gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Nasıl yardım edebiliriz?

Geçtiğimiz Pazar günü güzel bir güne uyandığımı sandım. Sabah bir haftalık uykumu alıp uyandığımda ve yeni sevgilim iPad’imden günlük haberleri okumaya başladığımda henüz Tabanlı Köyü’ndeki deprem meydana gelmemişti. Haberi sokakta aldığımda ise anında sağlıklı bir haber alamadım; önce 7.0 şiddetinde dendi sonra 7.2’miş diyenler oldu, en sonunda bine yakın ölü olduğu haberi geldi. Tabiat ana bir teröristi bile geride bırakırcasına, 25 saniyede yüzlerce hayata son vermişti. Buna üzülmeyecek insan yoktu, en azından böyle düşünmek istiyorum. Ancak uzaktan seyredilmeyecek kadar büyük bir acı Van’daki deprem. Bazen insan nasıl yardım edebileceğini bilemiyor. Bu noktada araştırmak, öğrenmek ve yardım edebilmek için teknoloji merakımızı işe koymak, öğrendiklerimizi teknolojik oyuncaklarımızla paylaşarak “Nasıl yardım edebiliriz?” sorusuna çözümler bulmak yapabileceklerimizin en basiti.

 

***

Şimdi iPad’lerden, iPhone’lardan, Android’lerden, Blackberry’lerden, Samsung Galaxy tabletlerden yardım zamanı… Teknoloji sevdalısı bir jenerasyon olarak geçtiğimiz hafta ülkemizi üzüntüye boğan şehitlerimiz için sosyal paylaşım ağlarına yorumlar yazdık, yorumlar okuduk, profil resimlerimize Türk bayrağı ve siyah kurdeleler koyduk. İçimiz ekranımız, yüreğimizden geçenleri dile getiren klavyemiz oldu. Şehitleri geri getiremezdi yazılarımız ama üzüntümüzü paylaştık ve onları saygıyla andık. Teröre karşı klavyelerimizle mücadele edemedik ancak Van depremzedeleri için klavyelerimizi ve telefonlarımızı konuşturabiliriz.

Türk Kızılay’ının kurumsal web sitesine girip (bagisweb.kizilay.org.tr) 3D Secure sistemi ile güvenli bir biçimde bağış yapabilir, cep telefonunuzdan Kızılay’a bağış yapmak işin 2868 yazıp boş sms atarak, veya Akut’a bağış yapmak için 2930’a AKUT yazarak 5 Türk Lirası bağış yapabilirsiniz. Küçük bir destek gibi gözükse de bir sms atarak veya sosyal paylaşım ağlarında yardım kuruluşlarının bilgilerini paylaşarak bir kişiye yardım etmiş olabilirsiniz. Ben genelde Kızılay veya Akut yoluyla yardım yollamayı tercih etsem de, yazdıklarımın haricinde de birçok otobüs şirketi, belediye ve yardım kuruluşlarının da Van’a yardım kampanyaları var. İstanbul’da yaşayanlar için iyi bir örnek vermek gerekirse, Van’a yollamak istediklerinizi Şişli Belediyesi aracılığıyla yollayabilir, nasıl yardım yollayabileceğiniz konusunda Şişli Belediyesi Mavi Masa’nın 0212 288 7576 numaralı telefonundan bilgi alabilirsiniz. Vatandaşların Şişli Belediyesi’ne ulaştırdığı yardımlar sayesinde sadece Pazartesi öğlen saatlerine kadar üç tırlık eşya doldu. Canlı yayında izlediğim Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, depremzedeler için en acil ihtiyaçlar arasında kuru bakliyat ve giyecek olduğunu belirtti. Şişli Belediyesi’ne yakın oturanların aklının bir köşesinde bulunsun.

***

Depremzedelerin büyük sıkıntıları bana İstanbul’da da olası bir depreme karşı aslında bilgisiz ve hazırlıksız olduğumuzu hatırlattı. Umarım ülkemizde ve diğer ülkelerde tabiat ananın gücüne bir daha şahit olmayız…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Joelle PİNTO Kahve Molası
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008