gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
İsrail havacılık sanayinin babası Al Schwimmer vefat etti

Ben Gurion’un isteği üzerine İsrail Hava Kuvvetleri'ni kurmak için İsrail’e davet edilen Schwimmer 94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1951 yılında Başbakan David Ben Gurion’un daveti üzerine Kaliforniya’daki fabrikasını kapatarak İsrail’de yeni bir fabrika kurmak için ABD’den göç eden Adolph “Al” Schwimmer, 1953 yılında İsrail Havacılık ve Uzay Sanayi İHUS’un ilk başkanı oldu. Schwimmer’in yönetimi altında İHUS İsrail’in önde gelen savunma sanayi firması oldu. 1977 yılına kadar görevde kalan Schwimmer, dönemin Savunma Bakanı Ezer Weizman ile anlaşamadığı için istifa etti.

1917 yılında New York’ta doğan Schwimmer, TWA dahil birçok Amerikan şirketinde uçak mühendisi olarak çalıştı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD hava kuvvetlerinde görev yaptı. 1948 yılında İsrail’in kuruluş aşamasında, filmlerde kullanılacak bahanesiyle uçak temin edilmesini sağlayan Schwimmer, 1950 yılında çıkarıldığı mahkemede suçlu bulunarak ABD vatandaşlığından çıkartıldı. Yahudi kuruluşlarının talebiyle Başkan Bill Clinton kendisine ABD vatandaşlığını iade etti.

Son yıllarını Tel Aviv’de geçir Al Schwimmer, 2006 yılında topluma ve devlete yapmış olduğu katkılarından dolayı İsrail Ödülü'nü kazanmıştı. Jüri Schwimmer’ı şu sözlerle övmüştü; “Kendisini siyonist girişime, İsrail’e ve havacılık endüstrisine adadı. Onun sayesinde İsrail kendi sivil ve askeri, pilotlu ve pilotsuz uçaklarını üreten, uzaya uydular gönderen prestijli ülkeler kulübüne dâhil oldu.”

Facebook'ta Paylaş
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Ben Gurion’un isteği üzerine İsrail Hava Kuvvetleri'ni kurmak için İsrail’e davet edilen Schwimmer 94 yaşında hayata gözlerini yumdu.

"/>
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008