gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
Torunuma mektuplar-24; Eğitimli insan olmak
Torunuma mektuplar-24; Eğitimli insan olmak

“Eğitimli insanların dokuz düşüncesi vardır. Baktıklarında berrak görmeyi düşünürler... Dinlediklerinde iyi duymayı düşünürler... Görünüşleriyle, sıcak olmayı düşünürler... Davranışlarıyla, saygılı olmayı düşünürler...

Konuşmalarında, doğru olmayı düşünürler. İşlerinde ciddi olmayı düşünürler... Kuşkuya düştüklerinde, soruları nasıl soracaklarını düşünürler...  Öfkelendiklerinde, sorunları düşünürler... Kazancı gördüklerinde adaleti düşünürler...”  – Konfüçyus

Sevgili kuzum Guy. Sana birkaç haftadan beridir mektup yazamadım. Ama artık fırsatını buldum, şimdi yine başbaşayız.

Aslında yazmadığım üç hafta boyunca seninle beraberdim. Senin tadını çıkardım. Yanaklarını öptüm, kokunu içime çektim. Sana çorbalar pişirdim. Oyunlar oynadık, gezmelere gittik. Oyuncaklar aldık. Ve... Ben yine burada sensizim. Ama aslında aklımda fikrimde hep sen varsın.

Guy David birkaç ay sonra bir kızkardeşin olacak. Seni şimdilik bir abi gibi düşleyemiyorsam da, bu işi çok iyi yapacağından eminim. Annen ve baban bence senden iyi bir abi yaratacaklar.

Senin ve kardeşinin düzgün insanlar olmanız, eğitimli ve sevgi dolu bireyler olarak yetiştirilmenizi bütün kalbimle diliyorum.

Mektubumun başında sana yazdığım cümlelere bakarsan, ne demek istediğimi  anlamışsındır elbet. Ünlü düşünür Konfüçyus eğitimli insanların dokuz düşüncesini ne kadar güzel betimlemiş;

Canım oğlum eğer iyi eğitimli bir insan olursan, baktığın olayları, dinlediğin fikirleri zihnin bulanmadan, farklı anlamlar yüklemeden, temiz ve berrak görürsün. Yanlış fikirlere kapılıp, gördüğünü saptırmazsın veya yanlış anlamazsın.

İyi eğitimli bir insan bir olayı veya kişiyi dinlediğinde, bunu düzgün ve doğru duymayı ve anlamayı hedefler. Karşılarındaki kişinin ağzından çıkan sözleri yarım yamalak dinlemeyip dikkatini yoğunlaştırdığı için, söylenen sözleri veya anlatılan olayları iyi tahlil edip anlar. İyi bir dinleyici olur. Hiçbirşeyi kös dinlemez.

Eğitimli bir insan görünüşüyle sıcak olmayı ister. Soğuk ve donuk bir insan, hiç kimse üzerinde iyi bir izlenim bırakmaz. Antipati yaratır. İnsanı iyi niyetinden şüpheye düşürür. Oysa sıcak ve güleryüzlü yaklaşımlar, karşısındaki insanlarda emniyet ve rahatlık yaratır. Kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve açık olmasına yardım eder. Bu konuda kendine amcanı örnek almanı dilerim.

Guy David, saygılı bir insan olmak, adam olma şartlarının en birincisidir bence. Davranışlarında saygılı olan bir kişiyi herkes çok beğenir ve destekler. Karşındaki insan hangi yaştan, hangi çeşitten insan olursa olsun, eğer ona saygılı yaklaşırsan, davranışlarında ve konuşmalarınla saygılı davranırsan, o kişinin gönlünü ve takdirini kazanırsın. Bunun sana hayattaki geri dönüşü sonsuz olumlu sonuçlarla dolu olur. Senin kendi baban bu konuda tartışmasız on numaradır. Onu kendine örnek almanı diliyorum.

Canım torunum, iyi eğitimli bir insan, her zaman doğru ve şerefli olmayı en önemli meziyeti sayar. Bu yüzden konuştuğu zaman dürüst olmayı seçtiğinden ötürü, her zaman güvenilir olur. Bu tip insanların sözü, imzalı senet gibi değerli olur. Daima dediklerinin arkasında durur. İkircikli davranmaz. İlke sahibi olur. Bu insana sırtını dönebilirsin çünkü, seni arkandan kalleşçe bıçaklamaz. Benim kendi babam buna çok iyi bir örnekti.

Ciddi insan, insana güven ve huzur verir. Sürekli sırıtan, yerli yersiz soğuk espri yapan kişiler insana çok sağlam bir emniyet duygusu telkin etmezler. Gereksiz şakalar ve iğnelemelerle insanları taciz ederler. Ciddiyet ile suratsızlığı birbirine karıştırmamak lazım. Benim söylediğim ciddiyet, ağzından çıkan cümlelerin, göstereceğin davranışların insanların üzerinde iyi bir etki bırakması. Ancak bu şekilde saygıdeğer olursun Güvenilir bir insan olursun. Eğer hayata ciddi bir tavırla ve insanları önemseyerek bakarsan istenirsin, beğenilirsin. Senin büyükbaban buna iyi bir örnektir.

İyi eğitimli bir insan, herhangi bir konuda veya bir insan hakkında kuşkuya düştüğü vakit, bu konu hakkında soracağı soruları, izleyeceği yolu tam olarak kararlaştırabilmek için; düşüncelerini ve duygularını bir sistem üzerinde oturtarak sorar. Gereksiz ve maksadını aşan sorular ve önyargılarla orta yere patavatsızca atlamaz. Gerekli soruları asaletle, sabırla ve ölçülü bir biçimde sorarlar. Davranış ve sözleriyle karşısında bulunan insanları hemen itham etmezler. Söylenenin ve yapılanın altındaki hakikatten şüpheye düşseler bile, sonradan pişman olacakları bir üslupla konuşmazlar. Çünkü bu tür yanlış davranışlar ve yargılar insanı çoğu zaman tamir edilemez sonuçlara mahkum eder.

İyi eğitilmiş bir insan öfkelendiği zaman, eyleme ve savunmaya geçmeden önce varolan sorunu iyi gözden geçirmelidir. Konudaki haklılık veya haksızlık derecelerini mantık süzgecinden geçirdikten sonra davranışını belirlemelidir. Sevgili oğlum asla öfkenin yakıcılığına kapılıp etrafını  ateşe verme. Soğukkanlılığını koru, tamir edemiyeceğin yanlışlara düşme. Hiç unutma son pişmanlık fayda etmez...!

İyi eğitilmiş insanlar, bir konu etrafında sonsuz başarı, kazanç ve zafer gördüğü zaman önce onun adaletli ve onurlu olup olmadığını düşünmelidir.

Adil ve şerefli olmayan kazanç insanın üzerinde ateşten gömlek  gibi durur. Bu kazancı veya zaferi eğer adaletli ve dürüst bir biçimde elde etmezsen onu huzur ve mutlulukla yiyemezsin. Lokmalar gırtlağına ve beynine, gönlüne ve düşüncene, hayatına ve mutluluğuna çakıl taşları gibi oturur. Hayatına kezzap akıtır. Cehennemi bu dünyada yaşarsın. Bu hayatı rahat, mutlu, huzurlu ve bereketli yaşamanın sırrı şerefli ve dürüst bir biçimde yaşamaktır.

İlkeli, onurlu, kaliteli ve iyi yürekli olan insanlar bu hayatı rahat ve mutlu yaşarlar. Aynı oranda da etraflarını huzurlu ve mutlu yaşatırlar.

Canım Guy, eğitimden kastım okullarda alacağın diplomalarla doğru orantılı değildir. Öğretim gerçekten çok önemlidir ama, iyi ve şerefli olmanın yolu sevgi dolu, dürüst ve güvenli eğitimle kazanılır. Annen ve baban eminim ki sana bu eğitimi çok ustaca vereceklerdir. 

Canım torunum benim, Tanrı seni ve aileni korusun.

Seni çok seven babaannen Sara, 12 Haziran 2011

Facebook'ta Paylaş
Yazar Sara YANAROCAK syanarocak@yahoo.com.tr
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
“Eğitimli insanların dokuz düşüncesi vardır. Baktıklarında berrak görmeyi düşünürler... Dinlediklerinde iyi duymayı düşünürler... Görünüşleriyle, sıcak olmayı düşünürler... Davranışlarıyla, saygılı olmayı düşünürler...

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008