gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Tüm dünya ile aynı günde MİTZVAH DAY dayanışması
Tüm dünya ile aynı günde MİTZVAH DAY dayanışması
İlk olarak 2007 yılında İngiltere’de başlatılan ve bir soysal eylem günü olan Mitzvah Day etkinliğine bu yıl ilk kez İstanbul da katıldı. 24 ülkeden 25 bin kişinin katıldığı bu güne İstanbul Musevi Cemaati’nden Ulus Özel Musevi Okulları önderliğinde 17 kurum ve dernek katıldı. Çocuk, genç, yetişkin tek bir yürek hep birlikte el ele vererek aynı gün içinde çeşitli mitzvalar yaptılar.

Katılımcılar 20 Kasım Pazar günü gerçekleşen etkinlikte yaşadıklarını ve duygularını kaleme aldılar.

Röne Kaspi - Ulus Özel Musevi Okulları Eğitim Koordinatörü

‘Mitzvah Day Türkiye’ geçen yıl iki lise öğrencimiz, Ronit Asa ve Sendy Behar’ın, İngiltere’de liderlik eğitimine gönderilmesiyle başladı. Çeşitli ülkelerden bu eğitime katılan gençler bir araya gelerek kültürel paylaşımlarda bulunmanın yanı sıra ortak bir projede de yer almaya karar verdiler. Ortak proje Mitzvah Day olarak seçildi. Ülkelerinde çeşitli kurumlarla iletişime geçerek çevrelerinde ihtiyaç duyulan alanlarda gönüllü çalışma yapmak amacıyla yola çıktılar.

Ronit ve Sendy, cemaatimizin kurumlarını ve derneklerini bir araya getirdiler ve gönüllü çalışmaların belirlenmesini sağladılar. Okul olarak anaokulu çocuklarımız İhtiyarlar Yurdu’na kurabiyeler, kekler ve tebrik kartları hazırladı. İlköğretim öğrencileri hayvan barınağına ziyarete gitti. Lise öğrencileri İZEV Vakfı öğrencileriyle koro çalışmaları yaptı ve ‘Sevgi Köprüsü’ şarkısını Limmud’da sundu. İşitme Engelliler Okulu ile spor etkinliği düzenlediler. Böyle bir çalışmanın İstanbul’da başlamasını sağlayan öğrencilerimizle gurur duyuyorum. Toplumsal duyarlılığın gelişmesi ve gönüllü çalışmaların verdiği hazzı yaşatma açısından bu tür etkinliklerin yayılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mitzvah Day’in gerçekleşmesi için destek veren herkese ve öğrencilerime teşekkürlerimi iletiyorum.

Sendy Behar – UÖML 11. sınıf öğrencisi

Mitzvah Day, yedi ay önce, sadece seminerde duyduğum, Avrupa’daki ülkelerin çoğunda gerçekleşen; fakat Türkiye’de henüz gerçekleşmemiş birçok projeden bir tanesiydi. Adını duyduğumda bu ön görüye sahip olsam da içeriğini duyduğumda gerçekleşmemiş; ancak gerçekleşmesi gereken projeler arasına girmeyi başarmıştı. Gerçekten etkilendiğim bir proje olan Mitzvah Day projesini Ronit Asa’yla birlikte Türkiye’de gerçekleştirebileceğimizi düşünmek heyecan vericiydi. Hazırlık aşamasının heyecanlı olduğunu düşünen ben daha henüz 20 Kasım günündeki heyecanı yaşamamıştım. Mitzvah Day günü geldiğinde önceki tatlı heyecanların bu büyük günkü heyecana hazırlık olduğunu fark ettim. Herkesin el ele verip canla başla hazırladıkları projeleri bugünde çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini gördüğüm zaman çok gururlandım. Okulumuzun İZEV ile yaptığı projeye ve Göztepe Kültür Derneği’nin mezarlık temizleme etkinliklerine katılma şansını yakaladım. Bu yapılan projeler ayrı ayrı çok önemli ve değerli mitzva’lardı. Bunları yerine getirirken yararlı bir iş yaptığımı daha iyi anlıyordum. Üstümdeki yeşil Mitzvah Day t-shirtleri benim gibi bütün arkadaşlarımın gururla giymiş olması beni çok etkiledi. Bu projenin başarıyla sonuçlanması beni gerçekten çok mutlu etti. Amacımıza ulaştığımızı görmek paha biçilemezdi.

Cefi Aşkın – UÖML 11. sınıf öğrencisi

Mizvah Day etkinlikleri kapsamında okulumuz adına İZEV ile müzikal bir çalışmada bulunmak onur ve keyif verici bir durumdu. İzleyicilerin hepsine engellerin fizikte veya zihinde değil, sadece düşüncelerde olduğunu gösterdik. Düşüncelerdeki engelleri de kaldırır kaldırmaz, ortaya iste bu denli muhteşem şeyler çıkabiliyor. Keşke herkes böyle keyifli bir organizasyonda rol alabilse ve bu duyguyu yaşayabilse.

Fakirleri Koruma Derneği Gönüllüleri

 FKD gönüllüleri  çocuklarla birlikte Çekül Vakfı ile fidan ekme mitzva’sını gerçekleştirdik. 
Çocuklara mitzva yapmanın önemini ve çevreye kazandırdıklarımızı anlatıp, her sene bu projenin içerisinde bulunmak istediğimizin sözünü verdik.  
 

Yetimleri Koruma ve Barındırma Derneği-Orfelina Gönüllüleri

Yetimleri Koruma Derneği olarak  Mitzva Day’de çocuklarımızın odalarına mezuza taktık. Bu fikir ortaya atıldığında hepimiz çok heyecanlandık çünkü şimdiye kadar sadece ihtiyaçlarını karşıladığımız çocuklara çok özel ve anlamlı bir hediye yapmış olacaktık. Gruplara ayrılıp evleri dolaştık. Bazı çocukların evlerindeki ilk mezuzayı biz takmış olduk. Bu olay bizi sevindirdiği kadar üzdü de tabii ki. Ailelerin  ve çocukların heyecanını beraber yaşamak, şimdiden önümüzdeki sene ne yapabiliriz diye düşünmemize neden oldu.   

Talmud Tora

Talmud Tora Ailesi olarak bu sene kendimize mitzva olarak mezuza kontrolünü seçtik. Çünkü mezuza, bir evin Yahudi evi olduğunu belirten, bize Tanrı ve geçmişimizle olan bağlantımızı hatırlatan, bulunduğu mekânı kutsal bir meskene çeviren ve Tanrı’nın koruyuculuğunu simgeleyen en önemli Yahudilik sembollerinden biridir. Sadece evlerimizde değil, iş yerlerimizde de mezuza bulunan kapılardan her giriş ve çıkışımızda, bizleri iman ve ahlâk yoluna davet etmesi sebebiyle de son derece önemlidir.

Yazılım kuralları Sefer Tora ile aynı olan mezuzalar, harfleri silindiği veya parşömeni yırtıldığı, zarar gördüğü takdirde, bu özelliklerini yitirir ve kesinlikle kullanılamaz hale gelirler. Bu sebeple, mezuzalar yedi yılda en az iki kez, konuya hakim Ravlar tarafından kontrol edilmelidir.

Talmud Tora olarak, 20 Kasım günü, üç farklı bölgede, konusunda uzman dört değerli Rav’ın desteğiyle mezuza kontrolleri yaptık. Tespit ettiğimiz pasul (hatalı) mezuzalar ve dağıttığımız bilgilendirici broşürler sayesinde, Cemaatimize mensup mitzvasını doğru şekilde yapmalarını sağladık.

Aldıkları hizmetten çok memnun kaldığını söyleyen yahidlerimiz, Talmud Tora tarafından verilen bu hizmeti tanıdıklarıyla paylaşarak, onların da yararlanmalarını sağlama konusunda katkıda bulundu. Tarafımıza ulaştırılan çok sayıdaki mezuza ve tefilinlerin kontrolünü yapabilmek amacıyla, verdiğimiz hizmeti 20 Kasım’ı takip eden iki gün daha sürdürdük.

Limmud Komisyonu

Limmud Komisyonu olarak Mitzvah Day kapsamında yapılan çalışmalara katılmaktan keyif ve mutluluk duyduk. Yoğun katılımcı sayısı ile gerçekleşen Limmud etkinliğine katılanların, Ulus Özel Musevi Okulları’nın başlatmış oldukları kitap, kırtasiye, oyuncak ve son olarak Van depreminin ardından soğuk ve etkili kış şartlarında zorluklarla karşılaşanlara kalın giysi projelerine destek olmak istedik. Bu projeleri elimizden geldiğince mail yolu ile ve web sitemizde yayınlayarak duyurmaya çalıştık. Ayrıca Limmud günü, farklı dernek ve kurumların yoğun katılımcı sayısına ulaşarak,  projelerine destek olacak çalışmalarını yapabilecekleri alanları kendilerine tahsis etmeye çalıştık. Kapanış programında yer alan ‘Sevgi Köprüsü’  Korosu’nun konseri konusundan söz etmemiz gerekirse her şeyden önce UÖMO’nun Mitzvah Day sorumlularına, bu projelerini Limmud etkinliğinin programına dahil ettikleri için sonsuz teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Sevgi Köprüsü Korosu tüm etkinliğimize inanılmaz bir renk, duygu ve güzellik kattı. Tüm Limmud çalışanlarının ortak düşüncesi bu proje ile Mitzvah Day Projesi’nin gerçekten amacına ulaştığından yana oldu.  Sevgi Köprüsü Korosu’nun, öğrenmeyi ve kendini geliştirmeyi hedefleyen Limmud katılımcılarına çok farklı duygular hissettirerek, çok farklı şeyler öğrettiğine inancımız sonsuz.

“Limmud günü bilgilerinize yenilerini katarken duyacağınız mutluluğu, bir çocuğu, bir yaşlıyı veya bir ihtiyaçlıyı mutlu ederek pekiştirmek ister misiniz?”sözleri ile tanıtmaya çalıştığımız bu proje ile insanların yoğun yaşam tempoları içinde belki de vakit bulamadıkları için yapamadıklarını yapabilme imkânı verdiği ve yardımlaşmanın önemini hatırlattığı için Mitzvah Day projesinin hepimize zenginlik kattığına inanıyoruz. Bu projenin önümüzdeki senelerde büyüyerek tüm cemaat üyelerine ulaşacağına inanıyor ve verilen desteğin çoğalmasını içtenlikle diliyoruz.

İzzet Bana ve Estreyikas d’Estambol Korosu

20 Kasım Pazar sabahı evvelce planlanan minibüse binerek ilk durağımız olan Balıklı Rum hastanesinde yeni açılan Or-Ahayim pavyonuna doğru yola çıktık. Vardığımızda, yatmakta olan hastaları ziyaret ettik. Yüzlerindeki ifade görülmeye değerdi. Çocuklara yaşlı hastaların da bir zamanlar küçük olduklarını, zamanla bu yaşa geldiklerini ve bir gün onların da bu yaşa geleceklerini hatırlattık. Ardından şarkılar söyleyeceğimiz küçük odaya girdik. Ayakta durmak bile zordu. Ama kimse şikâyet etmedi.

İkinci durağımız Or-Ahayim Hastanesi idi. Burada ufak tefek gerginlikler yaşadık. Hastaların, rahatsızlıklarının getirdiği deformasyon bozukluğu üyelerimizin gözünden kaçmadı. Ve kendilerinin, bu durum karşısında soğukkanlı davranmalarını birazcık engelledi.

Üçüncü durağımız İhtiyarlara Yardım Derneği oldu. Çocuklar bu kez hastane ortamından çıkıp, ev rahatlığına geldiğimizi anladılar. Odalara girdik, onları bizi dinlemek üzere gelmeleri için tek tek büyük salona davet ettik. Buradaki konserimiz daha neşeli geçti.

Dördüncü ve son durağımız Barınyurt idi. Çocuklar bu kez daha da hareketlendiler. Hiç kimse bitkin değildi. Bu,  bence kalben yapılan bir ‘mitzva’nın yerini bulmuş şekli idi.

Ester Büyükabolafya – İhtiyarlara Yardım Derneği

Mitzvah Day’de derneğimize gelerek pansiyonerlerimizi neşelendirerek farklı bir gün yaşamalarını sağlayan dernek üyelerine, gençlere gerçekleştirdikleri mitzva için teşekkür ediyoruz.

Ulus Özel Musevi Okulu Anaokulu öğrencileri ve Yıldırım Spor Kulübü gençleri İhtiyarlara Yardım Derneği ‘ndeki pansiyonerleri ziyaret etti.  Minikler hazırladıkları kek ve kurabiyeleri dağıttılar.

Estreyikas d’Estambol Korosu ve İzzet Bana yemek salonunda pansiyonerlerle şarkılar söylediler.

Ortaköy ETZ Ahayim Sinagogu Talmud Tora çocukları seramik sanatçısı Mara Gülerşen’le yaptıkları hamsaları pansiyonerlerin odalarında asmaları için hediye etti. Golden Age dostları pansiyonerlerle birlikte çay sohbeti yaptı.

Fani Bonofiyel ve Jojo Gözcü Eskenazi kendilerinin yazıp yönettiği bir skeç hazırladılar. Skeçte Suzi Gözcü Eskenazi, Momo Gözcü Eskenazi ve Yusuf Adoni rol aldı

Tiyatro  ekibinin sorumlusu Tuna Gözcü Eskenazi oyun hakkında düşündüklerini şöyle dile getirdi; “Eskiden kız babalarının korkulu rüyası olan drahomanın günümüzde ailelerde artık sorun teşkil etmiyor. Gençlerin aralarında anlaşarak, çalışarak birlikte bir yuva kurduklarını anlattığımız oyunumuzda da her zamanki gibi bol kahkahaya ve eğlenceye yer verdik. Bizi bize anlatmaya çalıştık ve  zaman zaman da abarttık,” dedi. Golden Age Başkanı Meri Maya ve İhtiyarlara Yardım Derneği Hanınlar Kolu Başkanı İda Kohen ekibe ve yardımcılarına oyunu oynarken yansıttıkları enerji için teşekkür ettiler.

Roni Rodrigue - Öğrencilere Yardım Derneği

Mitzvah Day günü kapsamında Öğrencilere Yardım Derneği olarak, Down Sendromlu çocukların rehabilitasyonu ve faydalı birer birey olduklarını göstermek amacı ile kurulan Down Cafe’ye malzeme bağışı yaptık.

O gün sabah dernek gönüllüleri olarak toplanarak cafe’ye ulaştık. Çocuklar ve onları kollayan velileri, cafe yöneticileri bizi sıcak bir şekilde karşıladılar. Hazırladıkları çay, kahve ve meşrubatların yanında bizim gönüllülerimizin hazırladıkları kurabiye ve tatlıları birlikte yedik. Çocukların bizlere servis yapmaları sırasında gösterdikleri özgüven görülmeye değerdi. Onlarla paylaştığımız 1-2 saat gibi kısa bir sürede bile gururlandıklarını, topluma faydalı birer birey olduklarını göstermeleri gerçekten görülmeye değer.

İZEV Vakfı çatısı altında olan bu kuruluşa bundan sonra da gerek bireysel gerekse dernek olarak sık sık gidip destek olmaya devam edeceğiz. Ricamız cafe’lerini ziyaret ederek, bu çocuklara küçücük desteklerinizi esirgememeniz.

Deniz BENSUSAN - UÖML 10.sınıf öğrencisi

“Yakınmak o kadar zevklidir ki, sırf bu zevki tatmak için mutsuzluğun peşinden koşmalı” demiş Calderon De La Barca, Hayat Bir Rüyadır oyununda… Şikâyet etmekle o kadar oyalanıyoruz ki teşekkür etmeye vaktimiz kalmıyor. İZEV Vakfı’ndan olan dostlarımlayken hep bunu düşündüm. “Keşke” kelimesi “iyi ki”nin yerini o kadar kaplamış ki… Onlarla geçirdiğimiz bu vakit, müzikle ilgili bana bir şeyler kattığı gibi hayatla ilgili olan farkındalığımı da bir o kadar arttırdı. Bir kez daha yapacağım işlerin yoğunluğundan değil de, o işleri yapabilecek güçte olduğum için şükrettim. Bu yoğun, saatlerin hızla geçtiği hayatımda bir kez daha ne kadar şanslı olduğumu hatırladım.  Kısa olan bu tecrübemde hayatla ilgili en büyük ve en önemli dersi aldığımı düşünüyorum. Bu tecrübeyi bana yaşama şansı verdiği için okuluma ve İZEV Vakfı’na çok teşekkür ederim.

Lisya Ertovi - UÖML 9.sınıf öğrencisi

Mitzvah Day projesinde yer almak benim için çok büyük bir gurur kaynağı. Çünkü bu projedeki amaç insanlara para yoluyla yardım etmek değil, daha çok ihtiyaçlarını karşılamak, onları sevindirmek ve sıkıntılarının bir kısmını azaltmak. Ulus Özel Musevi Lisesi olarak büyük bir grup çalışması yaptık. Kimimiz İhtiyarlar Yurdu’na gitti, kimimiz İzev Vakfı ile koro çalışmasındaydı, kimimiz ise Van’a ve ihtiyaçlı okullara toplanan yardımları kolilemek üzere çalışıyordu. Bir günde yardım kolilerini hazırlama işini bitirdik. Bütün kıyafetleri, oyuncakları, şişe kapaklarını ve bunun gibi birçok yardım malzemesini tek tek ayırıp, hepsini gitmesi gereken yerlere göre kolilere yerleştirdik. Mitzvah Day'de hem birlikte eğlenmiş olduk, hem de zor durumdaki insanlara yardım etmiş olduk. Umarım bu tür çalışmalar hiç bitmez. Çünkü bir yandan eğlenip bir yandan da insanlara yardım etmek hepimiz için çok güzel bir duyguydu.

Kleris Baruh - UÖML 9. sınıf öğrencisi

 “Neden biz de yapmayalım ki?” diye başlayan bir etkinlikti bu. Toplantılar ve yardımlar ardarda gelmeye başladı. Bu iş gerçek bir ‘proje’ydi. Ve ben bunun tam ortasındaydım.

Pazar günü okula geldiğimde üstümde yeşil t-shirtlerden vardı. İçeri girer girmez bir bayan, “Pardon, sanırım görevlisiniz değil mi? Ben kıyafet getirdim nereye koyabilirim?” diye sordu. Okuldan içeri girer girmez kıyafet, kitap yardımında bulunmak isteyenlerin bu tarz yaklaşımı bizi motive etti. Yine de başta gelen yardımların çok büyük olduğuna inanmıyordum. Müdür Başyardımcımız Yılmaz Bey’in odasını görene kadar o inançsızlık devam ediyordu içimde ve orada birden, “İnanılmaz!” dedirten bir görüntüyle karşılaştım. Bir oda dolusu kıyafet! Torbalar, valizler o kadar çoklardı ki. Kimse bu kadar büyük yardımların geleceğine inanmıyordu. Sadece kıyafet ayıklamıyorduk o gün. Kitaplar, oyuncaklar ve kırtasiye malzemeleri.

Böyle gurur verici ve maneviyatı yüksek bir projede görev almak çok önemli bir deneyimdi benim için. Bu etkinliğin hep devam etmesini ve hep aktif rol almayı diliyorum.

Estella Gabay – UÖML 9. sınıf öğrencisi

Okula geldiğimde, yardım amaçlı verilen kıyafet ve eşyaları görünce çok sevindim. Bu kadar fazla yardım geleceğini tahmin etmiyordum. Gün içerisinde yardım kolilerini hazırlamak beni çok mutlu etti. Çünkü toplanan malzemeler Van’a ve yardıma ihtiyacı olan başka kurumlara verilecekti. Bütün gün kolileri toplamamıza rağmen yaşadığım yorgunluk beni hiç etkilemedi, tam tersine sadece mutlu etti. “Yardım yerine ulaştığında sevinen insanlar olduğunu düşünmek ve düşündürmek.” İşte projenin amacı bu.

  

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008