gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Sudan’da sınır çatışması
Sudan’da sınır çatışması

Yunanistan iflasın eşiğinde

Protesto yapan halk ve muhalefet partisi hükümeti yeni tasarruf önlemleri almaya zorladı. Hükümet tasarruf için 40 trilyon dolarlık kesinti yapmaya karar verdi. Cumhurbaşkanı George Papandreou da hükümeti uyararak kanunun kısa sürede geçmesi için uyarıda bulundu.

 

Güney Çin Denizi’nde gerilim arttı

Çin, Vietnam, Malezya ve Filipinler arasında paylaşılamayan Güney Çin Denizi’nde gerilim arttı. Güneydoğu Asya ülkeleri bu sularda kendi deniz güçlerini harekete geçiren Çin’i endişe ile izlediler. Buna karşılık Vietnam donanması da tatbikat yaptı.

 

Suudi kadınlardan Hillary Clinton’a dilekçe

Suudi kadınlar Arap ülkelerinde görülen ayaklanmalardan etkilenerek kendi ülkelerinde araba kullanmalarına izin verilmesi için batılı yetkililerden yardım istediler. ‘Saudi Women for Driving’ adlı örgüt Hillary Clinton’a araba kullanma istekleri ile ilgili bir mektup yazdı.

 

Tunus eski cumhurbaşkanına 35 yıl hapis cezası

Tunus mahkemesi eski Cumhurbaşkanı Zeynel Abidin Ben Ali ve ailesini 35 yıl hapis cezasına mahkûm etti. Ülkeden kaçmalarına rağmen hem hapis hem de para cezasına çarptırılan Ben Ali ailesinin henüz nerede olduğu bilinmiyor.

Rüşvet, hırsızlık ve eroin kaçakçılığından yargılanan Ben Ali ailesinin Suudi Arabistan’da olduğuna dair söylentiler var. Ben Ali ayrıca cinayet, rüşvet, eroin kaçakçılığı ve insan hakları ihlali nedeniyle de aranıyor.

Ben Ali’nin avukatı tüm bu suçlamaları reddederek Tunusluların problemlerinden kaçmak için bir kurban aradıklarını dile getirdi. Tunuslulara Ben Ali’nin zamanında büyük başarılara imza attığını hatırlatarak Tunus’un bir an evvel kaos ve karanlıktan kurtulup modernlik yolunu alması gerektiğini vurguladı.

 

Haftanın Eleştirisi

“Barack Obama ABD’yi başarısızlığa sürükledi.”

Joe Klein (Amerikalı gazeteci/yazar)

 

60 yılda GSYH büyümesi yüzde 1,1 düşen ABD

İnen

Çıkan

Yunanistan’a yardımı desteklemesi ve nükleer santralleri kapama politikası ile Almanya Başbakanı Angela Merkel

 

Haftanın şoku

Fransa’nın en önemli kadın politikacılarından Ann Lauvergeon’un dünyanın en önemli nükleer güç şirketi Areva’dan istifası istendi. Lauvergeon’un yerine Luc Oursel atandı.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Süzet DALVA
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Kuzey ve Güney Sudan arasında sınırları askerden arındırma ve silahsızlaşma anlaşmasına rağmen sınırda çıkan çatışmada bombalar patladı. 140 bin kişi Kuzey’e kaçtı. Darfur’da etnik temizlemeye ve yerlerinden uzaklaştırmaya karşı yardım kuruluşları harekete geçti.

 

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008