gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Schindler’in listesinin mimarı Pemper veda etti
Schindler’in listesinin mimarı Pemper veda etti

Oscar Schindler’e hazırladığı isim listesi sayesinde 1000’den fazla Yahudi’nin hayatının kurtulmasını sağlayan Mietak Pemper yaşamını yitirdi.

Holokost’ta Oscar Schindler’in ünlü listesini hazırlayan Mietak Pemper, geçtiğimiz hafta 91 yaşında, Almanya’nın Augsburg kentinde yaşama veda etti. Pemper, 10 Haziran Cuma günü kentin Yahudi Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mietak Pemper, Plaszow Temerküz Kampı’nda esir olduğu 1943 ile 1944 yılları arasında Nazi komutanı Amon Goethfrom’un özel daktilosu olarak görev yapmıştı. Bu görevi süresince Mietak, Berlin’den Amon Goethfrom’a gelen bir mektubu gizlice okumuştu. Bu mektupta Nazi iktidarı yararına üretim yapmayan tüm fabrikaların kapatılacağı haberi yer almaktaydı. Bunun üzerine Pemper, Nazi Partisi’nin bir üyesi olan ve Almanya’nın işgal ettiği Polonya’daki bir fabrikayı verimli hale getirmeye çalışan Oscar Schindler’i Yahudi işçi çalıştırma konusunda ikna etmeyi başardı.

Böylelikle Yahudi tutuklulardan oluşan ve fabrikada işçi olarak çalışacak 1000’in üstünde kişinin adını içeren bir liste hazırladı. Oscar Schindler, fabrikada çalıştırmak zaman zaman da Nazilere rüşvet vermek yoluyla 1200 Yahudi’yi kesin bir ölümden kurtarmış oldu.

Mietak Pemper 2005 yılında anılarını ‘The Road to Rescue: The Untold Story of Schindler’s List’ adı altında yayımladı.

Augsburg Belediye Başkanı Kurt Gribl, Mietak Pemper’in kentin en aktif kişilerinden biri olduğuna değindiği konuşmasında, “Kentimiz Yahudiler ve Hıristiyanlar arasında köprüler kuran, uzlaşma ortamının oluşmasını sağlayan çok önemli bir kişiyi yitirdi” dedi.

Facebook'ta Paylaş
Yazar Nelly BAROKAS
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Oscar Schindler’e hazırladığı isim listesi sayesinde 1000’den fazla Yahudi’nin hayatının kurtulmasını sağlayan Mietak Pemper yaşamını yitirdi.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008