gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Gel sonbahar gel (*)

Ne oldu sonbahara? Kipur günü hala yazı yaşarken, ertesi gün boşalan yağmurla Ada’dan şehre taşınmıştık. Yağmurlukları çıkarttık. Normaldir, sonbahar yağmurları bunlar. Palto giymek aklıma bile gelmedi. İşte bu dönemde de gribi yakaladım. Bilumum takviyelerle ayakta geçiştirmeye çalışıyorum. Eşim de havalardan nasibini aldı. Pazar sabahı Kuzguncuk Sinagogu’ndaki geleneksel  Sukot kutlamasına gidecektim. Kuzguncuk’un bende çok özel bir yeri var. Seneler evvel rahmetli Nesim Albala’nın çabalarıyla ayağımız oraya alıştı. Her Sukot’da hafta arası bir gün toplantılarımızı Suka’da gerçekleştirmemizi sağlardı. Buharı tüten demli çaylar masamıza gelirdi. İşimiz bitince sinagoga girer duamızı ederdik. Çıkarken avluda hepimize bir paket hediye ederdi. İçinde sanırım kendi imal ettiği kolonyalar ile Kuzguncuk fırınından alınmış krikraklar vardı. Bu bir başlangıçtı. Sonra da her sene Sukot’da oraya gitmek bir tutku oldu. Bu sene kısmet değilmiş. Bir önceki gece çok sevdiğimiz dostlarımızın büyük kızlarının nikah töreninde şık olma uğruna biraz ince giyince, var olan kırıklık ertesi sabah kendini iyice gösterdi. Dolayısı ile Kuzguncuk’a gitmek yerine elimizde sıcak ıhlamur, üstümüzde kalın battaniye, terlik-televizyon evimizde oturduk.

***

Az önce belirttiğim gibi, yakın dostlarımızın kızının nikah törenindeydik. Yakın çevresi Jessy’yi ‘üçüzlerin ablası’ olarak bilirler. Jessy iki yaşında tüm ilgiyi üzerine çekmişken, kendini birdenbire üç ortakla buldu. Gelişmelerin çok kolay olmadığını tahmin edersiniz. Bebekliğine tanık olduğum Jessy Nayman’ı İzak Varol’la nikah masasında görmek çok güzel bir duyguydu. Biz konuklar için en büyük sürpriz, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün nikahı kıymak üzere salona girmesiydi. Sarıgül karizması olan bir siyasetçi. Hitabet alanında da son derece başarılı. Genç çifte yönelik yaptığı konuşma da hem anlamlı, hem ileriye dönük hem de mizahiydi. Mustafa Sarıgül, evlenme cüzdanını, salonda bulunan, Şişli Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projelerini yürüten yardımcısı Monik İpekel’in vermesini rica etti. Başkanın günlük programını düşünmek istemiyorum. O gece sekiz nikah kıymıştı, daha da gidecek üç yeri vardı. Bize de sadece genç evlilere mutluluk dilemek kalıyor.

***

Siz siz olun. Havalara dikkat edin. Büyük olasılıkla erken gelen kış, birdenbire yerini güneşli günlere bırakacak. Ani ısı değişiklikleri gribal enfeksiyonların habercisi. Sonra ilk adımınız, ‘Alo, Sinto’ danışma hattına ulaşmak olacak. Sağlıkla kalın.

(*) Teknik sorunlardan dolayı 'Gel sonbahar gel' yazısı gazetede bazı ifadeleri eksik olarak yer almıştır. Yukarıdaki metinde yazının tamanını okunabilir. Hatadan dolayı özür dileriz.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazar Tilda LEVI Ayrıntı tilda@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008