gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şam’dan çıkan Tevratların uzun yolculuğu

Cemaat üyeleri tarafından özenle korunmuş bin yıllık dua kitapları uzun ve maceralı bir yolculuğun ardından Şam’dan İsrail’e ulaştı.

Antik Tevratların Suriye’den başlayıp, ABD’ye devam eden ve İsrail’de sonlanan yolculuklarının ayrıntıları şimdiye dek gün yüzüne çıkmadı. Şam kaynaklı antik Tevrat’ların yolculuklarını başarı ile tamamlamalarının birçok kişinin yardımı ile gerçekleştiği ifade edildi.

Bazıları 1000 yıllık olan 11 kitabın, dünyanın farklı yerlerinden farklı dönemlerde Suriye’nin başkentine getirildikleri ifade edildi. Ülkenin Yahudi Cemaati din kitaplarını öylesine özenle koruma altına aldı ki yıllar boyunca kentte süregelen siyasi çalkantılara rağmen bu kutsal eserlerin günümüze ulaşması mümkün oldu. Şam’dan gelen kitaplar, mevcut en eski Tevrat’lardan sayılıyor. Rabin Hükümeti 1995’te bu kitapların İsrail’e getirilmesi kararını aldı. O günden sonra birçok kişi bu amaç uğruna çaba harcadı. İsrail’deki Şam Yahudi Cemaati’nin başkanlığını yapan Eliyahu Hasson bu girişimi bugüne dek katıldıkları en önemli operasyon olarak nitelendirdi.

Yaşamını Suriye Yahudilerine yardım etmeye adayan Judy Feld Carr adlı Kanadalı’nın Tevrat’ları kurtarma operasyonunda etkin olduğu ileri sürüldü. Ancak anlaşılan o ki kutsal kitapların Şam’dan başlayan ve İsrail’de tamamlanan öyküsü gizli kalmaya devam edecek.

Bu konuda bilgi vermekten kaçınan Judy Feld Carr; “Kitaplar ulaştığında onları Tunuslu ünlü bir din adamına gösterdim. Gözyaşlarına boğuldu ve ‘Bu kitapları al ve buradan götür, adeta Tanrı’yı gördüğüm izlenimine kapıldım’ dedi” şeklinde konuştu.

Antik dua kitapları Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Givat Ram kampüsünde yer alan Ulusal Kütüphane’de koruma altına alındı. İlerde kitapların sergileneceği bilgisi verildi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Cemaat üyeleri tarafından özenle korunmuş bin yıllık dua kitapları uzun ve maceralı bir yolculuğun ardından Şam’dan İsrail’e ulaştı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008