gozlemkitap
RSS
Yayın Haftaları X
El Fetih-Hamas uzlaşmasında istikrar tehlikede
El Fetih-Hamas uzlaşmasında istikrar tehlikede

Hamas, FÖY Başbakanı Salam Fayed’in geçiş hükümeti başkanlık adaylığını reddetti. Hamas’ın bu bildirisi, El Fetih ile olan uzlaşmasında ilk büyük anlaşmazlık olarak nitelendiriliyor.

Pazar günü yaptığı açıklamada Hamas, rakibi olan El Fetih’in başbakan adayı Salam Fayed’i ret ederken, Batı Şeria ve Gazze’nin tek hükümet planını ve uluslararası yardımları tehlikeye attı. Hamas’ın bu muhalefeti, uzlaşma sürecine darbe vururken gelecek seçimlere kadar görev yapacak geçici hükümetin oluşmasını da engelledi. Geçen ay 4 yıllık mücadeleden sonra birlik kurduklarını açıklayan El Fetih ve Hamas, ortak geçici hükümet ile seçimlere gitmeyi planlıyordu. İkili bu hafta Kahire’de toplanarak geçici hükümetin üyelerini belirleyecek. Hamas’ın pazar günü yaptığı açıklamanın son kararları mı yoksa taktik gereği mi olduğu hala netlik kazanmadı.  Batı Şeria’daki Filistin Özerk Yönetimi’nin (FÖY) başbakanı olan Fayed,  ekonomi eğitimini ABD’de almış olup Ortadoğu dörtlüsü tarafından saygı duyulan bir isim. FÖY Başkanı Mahmut Abbas, Fayed’in atanmasıyla Hamas’ı terörist organizasyon olarak gören Batı’nın şüphelerinin giderilmesini amaçlıyordu. Politik olarak bağımsız olan Fayed’i Hamas bir kukla olarak görüyor. Fayed sessizliğini korurken, resmi olarak duyurulmasa da Hamas’ta birkaç adayın adı öne sürülüyor.

Hamas’ın 2006 seçimlerinden sonra şiddet kullanarak Gazze’nin kontrolünü ele geçirmesinden beri El Fetih Batı Şeria’yı yönetiyor. İki grup arasında İsrail konusunda anlaşmazlık da devam ediyor. El Fetih barış yanlısıyken Hamas uluslararası istekleri göz ardı ederek şiddet kullanarak İsrail’in varoluş hakkına karşı çıkıyor. Tarafların uluslararası platformda kabul görecek bir hükümet kurup kuramayacakları hala belirsizliğini koruyor.  

Facebook'ta Paylaş
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yorum Ekle X
Yazdır Yazdır
Yazdırma Önizleme X Yazdir
Yazdırma işlemini başlatmak için YAZDIR 'a tıklayın.
Arkadaşına Gönder Arkadaşına Gönder
Arkadaşlarıma Gönder X
Hamas, FÖY Başbakanı Salam Fayed’in geçiş hükümeti başkanlık adaylığını reddetti. Hamas’ın bu bildirisi, El Fetih ile olan uzlaşmasında ilk büyük anlaşmazlık olarak nitelendiriliyor.

"/>
Yorumlar
A İlgili haber bulunamadı
Abone Formu X
Şalom Gazetesi’nin adresinize gelmesi için bir yıllık şehir içi abonelik ücreti 140 TL.dir.
İletişim Formu X
Şalom Satış Noktaları X
Remzi Kitabevi - Etiler Akmerkez
Remzi Kitabevi - Suadiye
Remzi Kitabevi - Osmanbey
Remzi Kitabevi - Erenköy Carrefour
Remzi Kitabevi - Akadlar Mayadrom
Remzi Kitabevi - Mecidiyeköy Profilo
Remzi Kitabevi - Ankara Armada
Remzi Kitabevi - İzmir
Remzi Kitabevi - Antalya
Şalom Gazetesi - Künye X
künye
Abone Bize Ulaşın Reklam Şalom Satış Noktaları Künye Tüm Hakları Saklıdır. Şalom Gazetesi 2008