gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Ürdün’den Abbas’a uyarı
Ürdün’den Abbas’a uyarı

Suudi Arabistan’da yayınlanan Al Madinah Gazetesi’nin haberine göre Amman, Filistin Özerk Yönetimi’nin BM’de tanınma gibi tek taraflı taleplerinin Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını engelleyebileceği konusunda uyardı

Suudi Arabistan gazetesi Al Madinah’ın haberine göre Filistin Özerk Yönetimi (FÖY) Lideri Mahmud Abbas ile görüşen Ürdün Kralı II. Abdullah, ‘Filistin Devleti’nin tek taraflı olarak BM’de kabul edilmesi talebinin tehlikeli olduğunu ve Filistinli mültecilerin uluslararası hukuka göre geri dönüş hakkı iddialarını engelleyebileceğini belirtti. Amman’ın bu tavsiyesini farklı kanallardan Abbas’a tekrar ilettiğini belirten gazete, FÖY’ün buna rağmen 20 Eylül’de BM’ye gitmeye kararlı olduğunu belirtti.

Ürdün gazetesi al-Rai’nin haberine göre Kral Abdullah, ülkesinin BM’de ‘Filistin Devleti’ ilanını destekleyeceğini ve ABD’nin bu konuda kendilerine herhangi bir baskı yapmadığını belirtti.

Amman’da akademisyenler ve yazarlarla bir araya gelen Ürdün Kralı bir soru üzerine, ülkesinin Filistin halkı için hiçbir zaman anayurt seçeneği olamayacağının altını çizdi. Filistinlilerin ve Filistinli mültecilerin ülkesine yerleşseler dahi Ürdün’ü bir Filistin Devleti’ne döndüremeyeceklerini, bunun tutarsız bir politik fantezi olduğunu ifade etti.

FÖY Başkanı Mahmud Abbas, Ürdün’ün mülteci konusundaki uyarısına rağmen, BM’de devletlerinin tanınmasından sonra bile milyonlarca Filistinlinin 4 Haziran 1967 öncesi sınırlarındaki evlerine dönme taleplerinin devam edeceğini açıkladı. Ayrıca devlet ilanından sonra bile Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Filistinlilerin haklarını koruması amacıyla varlığını devam ettireceğini eklerken Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile BM’deki talepleri ile ilgili görüşme yapacağını belirtti. FÖY’ün bu talebi başta Washington olmak üzere uluslararası toplum tarafından barış süreci açısından zararlı olarak niteleniyor.

 

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Suudi Arabistan’da yayınlanan Al Madinah Gazetesi’nin haberine göre Amman, Filistin Özerk Yönetimi’nin BM’de tanınma gibi tek taraflı taleplerinin Filistinli mültecilerin geri dönüş hakkını engelleyebileceği konusunda uyardı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008