gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Üç semavi din temsilcileri iftar yemeğinde buluştu
Üç semavi din temsilcileri iftar yemeğinde buluştu

HAHAMBAŞI RAV İSAK HALEVA:

“Sevdikçe merhamet çoğalır, merhamet çoğaldıkça sulh olur.”

Üç semavi din temsilcileri, Ramazan ayının ilk günü Şişli’de kurulan iftar çadırında bir araya gelerek, barış mesajları verdi.

Şişli Belediyesi’nin çadırında gerçekleşen ilk iftar yemeği, Başkan Mustafa Sarıgül’ün ev sahipliğinde, Ermeni Patrik Vekili Episkopos Aram Ateşyan, Musevi Cemaatini temsilen Hahambaşı Rav İsak Haleva, Süryani Ortodoks Cemaati Patriği Yusuf Çetin, Süryani Katolik Cemaati Lideri Yusuf Sağ, Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar, Şişli Kaymakamı Mehmet Öklü ve CHP Milletvekili Aydın Ayaydın’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Akşam ezanının okunmasıyla birlikte yenilen iftar yemeğinin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şişli Belediye Başkanı Sarıgül, İslam dünyası için çok önemli olan bir günde ruhani liderlerin kendilerini yalnız bırakmadığını söyledi. Sarıgül, dünyada arzu edilen barış ortamının, bu akşamki iftarda olduğu gibi her akşam olmasını arzu ettiklerini belirtti.

Hahambaşı Rav İsak Haleva da Ramazan ayının merhamet ayı olduğunu ifade ederek, “Tanrı bu günlerde insanların kalbini daha merhametli yapsın. Birbirimize daha sevgi dolu bağlanalım ve eminim ki, Tanrı’nın istediği budur. Birbirimize sevgi duyalım. Sevdikçe merhamet çoğalır, merhamet çoğaldıkça sulh olur ve hiçbir yerde karanlık günler olmaz. Hiçbir yerde silah sesleri duymak istemiyoruz. Sadece sevinç, neşe ve kahkaha istiyoruz. Bu sevgi bütün dünyaya yayılıp, insanların birbirini daha da kucaklamasını arzu ve niyaz ederiz” dedi. Ardından Ermeni Patrik Vekili Episkopos Aram Ateşyan ve Süryani Katolik Cemaati Lideri Yusuf Sağ birer konuşma gerçekleştirdiler. Şişli Müftüsü Ahmet Tüccar ise İslam dininin insanları “ben”likten “biz”liğe çıkartan yüce bir din olduğunu vurguladı ve “Ben tek başıma bir şey değilim. Kendi kendimi idare edemiyorum. Öyleyse biz olmalıyız’ fikrine sahip olursak dünya huzur bulacaktır” diye ekledi.

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
HAHAMBAŞI RAV İSAK HALEVA:

“Sevdikçe merhamet çoğalır, merhamet çoğaldıkça sulh olur.”

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008