gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Bu yaz çok sıcak

istanbul henüz yazın tadına varmış olmasa da, önümüzdeki birkaç ayın oldukça sıcak geçecegine hiç şüphe yok.

Yeni filo Gazze'ye hareket ediyor. İsrail bu sefer de filoyu durdurmaya kararlı. Zaten yapacak fazla bir şeyi yok. Can kaybı olmaması en büyük temenni. İtiş kakış ve sonrasında gerginlik kaçınılmaz...

Suriye, pek itibar edilmese de Türkiye için gündemin en sıcak maddesi. Başer Esad'ın çekilmeye niyeti olmadığı gibi Türkiye ile restleşmekten geri kalmıyor. En ilginç ve beklenmedik, aslında beklendik de bilinmedik ve kimi için anlaşılmayan çıkış İran'dan geldi.

İran'ın dini lideri Hamaney, NATO'nun Suriye'ye müdahale bulunması halinde İran'ın Türkiye’deki NATO ve Amerikan tesislerine saldıracağı yönündeki tehdidi İran'ın gerçek yüzünü gösteriyor. Oysa Suriye’deki istikrarsızlık ve düzensizlik kısa ve orta vadede en çok Türkiye'ye zarar verir. Kaldı ki, hali hazırda ülke içinde milletvekili seçimlerinin ardından oluşan durumda, terör örgütü her an ateşkesi bozabilir. Suriye'deki denetimsizlik ve daha da kötüsü Türkiye ile Suriye arasındaki gerginlik terör örgütü için paha biçilmez bir fırsat gibi görünmektedir.

Türkiye, NATO’ya yardım etmekle kalmayıp Suriye içinde en azından rejim oluşuncaya kadar Suriye'nin kuzeyinde bir tampon bölge oluşturmalı ve bölgenin kontrolünü sağlamalıdır. Aksi takdirde terör tekrar yükselir.

İran, Türkiye’ye karşı ilk defa böylesine sesini yükseltti. Bölgede kontrol sahibi olmak isteyen İran, Türkiye'yi ciddi bir rakip olarak algılamakta şüphesiz. Sanılanın aksine İran'ın Türkiye'ye pek de dostane duygular içinde olmadığı da anlaşılmış oldu.

Bu arada Ağustos ayı içerisinde İran ilk nükleer tesisini açmış olacak. Böylece, İran da nükleer teknolojiye sahip ülkeler arasında olacak. Nükleer güce sahip bir İran, değişen konjonktür içerisinde Türkiye'nin ne kadar kabul edebileceği bir durumdur? Tartışmaya değer doğrusu...

Bu arada, Avrupa ciddi bir ekonomik sorunla karşı karşıya. Yunanistan henüz kurtarılmadı. Kurtarılması da kurtarılmaması da oldukça sorunlu. Yunanistan'ın krizden çıkamaması, en kötüsü kendi ulusal parasına dönmesi hiç şüphesiz AB ruhunu ve yapısını temelden sarsacak. AB projesi tamamen rafa kalkma riskiyle karşı karşıya.

Kısaca bu yaz ve sonrasında sonbahar oldukça sıcak geçecek. 2011 başında başlayan değişim, istense de istenmese de yıl içerisinde devam edecek.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Alber Nasi Gündem albertnasi@yahoo.com
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
İstanbul henüz yazın tadına varmış olmasa da, önümüzdeki birkaç ayın oldukça sıcak geçeceğine hiç şüphe yok. 

"/>
İlgili Haberler
Henüz haber için yorum yapılmadı.
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008