gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Yılın en sevdiğim zamanı bu aralar benim için…

Durma, kendine bakma, sorgulama ve yaratma zamanı…

Yepyeni bir dönem başlıyor. Yazın rehavetinden çıkıp, bir sonraki yaza kadar olan  süreyi planlama zamanı bu zaman.Yeniyi yaratmadan önce ise geçtiğimiz yılı ve o yıl içindeki bizi sorgulama zamanı.

Ben artık bu eylemleri bir ritüel haline dönüştürdüm her yıl bu zamanlarda. Elime kağıdımı, kalemimi alıp ağaçlık sessiz bir yerde, doğayla ve kendimle başbaşa  sorgulama ve tekrar yaratma ritüelimi yapıyorum. 

Önce geçtiğimiz seneye bir bakıyorum:

1- Nasıl bir seneydi?

2- Ben nasıl düşündüm, hissettim ve davrandım?

3- Yaratmak istediklerime ulaşabildim mi?

4- Daha iyi nasıl olabilirdi? Neler yapabilirdim ve yapmadım?

5- Geçen seneye ait konularda hala yapabileceğim ve yapmadığım neler var? Bunları hemen şimdi yapabilir miyim?

6- Kendimi daha ileriye taşımak , daha iyi bir “ben” yaratmak için iyileştirmem,geliştirmem,değiştirmem gereken hangi karakter özelliklerim ,hangi düşüncelerim ,hangi davranışlarım ve hangi olaylar var hayatımda?

7- Beni engelleyen ne var?

8- Gerçekten istediğim nedir?

9- Geçtiğimiz sene bana neyi öğretti?

Geçtiğimiz seneyi iyice sorguladıktan sonra şimdi sıra önümdeki seneyi şekillendirmeye geliyor. Biz ne istediğimizi bilmez isek rüzgarda oradan oraya savrulan bir gemi gibi oluyoruz. Hayat neyi sunarsa onunla yetinmek zorunda kalıyoruz. Halbuki biz ne istediğimizi bilir,ona odaklanır ve onu yaratmak için adım atarsak hayat bizimle, istediğimizi bize sunmak için, işbirliği yapıyor.

 Bu seneyi şekillendirirken sınırsız olmamız, elimizde bir büyülü kalem var ve her yazdığımızı gerçek edecekmişçesine isteklerimizi yazmamız bu işin en büyük sırrı ve zevki. Eğer korkularımız ve endişelerimizle gerçekten istediklerimizi nasıl olsa olmaz diyerek göz ardı eder isek  yine de yaşarız ama ona yaşamak denir ise !!

Gerçek anlamda yaşamak, zevkle nefes almak kendi mucizelerimizi yaratmaya başladığımızı gördüğümüz an ; eğer hayrımıza ise her şeyi başarabileceğimize ve yapabileceğimize dair içimizdeki o güce sonsuz güven duymaya başladığımız an ; hayatın istediğimiz yolculukta daima bizimle beraber olduğuna dair bize gönderdiği sinyalleri ve mesajları okumaya başladığımız an duyduğumuz o geniş, huzurlu,sevinçli,mutlu, güven içinde ,neşe içinde ,bolluk içinde ve paylaşmaya hazır duyguların gittikçe daha çok yaşanmasıyla başlıyor.

Ve şimdi kendimizi sınırlamadan, gerçekten gönülden istediğimiz her şeye ulaşacağımızın sonsuz inancıyla sıra yaratma zamanında:

Bu sene gerçekleştirmek  istediğim neler var? (Listeleyin)

Bunlar oluştuğunda ben nasıl hissedeceğim? Onların oluşması benim hayatımda neleri değiştirecek?

İstediklerimin oluşmasında kendimi engellediğim hangi düşünceler ve davranışlara sahibim?

Geçen seneden aldığım derslerle bu sene kendine,etrafına ve insanlığa daha iyi bir “ben” için yapmayı planladığım neler var?

Bu senenin nasıl geçmesini niyet ediyorum?

Sonra bu kağıdı saklayın. Bir sene sonra tekrar açıp olmuş olanların yanına işaret koymak ve bir kez daha o güce şükretmek ve teşekkür etmek yaşamayı en çok sevdiğim anlardan biri. Yıllar içinde olmayan isteklerimin ise benim için planlanan benim hayrıma daha güzel olan başka olaylar için olmadığını; ya da henüz istediğimin “zaman” olarak olgunlaşması gerektiği için daha geç oluştuğunu gördüm. Zamanından önce olsaydı gerçek anlamda bana hizmet etmeyeceğini fark ettim.

Hepimize gönlümüzden geçenlerin kolaylıkla gerçek olacağı ; yaşamaktan , bilinçli yaratmaktan ve yarattıklarımızı paylaşmaktan sonsuz mutluluk ve haz duyacağımız yepyeni bir yıl diliyorum…

Facebook'ta Paylaş
Yazar Violet ALALOF YAŞAM KOÇUNUZ DİYOR Kİ... haber@salom.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008