gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yom Kipur duaları Cordoba’ya geri döndü
Yom Kipur duaları Cordoba’ya geri döndü
Haim Kases antik sinagogda

1492’de Yahudilerin İspanya’dan kovulmalarından beri Maimonides’in kenti Cordoba’da Yahudi duaları duyulmaz olmuştu. Yeni bir girişimle eski gelenek canlandırılarak antik sinagogun yakınlarında duaların yeniden okunması sağlandı.

İspanya Yahudiliğinin Altın Çağı’nın Andalusia bölgesindeki en önemli kenti Cordoba’da yüzyıllar sonra, bu yıl yeniden Yom Kipur duaları okundu. Maimonides’in doğduğu bu kentte 500 yılı aşkın süredir Yahudi duaları okunmuyordu. Yom Kipur’dan iki hafta kadar önce dünyadaki bazı Yahudi cemaatlerinin yardımı ile dua kitapları kentin antik sinagoguna getirildi.

Cordoba doğumlu Haim Kases, bu kentte Yahudi mirasının gün yüzüne çıkarılması, Yahudi dualarının yeniden okunması yönünde çaba gösteren kişilerden biri. Bünyesinde yeni bir sinagogu barındıran Casa de Espana merkezi, eski Yahudi Mahallesi’nde yer alan bayram duaları için her türlü hazırlığı önceden tamamlanan antik sinagogun 30 metre mesafesinde yer alıyor.

Yahudi müzesi işlevini gören Casa de Espana merkezinde dünyanın her bölgesinden gelen öğrencilere Altın Çağ konusunda eğitim seminerleri düzenleniyor. Turizm Bakanlığı’nca düzenlenen turizm programlarında gezilecek mekânlar listesinde yer alan antik sinagogu her gün yaklaşık 2.000 kişi ziyaret ediyor.

Bu yıl Cordoba’da Yom Kipur duaları, dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerin ve Andalusia bölgesinde yaşayan Yahudilerin katılımı ile okundu.

Casa de Espana’dan verilen bilgiye göre, bölgede yaşayan 100 Yahudi bulunuyor. Bu kişilerin bir kısmı Yahudi merkezinin çeşitli etkinliklerinde faaliyet gösteriyorlar.

Cordoba’ya öğrenci ve öğretmen getiren Geographical Tours’dan alınan bilgiye göre, sinagoga getirilen dua kitapları Mexico’daki bir yayınevi tarafından bağışlanmış olup, özellikle İspanyolca konuşanlar için uyarlanmış. Yeni sinagogdaki Tora Ruloları da Marakeş Yahudi Cemaati tarafından bağışlandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
1492’de Yahudilerin İspanya’dan kovulmalarından beri Maimonides’in kenti Cordoba’da Yahudi duaları duyulmaz olmuştu. Yeni bir girişimle eski gelenek canlandırılarak antik sinagogun yakınlarında duaların yeniden okunması sağlandı.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008