gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Şike şike futbol: Bir şike belgeseli
Şike şike futbol: Bir şike belgeseli

Yapılmamasının en çok öğütlendiği; ancak günlük hayatımızda karşımıza en çok çıkan yanlış davranışın; yani şikenin belgeseli...

Şike! Sadece bir kelime… Ve dört harften oluşan; ancak ne yazık ki tüm spor dallarında karşımıza çıkan bir kara bela. Dostluk ve rekabetin simgesi olan sporun iliklerine kadar işleyen, veba gibi yayılan ve durdurulamayan bir soytarı aslında; ancak… Profesyonel sporlardan, amatör sporlara; bayan, erkek gözetmeksizin; hem Türkiye’de, hem de dünyanın her yanında bir ŞİKE gerçeği var.

Sporun içinde şikenin durdurulamaz bir sıkıntı olduğunu bilmemiz, elimiz kolumuz bağlı oturacak olmamız anlamına gelmiyor ayrıca. Hele ki, son yıllarda hızla küreselleşen ve endüstrileşen futbolun içinde gün geçtikçe artması, biz sporseverleri daha da düşündürüyor. Milyon dolarlar sağa sola saçılırken, teşvik primleri tomar tomar dağıtılırken, hiçbirimiz lig maratonunu rahatça takip edemiyoruz. Türkiye’nin en köklü kulüplerinden tutun, bir sürü takımın karıştığı şike skandallarını meclis araştırmasıyla, Gökçe Giresunlu sporun kirli yüzünü ortaya çıkarıyor.

“Şike, hep konuşulan ama hiç ispatlanmayan bir vakıa. Rüşvetin olduğu gibi şikenin de belgesi olmuyor genellikle. Belgesi olmadığından varlığı hissediliyor ama ispatlanamıyor. Hâlbuki şike ‘endüstriyel futbolun’ doğal bir uzantısı. Spora kâr hırsı karıştı mı, sportmenliğin yerini şikenin alması da kaçınılmaz. Parayla, rüşvetle, tehditle veya hatırla spor müsabakalarının sonucunu belirleme demek şike. Böylece sahadaki yarışın yerini ceplerdeki yarış almış oluyor. Buna karşın yaratılan illüzyon müthiş; seyirci yarışın sahada, kas kuvvetine dayanarak yapıldığını sanıyor. Buna karşın ‘sahada kazanmanın yetmeyeceği’, ‘masada da kazanmak gerektiği’ de genel bir kanı. Bu çelişki, ‘kazanmak için her yol mubah’ zihniyetinin de yaygınlığının bir kanıtı... Son yıllarda söylentiler o kadar yaygınlaştı ki mecliste bir komisyon kurup araştırmak ihtiyacı duydu. Bulduklarını bir rapor haline getirdi. Sabah akşam şike konuşanlar ise bu raporu görmemeyi tercih etti. Hâlbuki ilk somut veriydi, şikeye batmış sporumuzun belgesiydi.

Şike Şike Futbol, şikenin belgesidir.”

Günümüzde de şike skandalları ile sarsılan Türk futbolunun bu vahim durumu üzerine, kesinlikle okunması gereken bir kitap Şike Şike Futbol. Bugüne kadar tamamen komplo teorileriyle ya da spekülasyonlarla dile getirilen şikeyi, raporlar ve belgelerle gün yüzüne çıkaran Gökçe Giresunlu şikeyi belgeler halinde gün yüzüne çıkarıyor ve kafamızdaki soru işaretlerini yok ediyor.

‘Şike Şike Futbol’un belgesel tadında bir kitap olduğunu da bilmeniz gerek tabi. Araştırmalara ve somut bilgilere dayanan kitapta, hangi sayfasını açarsanız açın konunun içine dalabiliyorsunuz. Dört bölümden oluşan kitapta; çözüm önerilerinden, mali durumlara; şiddetten, medya etkisine kadar her unsur detaylı bir şekilde inceleniyor.

Kısacası, sporu yakından takip eden ve şikeye batmış futbolumuzdan bıkan her sporseverin rahatça okuyabileceği ve zevk alabileceği...

Sahadaki rekabeti izleyip nefes nefese kalan bizlerin, soyunma odalarından dönen entrikaları görebileceği…

Artık sporun içine karışmasından bıktığımız mali işlere getirilen çözüm önerilerini okuyabileceğimiz…

Belgesel tadında bir kitap…

Gökçe Giresunlu’nun yazdığı ‘Şike Şike Futbol’.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Sami MORHAYİM
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008