gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sanat bir kez daha eğitimin hizmetindeydi
Geçtiğimiz hafta pazartesi akşamı Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Türk Musevi Cemaati işbirliğinde Rahmi Koç Müzesi’nde ‘eğitime destek’ amacıyla bir gece düzenlendi. İstanbul Oda Orkestrası ve Fatih Erkoç’un sahne aldığı etkinlikten elde edilen gelir burslu öğrencilere aktarıldı.

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı ve gecenin mimarlarından olan Monik İpekel’in özel davetlisi olarak katıldığım gece, cemaatimiz ileri gelenleri ile yardımseverleri bir araya getirdi. Konu, çocuk ve eğitim olunca, elbette ki tek yürek olunması kaçınılmazdı… Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın da hazır bulundukları geceden elde edilen gelir, burslu okuyan öğrencilere aktarıldı.

500’ü aşkın kişinin katıldığı gece kokteyl ile başladı. Konser salonu düzenine getirilen mekâna geçen konuklara ilk olarak gecenin sunucusu Berna Karakuş hitap etti. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül yaptığı konuşmada eğitime verilen önem üzerinde durdu ve “Eski okulları yıkıp yerine yeni ve depreme dayanıklı okullar inşa ettik. Tüm belediye başkanı arkadaşlarıma tavsiyem işe buradan başlasınlar” dedi. Sarıgül ayrıca Şişli Lider Koleji ile Ulus Özel Musevi İlkokulu’nu kardeş okul ilan etti.

Hahambaşı Rav İsak Haleva, Sarıgül’ün konuşmasının ardından sahneye gelerek böyle bir projeye destek verdiği için kendisine teşekkür plaketi verdi.

Gece İstanbul Oda Orkestrası’nın birbirinden güzel eserleri ile sürdü. Gecenin sonunda sahne alan Fatih Erkoç orkestra eşliğinde sevilen eserlerini seslendirdi.

İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Cemaat Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas ve işadamı Mustafa Taviloğlu da gecenin katılımcıları arasındaydı.

‘Eğitime Katkı Gecesi’ Kasım ayında 24 askerimizin şehit olmalarından dolayı bu tarihe ertelenmişti.

 

 

Şalom’a konuşan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül “Burada bir kültür mozaiği oluşturduk. Türkiye’deki kültürlerin kardeşliğini onaylıyor ve bunun büyük bir zenginlik olduğunu düşünüyorum. Zira doğarken nasıl ve kim olacağımızı bilemeyiz. Monik İpekel başkan yardımcılığımı üstlenmesi ricamı kırmadı. Kendisiyle çok güzel çalışıyoruz. Bu gecenin mimarı aslında kendisidir. Ben bir takım oyuncusuyum, görevim takımı en iyi şekilde kurmak. Bu gece de takımın kaptanı Monik İpekel’dir. Şişli bölgesinde özel olarak kurduğumuz ve mütevazı aile çocuklarının gittikleri Şişli Lider Koleji ile Ulus Özel Musevi İlkokulu’nu birleştirdik. Birlikte bir etkinlik düzenledik,” dedi.

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Monik İpekel  Şalom okurları için geceyi şöyle değerlendirdi: “Vermek istediğimiz mesaj, Mustafa Sarıgül’ün din, inanç, ırk farkı gözetmeksizin herkesi kucakladığı. İki kültür olarak bu gece burada kucaklaşmak istiyoruz. Etkinliğin bursa ve öğrencilere aktarılmak üzere bir fayda yaratmasını amaçlıyoruz. Tüm istediğimiz bu… Bu gecede birlikte hem faydalı bir girişimde bulunacağız, hem de birbirimizi daha iyi tanıyacağımıza inanıyorum. Bir anneanne olarak bir çocuğun ne kadar zor büyüdüğünü, okul fiyatlarının nerelerde seyrettiğini, burs bulmaktaki zorlukları çok iyi bilen bir insanım. Burs bekleyenlere en iyi şekilde yardımcı olacağımızı düşünüyorum.”

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester YANNİER ester@superonline.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008