gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yenilenen Şişli Talmud Tora Sinagogu açıldı
Yenilenen Şişli Talmud Tora Sinagogu açıldı
Vasken Barın ve Hahambaşı Rav İsak Haleva

15 Kasım 2003 tarihinde terör saldırısına hedef olan Şişli Beth İsrael Sinagogu’nun bünyesindeki Talmud Tora Sinagogu yenilenerek 22 Eylül Perşembe günü yeniden ibadete açıldı.

1920’lerde kurulan ve 1950 senelerinde de Yahudi nüfusunun Şişli civarına taşınmasıyla büyütülen Şişli Beth İsrael Sinagogu bünyesindeki Talmud Tora Sinagogu, 15 Kasım 2003 Cumartesi günü sabah duası sırasında  terör saldırısına maruz kalmıştı. Saldırıda büyük hasar gören ve uzun süre ibadete kapalı olan sinagog, yenileme ve güçlendirme çalışmalarının ardından yeni haliyle 22 Eylül Perşembe sabahı yeniden ibadete açıldı.

Açılışta Hahambaşı Rav İsak Haleva, Cemaat Başkanı Sami Herman, Cemaati Başkan Vekili İshak İbrahimzadeh, Başkan Yardımcısı Moris Levi, geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Onursal Başkan Bensiyon Pinto, Bet-Din üyelerinden Rav Moşe Benveniste, Rav. Yeuda Adoni, Rav. Naftali Haleva ile cemaat dernek, kurum ve kuruluşlarının başkanları, sinagog yahidleri ve dindaşlar hazır bulundular.

Beth İsrael Sinagogu’ndaki yenileme sırasında hasar görmesin diye Neve Şalom Sinagogu’na sevk edilen Sefer Toralar, 22 Eylül sabahı vakfın yöneticileri tarafından tekrar Şişli’ye getirildi. Sefer Toralar Hahambaşı Rav İsak Haleva, Rav Moşe Benveniste, Sami Herman, Bensiyon Pinto, Mordehay Nehmad, Jak Amram, Süleyman Zakuto, Silvyo Ovadya ve Daryo Katalan tarafından teslim edildi. Şişli Talmud Tora’dan İsel Çiprut, Rudi Vaena, Eran Yaeş, Rıfat Feldman, Marsel Krespi ve Doğan Mizrahi tarafından çalınan şofarlarla Ehal Akodeş’e yerleştirdiler. Böylece Beth İsrael yeniden ‘sinagog’ kimliğini kazandı. Sabah duası İzel Nahmiyas, Lemi Berker, İzak Haleva, Yener Biçaçi tarafından okundu. Hahambaşı Rav İsak Haleva, Tevrat okumada kullanılmak üzere gümüş bir işaret parmağını Şişli Talmud Tora’ya hediye etti. Rav Yeuda Adoni, Talmud Tora kurucusu Rav Nesim Behar ve saldırıda ölenler için dua okudu.

Cemaat Başkan Yardımcısı Moris Levi, sinagogun yenilemesinde katkısı olan herkese teşekkür etti. Daha sonra söz alan Hahambaşı Rav Haleva “(…) Burada duaları başından sonuna kadar çocukların okumasına izin veriliyor. Avrupa’nın hiçbir yerinde bu yoktur. İdareciler, protokoldekiler, hahamlar ve gabaylar otururken onlara Tefila okutulması oldukça güzel. Burası istisnai bir yer” dedi.

Rav Haleva konuşması sırasında 15 Kasım terör saldırısında yaşamını kaybedenleri rahmetle andı.

Bağış yapmanın kişiye manevi huzur verdiğinin altını çizen Hahambaşı Rav Haleva, binanın yenilenme çalışmalarını yürüten geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya’ya ve geçmiş dönem Neve Şalom Vakfı Başkanı Jozef Nassi’ye teşekkür etti. Bağışları için Jak Kamhi’ye, Jak Amram’a, Murat Nehmad’a, katkıları için Talmud Tora’ya, Bensiyon Pinto’ya ve Şişli Belediyesi’ne teşekkür etti.

Dua bitiminde Lolita-Jak Amram ve ailesinin katkıları ile yapılan Seuda Salonu’nun açılışı gerçekleşti. Açılışta Cemaat Başkanı Sami Herman söz alarak “15 Kasım 2003’te yaşadığımız saldırıda yirmi dört vatandaşımız maalesef hayatlarını kaybettiler. Onlarca kişi yaralandı. Neve Şalom ve bu bina büyük hasara uğramıştı. Bu binanın ise maalesef yıkılıp yeniden inşası gerekiyordu. Ancak sinagoglar anıt kabul edildiğinden yıkımı için izin alamadık. İnşası için Şişli Belediye Başkanı Sayın Mustafa Sarıgül’ün büyük desteği, resmi yazışmalar ve manevi desteklerle oldu. Nihayet 2010 yılında yeni çıkan yasa ile eski bina yıkılıp yeni binanın inşaatına başladık. Yeni binanın yapımı cemaat fertlerimizin, kurum çalışanlarının, gönüllülerin elbirliği, özveriliği ve sarsılmaz inançları ile gerçekleşti” dedi. Herman, Tanrı’nın Moşe’ye söylediği ‘Halkınla konuş. Benim adıma bağış toplasınlar. Bağış kalbin kendisidir’  sözlerini hatırlattı. Sinagogun  yenilemesi için bağış yapan Jak Amram’a, Talmud Tora Midraşı için Murat Nahman’a, binalar arasının çelikleri için Süleyman Zakuto’ya, iskan izni sonrası Mikve için İzzet Garih’e, katkıları için Bensiyon Pinto’ya, sürekli desteği ve yangın sonrası boyanması için Vasken Barın’a, Barış Uluğ’a, Mehmet Güngör’e, Ferruh İskenderoğlu’na, Mimar Yusuf Kohen’e ve Rubi Asa’ya teşekkürlerini sundu. Herman  ayrıca açılışa katılan Azınlıkların Vakıflar Meclisi temsilcisi Laki Vingas’a da katkılarından dolayı teşekkür etti.

Başkan Herman fotoğraf sanatçısı İzzet Keribar’ın bir fotoğrafını geçmiş dönem Neve Şalom Vakfı Başkanı Jozef Nassi’ye, bir fotoğrafını da Silvyo Ovadya’ya sundu. 

Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Vasken Barın’a, Barış Uluğ’a, Mehmet Güngör’e, ve Ferruh İskenderoğlu’na ise Ressam Habib Gerez’in birer tablosu verildi.

Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın ‘Lolita-Jak Amram ve Ailesi Seuda Salonu’nun kapısına Mezuza takmasının ardından açılış son buldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester BÜYÜKABOLAFYA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
15 Kasım 2003 tarihinde terör saldırısına hedef olan Şişli Beth İsrael Sinagogu’nun bünyesindeki Talmud Tora Sinagogu yenilenerek 22 Eylül Perşembe günü yeniden ibadete açıldı."/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008