gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
NOA Başka bir yolun arayışındaki şarkıcı
NOA Başka bir yolun arayışındaki şarkıcı

İsrail dışında sadece Noa olarak tanınan şarkıcı-söz yazarı ve barış aktivisti Ahinoam Nini, aşkı “insanı inanılmaz şekilde harekete geçirebilecek bir güç” olarak tanımlıyor. Bu kelimeyi bu kadar sık ve duygu dolu söylemesi çok da şaşırtıcı olmasa gerek. 

1969 yılında Tel Aviv’de doğan Noa, henüz daha çok küçükken ailesi ile New York’ta Bronx semtine yerleşti. Büyürken doğduğu toprakları keşfetme dürtüsü ağır basınca, 16 yaşında İsrail’e gitti ve Amerika’ya bir daha geri dönmedi. 

“İsrail çok özgür ve açık bir ülkeydi, insanları ise inanılmaz şekilde tutkulu” diyor Noa, “İklimine ve kuralların çok daha az olmasına bayıldım. Ardından bir İsrailli’ye aşık oldum ve bu yaşamın bir parçası olmak istedim.”

Yaklaşık 20 yıldır Noa bu yaşamın ‘bir parçası’ oldu ve birçok ülkedeki sadık hayranlarına İsrail’in tanıtılmasını sağladı. 

Arap asıllı İsrailli şarkıcı Mira Awad ile beraber düet yapacakları Çin’deki konser turu sırasında konuşan Noa, Çinlilerin tanıştığı diğer tüm insanlardan çok daha fazla İsrail’i sevdiklerine şahit olup şaşırdığını dile getirdi. Noa’nın günlük blog yazıları, Uzakdoğu’daki deneyimi hakkında bize fikir veriyor. “Mira ile beraber vermeye çalıştığımız barış mesajı onlara tabii ki hoş ve etkileyici geliyor, ama bana göre onları gözyaşları dökecek şekilde etkileyen şey politika değil, müziğin kendisi oluyor.”

BİR İYİ NİYET ELÇİSİ 

1,5 milyon albüm satışına sahip Noa aslında liste başı bir şarkıcı sayılmaz, bununla birlikte çok sık albüm çıkardığı da söylenemez – yine de son birkaç yılı, 2008 yılında çıkardığı “Genler ve Jeanler” (Genes and Jeans), 2009 yılında çıkardığı “Başka bir yol olmalı” (There Must Be Another Way) ve bu yıl çıkardığı iki albüm; napoliten şarkılardan oluşan “Noapolis” ile Kudüs Senfoni Orkestrası’nın eşlik ettiği “Eretz, Shir: The Israeli Songbook”  albümleriyle çok üretken geçti. 

Noa her şeye rağmen “kaliteyi ve orijinalliği popüler olmaya tercih ettiğini” söylüyor. “Dikkat ederseniz, çok hızlı bir şekilde albüm yapmıyorum. Zamana bırakıyorum ve ancak bir şarkıya aşık olursam onu söylüyorum.”

Birleşmiş Milletler’in resmi iyi niyet elçisi olan Noa’nın, 9 ve 11 Haziran tarihlerinde İsrail festivali kapsamında Kudüs Senfoni Orkestrası eşliğinde konserleri gerçekleşti. Temmuz ayında ise İspanya’da yoğun bir konser turu var.

AŞK KAVRAMI

Aşk, halen yıllar önce yaz kampında aşık olduğu tıp öğrencisi ile evli olan Noa için geçici bir tutku olmadı. Saygın bir pediatrik akciğer uzmanı olan kocası Dr. Asher Barak, Noa’nın ilgi odağı olmasını memnuniyetle karşılıyor. Bununla beraber Noa da, aile ve iş hayatını çok iyi dengeleyen biri olarak kocasının ve kendisinin İsrail’e geri taşınmasının ardından, on yıl sonra İsrail’e geri dönen ailesinin değerini çok iyi biliyor. 

“Ailem ve kocamdan inanılmaz destek ve yardım alıyorum. Onlar gerçekten muhteşem” diyor Noa. “Ben de çok fedakarlıklar yaptım ama buna kesinlikle değer. Daha önce yazdığım bir şarkıda söylediğim gibi ‘Hayat bir denge oyunu’ ve ben de elimden geleni yapıyorum. Böyle güzel bir aileye sahip olduğumdan dolayı kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum.”

Çiftin 10, 7 ve 1 yaşında üç çocuğu var. Geçtiğimiz baharda, Noa birkaç şehirden oluşan ‘Best of’ ABD turuna iki aylık bebeği ile katılmıştı. Noa, çocuklarını konser turlarına sık sık götürdüğünü söylüyor.

BARIŞ İÇİN ŞARKI SÖYLEMEK 

Noa birçok kez sahneye barış için çıktı.1995 yılında Tel Aviv’de, dönemin İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin’in öldürüldüğü yerde yapılan barış gösterilerinde ve 1999’da Oslo’da Oslo Anlaşması’nın anma yıldönümünde Bill Clinton, Ehud Barak, Yaser Arafat ve Norveç kralının bulunduğu törende sahneye çıktı.

2002 yılında Noa, Roma’da Coliseum’da gerçekleşen ‘Hayat için Zaman: Barışa Saygı’ konserine katıldı ve ‘Şimdi’ (Now) albümü için Beatles’ın ‘Halledebiliriz’ (We Can Work It Out) şarkısının cover’ını Awad ile birlikte kaydetti. İki yıl sonra ise, Roma Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı ve Quincy Jones tarafından organize edilen ‘Gelecek Biziz’ (We Are the Future)  adlı yardım konserinde ve 2005 yılında ise Bono ile Bob Geldof’un ‘Live 8’ konserlerinde sahne aldı.

2009 yılında Noa ve Awad, İbranice-Arapça-İngilizce bir barış şarkısı olan ‘There Must be Another Way’ şarkısı ile Moskova’da gerçekleşen Eurovision yarışmasında İsrail’i temsil ettiler. Ayrıca geçtiğimiz Kasım ayında da Milano’da Bocconi Üniversitesi’nde gerçekleşen Barış Bilimi Konferansı’nın kapanış konserinde yer aldılar. 

Noa’nın en sevdiği sözlerden birinin, İngiliz devlet adamı Edmund Burke’ye atfedilen “Kötünün zaferi için gerekli olan tek şey iyi insanların hiçbir şey yapmamasıdır” sözü olması pek de şaşırtıcı olmasa gerek.

“Bu söze ve barışa bütün kalbimle inanıyorum” diyor Noa. “Ben, eğlencenin ötesinde, insanlara fikirleri için besin sunuyorum. Onlara ilham verip, diyaloga ve duyguya açık olmalarını teşvik ediyorum.”

Noa’ya göre, müzik ortak bir zemin sunabilir: “Müzikle birlikte, nefretin ve şiddetin ne kadar gereksiz olduğunu, iletişim ve anlayışla ne güzel kapıları açabildiğimizi fark ediyoruz.”

Kaynakça: 

‘Noa, still searching for another’

www.israel21c.org

Çeviri: Galya KOHEN AFYA

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008