gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail’deki sosyal refah gösterileri hedefine ulaştı
İsrail’deki sosyal refah gösterileri hedefine ulaştı

İsrail’de, ‘Trajtenberg önerileri’ olarak adlandırılan sosyo-ekonomik tavsiyeler 21 bakanın oyunu alarak kabul edildi.

İsrail kabinesi, pazar günü yaptığı oturum ile Trajtenberg Komitesi’nin önerilerini kabul etti. Bir çadır ile başlayan ve aylardır süren protestoların amacının yerini bulması amacıyla oluşturulan Trajtenberg Komitesi sosyo-ekonomik iyileşmeler için hükümete bir paket iletmişti.

Öneriler, kabinede 21’e karşı sekiz oy ile kabul edildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu oylama sonucundan duyduğu memnuniyetini dile getirdi.

Netanyahu, “Verdiğim sözü yerine getirdim. Trajtenberg raporu tüm İsrail vatandaşları için faydalı. Yaşam maliyetlerini indirirken hanelerin gelirini arttırıyor. Konut ulaşımını kolaylaştırırken okul öncesi eğitim içinde ciddi bir fon sağlıyor” dedi.

Sosyal protesto liderlerinden Daphne Leef ise, hükümetin aldığı karardan memnuniyetsizliğini “Caddeleri doldurmamızın ilk sebebi konut krizi idiyse neden hükümet daha etkili bir sonuç getirmedi? Kamuoyunun yararına olacak uygun bütçeli konut projeleri nerede?” sorularıyla dile getirdi.

Leef, birçok farklı ülkede hükümetlerin toplu konut projeleri ile doğrudan ilgilendiğini ve halka uygun bütçelerle ev sahibi olma fırsatı tanıdığını belirtirken hükümetin kabul ettiği Trajtenberg raporunun aslında eski sorunlu politikaların devamı olacağını ifade etti.

Muhalefet partisi Kadima da kabul edilen rapordan memnun olmadığını belirtirken, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada sosyo-ekonomik önerilerin İsrail halkının hakkıyla talep ettiği öncelikleri yansıtmadığını belirtti.

İşçi Partisi’nin yeni Başkanı Shelly Yachimovich ise, kabul edilen önergeleri ‘acınası’ olarak niteledi.

“Bu acınası kararları alarak hükümet yeni kanun gereksinimleri için oy verdi. Bu öneriler mevcut yasalarla yapılabileceklerden en iyisini sağlamayı amaçlarken bazı öneriler zarar getirecek, bazılarıysa var olanların geri dönüşümüne sebep olacak ve genellikle etkili bir sonuç vermeyecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın partisi Evimiz İsrail, Trajtenberg önerilerine karşı çıkıyordu. Lieberman, konu ile ilgili duruşlarını sadece toplu konut ve yeni terhis olmuş askerler ile ilgili adım atılacaksa değiştireceklerini belirtti. 

Netanyahu kabine çoğunluğunu sağlayamadığından hafta başında kararları geçirememişti.

Ulusal Ekonomi Konseyi eski Başkanı Prof. Manuel Trajtenberg’in liderliğinde hükümetin atamasıyla toplanan komite sosyal refahı arttıracak tavsiyeler hazırlamakla görevlendirilmişti.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İsrail’de, ‘Trajtenberg önerileri’ olarak adlandırılan sosyo-ekonomik tavsiyeler 21 bakanın oyunu alarak kabul edildi.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008