız müziği nasıl tarif edersiniz?

Yaptığım müziği, çok sesli ve enerjik bir tarz olarak nitelendirmeyi ve ‘Pop-Jewish’ olarak adlandırmayı tercih ediyorum.

ABD’de büyük başarı elde ettiğinizi biliyoruz. Peki ya diğer ülkelerde?

ABD’de çok sayıda konser verdim.  Avrupa’da da performanslarım oldu – İngiltere’de, Belçika’da, Fransa’da… Geçtiğimiz sene Johannesburg’da büyük bir konser verdim, ancak hepsinden öte Hanuka Bayramı’nda Türkiye’de sahne alacağım için çok heyecanlıyım.

Şimdiye dek yayınlanan albümlerinizden ve geleceğe yönelik projelerinizden söz edelim biraz da…

Şimdiye dek dört albümüm yayınlandı. İçlerinden üçü Yossi Green, Moshe Laufer, Pinki Weber, Baruch Levin gibi ünlü müzisyenlerin eserlerinden oluşan orijinal albümlerdi. “Müziğim” adını verdiğim son albümüm ise sevdiğim ve hayranı olduğum şarkıların bir derlemesi niteliğinde.

Sefarad müziğine aşina mısınız? Şimdiye dek hiç Sefarad şarkıları söylediniz mi?

Sefarad müziğine hayranım, bence çok güzel bir tarz. Evet aslında, “Mabruk Allech” gibi bazı Sefarad şarkılarını yorumladım. 

Neve Şalom’daki konserinizde ne tür şarkılar söyleyeceksiniz?

İstanbul konserimde, ilk kez karşılaşacağım bu önemli Yahudi toplumuna en iyi şarkılarımı tanıtmak istiyorum. Umarım böylesine etkileyici bir ortamda, seyircilerin yüreklerine hitap etmeyi başarabilirim.

Daha önce hiç Türkiye’ye gelmiş miydiniz? Türkiye hakkında düşünceleriniz neler?

Maalesef daha önce ülkenizi hiç ziyaret etme fırsatım olmamıştı. Aslında medyada okuduğum ve duyduğum haberlerden etkilenerek heyecanla karışık bir tedirginlik içindeyim. Ama yine de sizlerle birlikte olmak beni çok mutlu edecek.

Çok teşekkürler Ohad Moscowitz, sizi dinlemek de bizleri çok mutlu edecek…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Aylin YENGİN
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008