gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Edirne Sinagogu hayata geçiyor
Edirne Sinagogu hayata geçiyor

Edirne Kaleiçi semtinde 1905 yılında yapımı başlanan ve 1907 yılında ibadete açılan dönemin en görkemli yapılarından biri olan Edirne Sinagogu Vakıflar Genel Müdürlüğünün çabaları ve Trakya Üniversitesi’nin desteğiyle yeniden onarılıyor.

Edirne Sinagogu, Yıllar içinde Yahudi cemaatinin azalması sonucu 1980’li yıllarda önce uzun süre kapalı kalmış, daha sonra gerekli bakım ve onarım işlerinin de zamanında yapılamamasıyla kısa süre içinde harap hale gelmişti.Günümüzde sadece ön cephe konstrüksyonunun sağlam, yan ve arka cephe duvarlarının Azara kısmı taşıyıcılarının ve kubbenin tamamen çökmüş olduğu halde bulunmakta.

Restorasyon çalışmalarını üstlenen Aksan İnşaat sahada çalışmalarına başlamış restorasyon projeleri doğrultusunda işlerini sürdürmekte.

Temmuz ayı içinde sinagog sahasını, yapının yeniden hayata geçmesi için çaba gösteren geçmiş dönem Cemaat Başkanı Silvio Ovadya ile ziyaret ettiğimizde yetkililerle görüşerek bu özgün yapının tarihe ışık tutacak şekilde yeniden hayata geçirilmesinin ne denli önemli olduğunu paylaşarak karşılıklı desteklerimizin sürmesini arzuladığımızı yineledik. Sahada yaptığımız incelemeler sırasında gerek Midraş binasının gerek İdari amaçlı yapılan arka binanın sinagog binasının ulu yapısıyla birleştirilmesi sonucu ortaya çıkacak eserin hayalini kurmak bile heyecan vericiydi.

Sinagogun, yapı restorasyonu sonrası kültürel kullanım amaçlı kazanacağı işlevselliğin yanında kurulacak bir dernek organizasyonuyla da senede birkaç kez sinagog olarak cemaatin özel taleplerinde kullanımına açılması da istenmektedir.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Rubi ASA habitat@superonline.com
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Edirne Kaleiçi semtinde 1905 yılında yapımı başlanan ve 1907 yılında ibadete açılan dönemin en görkemli yapılarından biri olan Edirne Sinagogu Vakıflar Genel Müdürlüğünün çabaları ve Trakya Üniversitesi’nin desteğiyle yeniden onarılıyor.

"/>
Yorumlar
gaziantep sinagogu ne zaman Hayata geçecektir.
Gaziantep sinagog hakkında da haber yayinlayip bizleri bilgilendirirdeniz sevinirim. Saygılar . . .
rüzgâr
3.8.2011 17:49:06
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008