gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Büyükada Sinagogu’nda geleneksel iftar yemeği
Büyükada Sinagogu’nda geleneksel iftar yemeği

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Yönetim Kurulu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar yemeği 11 Ağustos Perşembe akşamı gerçekleşti. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yemek, Star TV kanalından canlı olarak yayınlandı

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu’nda gerçekleşen iftar yemeğine Adalar Kaymakamı Salih Keser, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu ve yardımcısı Dursun Özdemir, Adalar Cumhuriyet Savcısı Halit Koçak, Adalar Emniyet Müdürü Levent Yapraklı, TBMM 23. Dönem Trabzon Milletvekili CHP Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, MHP Adalar İlçe Başkanı Yahya Bayrak, AKP Adalar İlçe Başkanı Erdoğan Yılmaz, Belediye Meclis Üyesi Akif Şekerçi ve Yusuf Bahar, Adalar Vakıf Başkanı Halim Bulutoğlu’nun yanı sıra milletvekilleri, emniyet mensupları, adanın kulüp başkanları, müdürleri ve ada esnafı katıldı.

İftarda ayrıca Hahambaşı Rav İsak Haleva, Musevi Cemaati Başkan Vekili İshak İbrahimzadeh, Başkan Yardımcısı Moris Levi, geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvyo Ovadya, Bet-Din üyelerinden Rav Moşe Benveniste, Rav Naftali Haleva ve Rav İzak Peres, sinagog vakfı yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundular.

Adalar Müftüsü Faruk Tut’un okuduğu Ramazan iftar duasından sonra yemeğe başlandı.

Günün sunuculuğunu Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Vakfı Başkan Vekili Rafael Habib üstlendi.

Habib, konuşmasına “Sizler biraz önce inançlarınız gereği tutmuş olduğunuz orucunuzu açmak için iftarı gerçekleştirdiniz. Allah orucunuzu ve kalbinizdeki duaları mübarek kılsın” sözleriyle başladı. Büyükada Cemaati olarak değişik dinlere ve inançlara bağlı olanları sofralarına konuk ederek, iftarlarını açmak, yediklerini paylaşmaktan onur duyduklarından bahsetti. Habib, kutsal kitapta “yaşadığınız yerde adalet, doğruluk, barış varsa huzur ve neşe de vardır”  sözlerinden alıntı yaptı ve Yunus Emre’nin “Sen sana ne sanırsan/ayruga da onu san/dört kitabın manası budur/eğer var ise” sözü ile konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Büyükada Sinagogu Haham Akaali Rav Moşe Benveniste ise, kutsal Ramazan akşamında dinler farklı olsa da aynı sofrayı paylaşıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Rav Benveniste ayrıca,  “Asırlardır iç içe yaşıyoruz. Aynı türküleri, şarkları söylüyor, aynı suyu içiyoruz. Hepimiz aynı vatanın insanlarıyız. Birlik içinde, kardeşlik içinde birçok ortak noktamız var. Ruh, ölüm, ahiret, oruç, iftar gibi kavramları olan semavi dinlerin mensubuyuz.” dedi. Sözlerine küçük bir hikâye ile devam eden Rav Benveniste oruç ile yoksulluk ve açlığın ne kadar zor olduğunu, bu şekilde bir nebze de olsa hissedebildiğimizden bahsetti. Adalar Belediye Başkanı Farsakoğlu  ise, “Bir yıl önce de Müslümanlar için önemli olan yine bir Ramazan gecesinde buluşmuştuk. Bu toplantılardaki kardeşlik duygusuyla tekrar buluştuk.

Müslümanlar için kutsal olan iftar yemeği davetiniz için yürekten teşekkür ederim. Farklı etnik kökenleri olan bir toplum içinde yaşıyoruz. Fark ötekileştirmektir ama bu ülkemiz için geçerli değil.  Bizler dünyada örneğine az rastlanan bu kardeşlik duygusuyla yaşamımızı zenginleştirmekteyiz” dedi. Son olarak İftar yemeğini düzenleyen herkese teşekkür etti.

 Konuşma yapmak üzere kürsüye davet edilen Adalar Kaymakamı Salih Keser, Musevi Cemaatine böyle bir iftar yemeği düzenlediği için teşekkür etti. Keser, İslam Dünyası’nda Ramazan ayının dayanışmanın en yoğun yaşandığı günler olduğundan, ardından da dostluk, kardeşlik ve yardım severlikten bahsetti. Afrika’da kuraklıkta zor günler geçiren halka, ülkemizin gösterdiği çabalara da değindi.

Hahambaşı Rav İsak Haleva konuşmasına “Hoşgeldiniz” diyerek başladı. “Museviler ülkemizin hemen her yerinde bu vatanın evlatları olarak, barış, esenlik içinde bir arada ve birlikte yaşıyor. Biz, ulusumuzun kıvanç ve kaderini paylaşmanın onurunu yaşıyoruz” dedi. Hahambaşı ayrıca, din, dil, ırk, cinsiyet farkı gözetmeksizin,  herkesin birlikte bir iftar sofrasında oruç açmasının bu ülkedeki ahengin bir kanıtı olduğundan söz etti.  Hahambaşı Rav Haleva konuşmasını, “Mübarek ayın sonunda hak edilmiş bayrama biraz daha yaklaşmış bulunuyoruz. Dilerim ki Ramazan ayı boyunca oruçlarınız, iftarlarınız, namaz ve niyazlarınız makbul olsun” diyerek tamamladı. 

İftar yemeği Adalar Müftüsü Faruk Tut ve Hazan Rıfat Romi’nin okudukları şükür duaları ile son buldu.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Ester BÜYÜKABOLAFYA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu Yönetim Kurulu tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen iftar yemeği 11 Ağustos Perşembe akşamı gerçekleşti. Yaklaşık 150 kişinin katıldığı yemek, Star TV kanalından canlı olarak yayınlandı

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008